هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 17:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 13 آبان 1397 ساعت 17:16
يكشنبه 13 آبان 1397 17:04 ساعت
2018-11-4 17:16:17
شناسه خبر : 297833
تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، با این که در واکنش به سیاست ها و توطئه‌های آمریکا علیه انقلاب اسلامی بود، اما افشاگری‌هایی را به همراه داشت که منجر به لو رفتن اسامی جاسوس ها و جریاناتی شد که در ظاهر خود را همراه با انقلاب و مردم نشان می‌دادند و در باطن دنباله رو سیاست‌های امپریالیسم در ایران پس از انقلاب بودند
تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، با این که در واکنش به سیاست ها و توطئه‌های آمریکا علیه انقلاب اسلامی بود، اما افشاگری‌هایی را به همراه داشت که منجر به لو رفتن اسامی جاسوس ها و جریاناتی شد که در ظاهر خود را همراه با انقلاب و مردم نشان می‌دادند و در باطن دنباله رو سیاست‌های امپریالیسم در ایران پس از انقلاب بودند
گروه تاریخ-رجانیوز: تسخیر لانه جاسوسی به دست دانشجویان پیرو خط امام، واکنش‌های مختلفی، از گروه ها و جریان‌های مختلف را در پی داشت.
 
به گزارش رجانیوز، نهضت آزادی، تشکل همسو و به نوعی اصلی ترین تشکل حامی دولت موقت نیز، دو روز پس از تسخیر لانه جاسوسی، در تاریخ 15 آبان 58، طی بیانیه‌ای، از این اقدام دانشجویان حمایت کرده و از سیاست‌های استکباری آمریکا انتقاد کرد.
 
نهضت آزادی در ابتدای بیانیه اش در واکنش به تسخیر سفارت آمریکا می‌نویسد: «آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی، شعار مردم انقلابی ایران در سراسر سال گذشته و گزارشگر خواست‌های آنان پس از انقلاب بوده و هست. در این خواست، خصلت ضد استعماری انقلاب اسلامی ایران آشکارا دیده می‌شود و تحقق این خواست بزرگترین عمل انقلابی انقلابیان مسلمان ایران است. آمریکای استعمارگر و سردستۀ استعمارگران دشمن بزرگ خلق‌های مستعضف جهان شناخته شده و نه تنها به عنوان سردسته، بلکه رمز و سمبل استعمار باید هدف اصلی و اساسی ضد استعماریان راستین و نستوه باشد. دانشجویان انقلابی مسلمان با تصرف سفارت آمریکا با وضوح تمام خصلت ضد استعماری انقلاب اسلامی ایران را اعلام کرده¬اند و مردم مبارز ایران با تأیید خود نشان داده‌اند که به خوبی راهی را که باید در پیش داشت تشخیص داده‌اند.»
 
نهضت آزادی در ادامه این بیانیه از شورای انقلاب می‌خواهد که هرچه سریع تر، این شورا قطع رابطه با آمریکا را اعلام کند: «خصلت ضد استعماری انقلاب اسلامی ایران، بیانات صریح امام و شعارهای روشن مردم دربارۀ قطع رابطۀ سیاسی ایران با سردستۀ استعمارگران، محل تردیدی برای پیروان راه و رسم و خط امام باقی نمی‌گذارد و امام و امت منتظرند که شورای انقلاب این قطع رابطه را اعلام کند.»
 
محمد توسلی، دبیر کنونی این تشکل غیر قانونی در ارتباط با حمایت نهضت آزادی از تسخیر لانه جاسوسی اینطور می‌گوید: «همه گروه‌های اجتماعی، به دلیل سابقه عملکرد آمریکا بعد از کودتای ۲۸ مرداد، به ویژه پس از تأیید امام، از این رخداد حمایت کردند و نهضت آزادی ایران هم حمایت کرد.»
 
البته این حمایت نهضت آزادی از اقدام دانشجویان پیرو خط امام، چندان هم پایدار نبود. پس از کشف مدارک و اسناد موجود در سفارت آمریکا توسط دانشجویان، و در ادامه افشاگری و عمومی کردن این اسناد، عمر حمایت نهضت آزادی از دانشجویان هم به پایان رسید. 
 
زمانی که دانشجویان شروع به افشاگری کردند، نام تعدادی از چهره‌های شاخص نهضت آزادی، مثل ناصر میناچی، عباس امیر انتظام و مقدم مراغه‌ای نیز به عنوان جاسوس‌ و عوامل آمریکا در ایران افشا شد.
 
این افشاگری‌های دانشجویان، به حدی برای اعضای نهضت آزادی غیر منتظره و سنگین بود که مرحوم بازرگان، رهبر این گروه، طی یک سخنرانی به دانشجویان پیرو خط امام می‌تازد و اینگونه علیه دانشجویان موضع می‌گیرد: 
«اسم خودشان را می‌گذارند خط امام؛ خط شیطانند اینها؛ اینهایی که افشا می­کنند....آخر فلان فلان شده ها....بی‌شرفند اینهایی که می‌‎گویند ما با آمریکا راه کج رفتیم و راه سازش رفتیم. اینها ضد انقلابند و مأمور همان آمریکا یا شوروی‌اند که می­خواهند اختلاف بیاندازند.»
 
پس از این حمله تند بازرگان به دانشجویان افشا کننده، امام خمینی نیز طی یک سخنرانی گفته‌های بازرگان را مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید: «خط این بود که قضیه مرگ بر آمریکا منسی بشود. لهذا، دیدند که این جوان‌های بیدار عزیز ما این لانه جاسوسی را گرفتند. این شیاطین به دست و پا افتادند، یکی گفت اینها خط شیطان هستند و دنبال این کردند که ما الآن اسیر آمریکا هستیم، نه اینکه نمى‏ فهمیدند که نه، اسیر آمریکا نیستیم، مى‏خواستند که ما را از استقلال بیرون بیاورند و به دامن آمریکا بیندازند و قضیه گرفتن این محل جاسوسخانه ناگوار بود برای آنها برای اینکه پرونده‌های اینها ظاهر می‌شد.»
 
علی‌ایحال، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، با این که در واکنش به سیاست ها و توطئه‌های آمریکا علیه انقلاب اسلامی بود، اما افشاگری‌هایی را به همراه داشت که منجر به لو رفتن اسامی جاسوس ها و جریاناتی شد که در ظاهر خود را همراه با انقلاب و مردم نشان می‌دادند و در باطن دنباله رو سیاست‌های امپریالیسم در ایران پس از انقلاب بودند.