هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 22:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 آبان 1397 ساعت 17:38
شنبه 12 آبان 1397 16:53 ساعت
2018-11-3 17:38:17
شناسه خبر : 297723
دولت روحانی گویا به صورت پنهانی و به دور از سروصدا قصد عقب نشینی و کلیدزدن انواع و اقسام برجام‌ها را دارد؛ چرا که روحانی و دولتش توان مدیریت منسجم و مقتدر را ندارند و تنها عاملی که ممکن است به کمکشان بیاید همین عقب نشینی‌ها و پذیرفتن توافق‌های استعماری دیگر است.
دولت روحانی گویا به صورت پنهانی و به دور از سروصدا قصد عقب نشینی و کلیدزدن انواع و اقسام برجام‌ها را دارد؛ چرا که روحانی و دولتش توان مدیریت منسجم و مقتدر را ندارند و تنها عاملی که ممکن است به کمکشان بیاید همین عقب نشینی‌ها و پذیرفتن توافق‌های استعماری دیگر است.
گروه سیاسی- رجانیوز: حسن روحانی که صحبت‌های مهم و راهبردی‌اش را به زبان انگلیسی و برای روزنامه‌های خارجی می‌نویسد، در آخرین یادداشت خود که در تاریخ 1 نوامبر 2018 در روزنامه فایننشال تایمز منتشر کرده تلویحا به عبور از خط قرمزهای جمهوری اسلامی به عنوان راهبرد سیاست خارجه‌ دولت اشاره کرده است.
 
به گزارش رجانیوز حسن روحانی در  قسمتی از یادداشت خود درباره عملکرد این روزهای سیاست خارجه جمهوری اسلامی گفته است که دولت مذاکرات منطقه‌ای را شروع کرده و به دنبال برجام‌های بعدیست. او دراین‌باره می‌نویسد:
 «برجام به خوبی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران اهل منطق و گفتگوست. بر همین اساس است که با کشورهای اروپایی رایزنی و گفتگوهای سیاسی پیرامون موضوعات مهم و مورد علاقه مشترک به ویژه مشکلات و بحران‌های موجود در منطقه را با هدف یافتن راهکارهای مناسب برای حل این بحران‌ها آغاز کرده‌ایم»
 

روحانی گویا هدف مذاکرات را نه حل مشکلات و رسیدن به اهداف واقعی، که نشان دادن منطقی بودن ایران می‌داند! چرا که برجام امروز به گفته‌ی همه ی کارشناسان چیزی جز خسارت محض نبوده و هیچ آورده‌ای نیز برای کشور نداشته است؛ روحانی اما برجام را از آن باب موفق می‌داند که به جهان نشان داده که ایران اهل گفتگو و منطق است. او با همین استدلال بدون در نظر گرفتن نتیجه عملی برجام می‌خواهد برجام های بعدی را نیز کلید بزند

 
روحانی درحالی از مذاکرات جدید تحت عنوان علائق مشترک منطقه‌ای سخن می‌گوید که رهبری در اولین سخنرانی خود در سال 95 -در جوار زائرین و مجاورین حرم مطهر علی‌بن موسی الرضا- برجام را خسارت محض خوانده بود و درباره برجام‌های بعدی نیز گفته بود:
 «در قضیه‌ی هسته‌ای توافق شد و اسم این را گذاشتیم «برجام»؛ برجام دیگری در قضایای منطقه، برجام دیگری در قضایای قانون اساسی کشور؛ برجام ۲ و ۳ و ۴ و الی‌غیرذلک بایستی به‌وجود بیاید تا ما بتوانیم راحت زندگی کنیم. این منطقی است که سعی میکنند این منطق را در بین نخبگان جامعه و از سوی نخبگان جامعه به افکار عمومی جامعه منتقل کنند. معنای این حرف چیست؟ معنای این حرف این است که جمهوری اسلامی از مسائل اساسی‌ای که به حکم اسلام و به حکم برجستگی‌های نظام جمهوری اسلامی پایبند به آنها است، صرفِ‌نظر کند.»
 
رهبرمعظم انقلاب در قسمت دیگری از سخنانشان با ظرافت خاصی وضعیت امروز و ادعای برجام منطقه‌ای از طرف غربی‌ها را پیش بینی کرده بودند و گفته بودند:
«حرف طرف مقابل یعنی همان دستگاه تبلیغاتی و فکرساز و جریان‌ساز، این است که میگوید ایران دارای ظرفیتهای فراوان اقتصادی است و هدف از توافق هسته‌ای این بود که کشور ایران بتواند از این ظرفیتها استفاده کند؛ خب، این توافق انجام گرفت لکن این توافق کافی نیست و مسائل دیگری هم هست که در آنها هم بایستی ملّت ایران، دولت ایران، مسئولین ایران تصمیم بگیرند و اقدام بکنند؛ مثلاً فرض بفرمایید امروز در منطقه‌ی غرب آسیا -یعنی همین منطقه‌ای که غربی‌ها به آن میگویند خاورمیانه- جنجالها و آشفتگی‌های بسیاری هست؛ خب، این مشکل برای کلّ منطقه است و اگر میخواهید کشور شما از این مشکل نجات پیدا کند، باید سعی کنید این جنجالها فرو بنشیند. چه‌کار کنیم؟ با آمریکا همکاری کنیم، همفکری کنیم، جلسه کنیم، بنشینیم، گفتگو کنیم و یک مدلی را طبق میل آمریکایی‌ها یا طبق توافق آمریکایی‌ها انتخاب کنیم؛ یکی دیگر هم این است.»
 
رهبر انقلاب قبل از عهدشکنی امریکایی‌ها و غربی‌ها مدام تاکید داشتند که مذاکره تنها بر سر مسئله هسته‌ای باید صورت بگیرد و تیم مذاکره کننده  نباید پای حوزه‌های دیگر و خط قرمزها را به مذاکره باز کند. در همین راستا «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه ایران در پاسخ به این سوال که «فکر می‌کنید اگر دو کشور مذاکرات خود را درباره سایر موضوعات اختلافی ادامه می‌دادند اراده‌ای برای حل آنها وجود داشت؟ اساساً این مذاکرات در چه شرایطی می‌توانست پیگیری شود؟» گفته بود:
« ما وقتی مذاکره هسته‌ای با امریکا را شروع کردیم آنها خیلی علاقه‌مند بودند در سایر حوزه‌ها هم با ایران مذاکره کنند ولی رهبر معظم انقلاب گفت‌وگو درباره مسائل غیر هسته‌ای را منع کردند و گفتند مذاکره فقط درباره موضوع هسته‌ای باشد و در حوزه‌های دیگر حق ورود نداشتیم. حضرت آقا معتقد بودند نمی‌شود به امریکا اعتماد کرد و تأکید داشتند که این کشور همواره نقض عهد می‌کند. آن بار هم اتمام حجت کردند و گفتند بروید مذاکره کنید اما فقط درباره موضوع هسته ای. به هر حال جمهوری اسلامی هم منتظر ماند تا ببیند امریکا در اجرای برجام چگونه پیش می‌رود اما خب آنها عهدشکنی کردند و با نقض برجام، نظر حضرت آقا برای چندمین بار تأیید شد»
 
در این مصاحبه صالحی اعتراف می‌کند که نگاه رهبری نسبت به طرف غربی درست بوده و برای چندمین بار صحت نظرات ایشان تایید شده است.
 
از طرف دیگر حسن روحانی در تاریخ 6 آبان 1396 در مجلس شورای اسلامی درباره این موضوع که طرف غربی به بعضی کشورهای شرق آسیا پیغام مذاکره داده بودند، گفته بود:
«مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند! شما مذاکره دیروز را علنی زیر پا می‌گذارید و به مذاکره امضا شده‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده، بی‌اعتنا هستید.»
 
بنابراین شکست ایده مذاکره زیر لوای قوانین بین المللی بعد از نقض شدن توافق برجام توسط امریکا برای خود روحانی و اطرافیانش نیز مسجل شده است. اما سوال اینجاست که چرا روحانی امروز بازهم سخن از مذاکره و برجام‌های بعدی می‌زند؟ مگر حاصل برجام قبلی چیزی جز تضعیف اقتدار دولت و زمین لرزه‌های اقتصادی و ارزی وحشتناک بوده است؟
 
دولت روحانی گویا به صورت پنهانی و به دور از سروصدا قصد عقب نشینی و کلیدزدن انواع و اقسام برجام‌ها را دارد؛ چرا که روحانی و دولتش توان مدیریت منسجم و مقتدر را ندارند و تنها عاملی که ممکن است به کمکشان بیاید همین عقب نشینی‌ها و پذیرفتن توافق‌های استعماری دیگر است. البته گفته شد که روحانی و اطرافیانش بهتر از هرکسی می‌دانند که اگر قرار بود مذاکره حاصلی داشته باشد، امروز وضعیت نباید این‌گونه می‌بود!