هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 15:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 13 آبان 1397 ساعت 13:36
يكشنبه 13 آبان 1397 12:41 ساعت
2018-11-4 13:36:16
شناسه خبر : 297824
غربگرایان از سه عنصر تاریخ، هویت و امنیت عبور کرده‌اند، برای همین است که به راحتی از تمامی دشمنی‌ها و جنایات صورت گرفته از طرف امریکایی‌ها عبور می‌کنند و کشور خودشان را مقصر اصلی تحریم‌ها معرفی می‌کنند.
غربگرایان از سه عنصر تاریخ، هویت و امنیت عبور کرده‌اند، برای همین است که به راحتی از تمامی دشمنی‌ها و جنایات صورت گرفته از طرف امریکایی‌ها عبور می‌کنند و کشور خودشان را مقصر اصلی تحریم‌ها معرفی می‌کنند.
گروه سیاسی- رجانیوز: 13 آبان کتابیست که صفحات و فصل‌های مختلفی را درون خود پنهان کرده است. برای فهم اتفاقی که آن روزها افتاده باید همه‌ی زوایای تاریخی آن را با هم دید و بعد قضاوت کرد و برای تاریخ نسخه نوشت. اتفاقی که هیچ‌گاه از طرف غربگرایان در کشور دیده نشده همین تدقیق و جامع بینی‌ست.
 
به گزارش رجانیوز غربگرایان سالهاست که با طرح ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آن اتفاق مهم را عامل اصلی تنش‌ها و دشمنی‌های امریکا قلمداد می‌کنند، این درحالی بوده که تاریخ به درستی به ما یادآور می‌شود که دشمنی ایران و امریکا خیلی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.
 
روز گذشته 12 آبان ماه 1397 روزنامه ایران منسوب به نهاد ریاست جمهوری در یادداشتی تحت عنوان «تنهایی امریکا؛ نتیجه‌کارآمدی دیپلماسی» با اشاره به 13 آبان این حادثه تاریخی را که حضرت امام از آن به انقلاب دوم یاد می‌کردند عامل تحریم‌ها معرفی کرده و نوشته است: 
«دولت امریکا در شرایطی تاریخ 13 آبان (4 نوامبر) را موعد اجرای کامل تحریم‌های هسته‌ای و پایان یافتن مهلت کشورهای طرف تجارت با ایران در نظر گرفته است که جمهوری اسلامی در کارنامه 40 ساله خود و از همان سال‌های اولیه تحت تأثیر واقعه گروگانگیری سفارت امریکا ذیل تحریم‌های دوجانبه و بعدها چندجانبه کشورهای جامعه بین‌الملل قرار گرفت... اما روی آوردن دولت آقای روحانی به دیپلماسی و پیگیری جدی مذاکرات هسته‌ای به ایجاد اعتماد حداقلی با جهان غرب و در نهایت دستیابی به یک توافق بین‌المللی انجامید. » 
 
 
 
این اولین باری نیست که اصلاح‌طلبان از تسخیر لانه ابراز ندامت و برائت می‌کنند و این مسئله را در طول این سال‌ها بارها و بارها و توسط رسانه‌ها و اشخاص مختلف بیان کرده‌اند. این در صورتی است که در همان زمان بزرگان خط‌امامی‌های دیروز و غربگرایان امروز به روشنی به چرایی تسخیر سفارت پاسخ داده‌اند. موسوی خوئینی‌ها سال 1375 در مصاحبه‌ای که با روزنامه یومیوری ژاپن، در ارتباط با تسخیر سفارت آمریکا در سال 58 داشته می‌گوید:
 « اگر پناه دادن آمریکایی‌ها به شاه که دستور قتل هزاران ایرانی را صادر کرده بود، ارتش را به خیابانها ریخته بود تا مردمی را که فقط حرفشان این بود که ما شاه را نمی‌خواهیم به مسلسل ببندد، اهانت به ملت ایران نیست؛ پس عکس‌العمل آن که اشغال لانه جاسوسی بود نیز اهانت نیست و اگر آن اهانت بوده است این هم پاسخ آن اهانت است.»
 
برخلاف مطلب مندرج در روزنامه دولت که در زوایای پنهانی خود ایران را عامل دعوای بین ایران و امریکا می‌داند و معتقد است روحانی با گفتگو، اعتماد به ایران را به بهبود بخشیده است، خوئینی‌ها در زمان تسخیر سفارت، امریکا را شروع کننده دعوای سیاسی آن سال‌ها می‌داند که با پناه دادن به شاه خائن به مردم ایران توهین کرده است. 
 
 
 
 
از طرفی دیگر رهبر معظم انقلاب روز شنبه 12 آبان 1397 در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان نکات مهمی را دررابطه با تنش‌های موجود بین ایران و امریکا بیان کرده بودند و با اشاره به سه حادثه روز سیزده آبان که به نحوی مرتبط با امریکا است، فرموده بودند: 
«حادثه اول در سال ۱۳۴۳ مربوط به تبعید امام خمینی(ره) در پی اعتراض ایشان به لایحه کاپیتالاسیون یا همان مصونیت اتباع امریکایی در ایران بود. حادثه دوم به کشتار دانش آموزان و نوجوانان به دست رژیم امریکاییِ پهلوی در سال ۵۷ مربوط می شود و در حادثه سوم که در سال ۱۳۵۸ اتفاق افتاد، لانه جاسوسی امریکا به دست دانشجویان تسخیر شد که در واقع سیلی متقابل ملت ایران به امریکا بود... مجموعه این سه حادثه نشان دهنده چالش میان ایران و امریکا است که این چالش در طول چهل سال گذشته ادامه داشته و امریکایی‌ها در آن از انواع تحرکات و دشمنی‌ها استفاده کرده‌اند.»
 
 رهبری در ادامه سخنان خود، «حمله به طبس»، «تحریک صدام برای جنگ با ایران»، «حمله موشکی به هواپیمای مسافری» و «حمله به سکوهای نفتی» ایران را نمونه هایی از «جنگ نظامیِ» امریکا در این چالش چهل ساله برشمرده بودند. 
 
این‌ها نمونه‌های کوچکی از دشمنی امریکایی‌ها از قبل از انقلاب تا کنون بوده است که به خوبی نشان می‌دهد امریکا نه با جمهوری اسلامی که با مردم ایران و اسلام سر ناسازگاری دارد. در همین راستا می شود به کودتای 28 مرداد نیز اشاره کرد.
 
اعتماد مصدق به امریکایی‌ها در سال 1332 نتیجه‌اش فرق چندانی با برجام روحانی در سال 97 ندارد؛ حاصل دو اعتماد جز عهدشکنی و دشمنی بیشتر نبوده است و این گویا در حافظه تاریخی اصلاح‌طلبان جایگاهی ندارد. آنچه از گفته‌ها و نوشته‌های اصلاح‌طلبان مشخص می‌شود این است که آنان تحریم‌های امروز را از چشم تسخیرکنندگان سفارت امریکا می‌بینند که به گفته امام آن روزها به دنبال توطئه و فروپاشی جمهوری اسلامی بود. اما سوال اینجاست که کودتای 28 مرداد برای چه اتفاق افتاد؟ آن زمان که نه جمهوری اسلامی بود و نه سفارتی تسخیر شده بود.
 
نام دیگر اصلاح‌طلبان را غربگرایان گذاشته‌اند و این به دور از واقعیت نیست؛ کسانی که امروز تسخیر لانه جاسوسی را محکوم می‌کنند دل در گروی امریکا و توسعه امریکایی دارند. همانگونه که تئوریسین محبوب اصلاح‌طلبان سریع القلم در مصاحبه با اندیشه پویا گفته بود:
« کشورهایی که از سه عنصر عبور نکنند، نمی‌توانند به قرارداد اجتماعی نوسازی و رشد اقتصادیِ مصطلح در جهان برسند. اول، عبور از تاریخ است. دوم، عبور از موضوع هویت است. سوم، حل مساله امنیت است»
 
براساس گفته سریع القلم می‌شود نتیجه گرفت غربگرایان از سه عنصر تاریخ، هویت و امنیت عبور کرده‌اند، برای همین است که به راحتی از تمامی دشمنی‌ها و جنایات صورت گرفته از طرف امریکایی‌ها عبور می‌کنند و کشور خودشان را مقصر اصلی تحریم‌ها معرفی می‌کنند.