هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 01:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 آبان 1397 ساعت 15:23
شنبه 12 آبان 1397 12:06 ساعت
2018-11-3 15:23:44
شناسه خبر : 297708
مرقومه آقای علی مطهری را در خصوص نقد برنامه ثریا در رسانه ها خواندم و بسیار تعجب کردم. از یک نماینده دولت زدن چنین حرفهایی بعید نیست ولی از فردی که در کرسی نمایندگی مردم است انتظار دیگری می رود
مرقومه آقای علی مطهری را در خصوص نقد برنامه ثریا در رسانه ها خواندم و بسیار تعجب کردم. از یک نماینده دولت زدن چنین حرفهایی بعید نیست ولی از فردی که در کرسی نمایندگی مردم است انتظار دیگری می رود
گروه سیاسی- رجانیوز: محسن مقصودی، مجری و تهیه کننده برنامه ثریا در صفحه شخصی اش د رواکنش به یادداشت انتقادی علی مطهری از برنامه ثریا نوشت:
مرقومه آقای علی مطهری را در خصوص نقد برنامه ثریا در رسانه ها خواندم و بسیار تعجب کردم. از یک نماینده دولت زدن چنین حرفهایی بعید نیست ولی از فردی که در کرسی نمایندگی مردم است انتظار دیگری می رود:
 
 1- همانطور که احتمالا ایشان به عنوان نایب رییس مجلس مطلعند، توافقنامه برجام به اذعان موافقان و منتقدانش مهمترین قرارداد بین المللی جمهوری اسلامی بوده و اثرات مثبت و یا منفی آن بیش از دو دهه سرنوشت کشور را متاثر کرده و خواهد کرد. حال این مطالبه مردم که چرا برای بحث و بررسی توافقی به این مهمی، اعضای تیم مذاکره کننده برجام در پنج سال گذشته حتی در یک برنامه تلویزیونی دو طرفه (با حضور منتقدان) حضور نیافته اند، مطالبه به حقی است و به نظر می رسد این مساله که "چرا در این پنج سال عزیزان مذاکره کننده در برنامه های متعدد تلویزیونی به صورت متکلم وحده حاضر می شوند" باید سوال و مطالبه ایشان به عنوان نماینده مردم هم باشد! چرا نباید مثل بسیاری از رسانه های دنیا مسوولان ما به صورت مستقیم و زنده به سوالات مردم و منتقدان در رسانه ملی پاسخ بدهند! 
حتما به یاد دارید که جناب آقای دکتر ظریف در میانه مذاکرات در برنامه نگاه یک حاضر شدند و با انتقاد از منتقدینی که حق حضور در تلویزیون را هم نداشتند گفتند، اکنون در وسط مذاکرات وقت نقد و سوال نیست، بگذارید مذاکرات تمام شود به منتقدان پاسخ می دهیم. بیش از سه سال از آن گفتگو می گذرد و مردم هنوز منتظرند که وقت گفتگوی دو طرفه فرا برسد!
 
2-   ثریا بارها (بیش از چهار بار) از موافقان برجام بویژه اعضای تیم مذاکره کننده در وزارت خارجه و همچنین مسوولان وقت بانک مرکزی جهت حضور در برنامه دو طرفه دعوت کرده است که عزیزان نپذیرفته اند. آخرین بار در دو سالگی برجام برنامه ثریا مناظره ای دو طرفه با حضور یکی از منقدان جوان برجام و مدیر مسوول روزنامه شرق برگزار کرد، که متاسفانه به دلیل خالی بودن دست مدافعان برجام در مناظره و بازتاب های گسترده آن، وزارت خارجه در اقدامی عجیب و تاریخی اقدام به صدور بیانیه علیه برنامه ثریا نمود. پس از آن بیانیه، ثریا مجددا دو بار از آقای عراقچی و سایر اعضای تیم مذاکره کننده جهت حضور در برنامه ای دو طرفه دعوت کرد که نهایتا جناب آقای عراقچی اعلام کردند که فقط در صورتی در برنامه حضور می یابند که برنامه یکطرفه و تنها با حضور ایشان باشد! التفات فرمودید چه کسانی دنبال برنامه یک طرفه هستند!
 
3- آقای مطهری سعی کرده اند جزییات برجام را تصمیم رهبری انقلاب معرفی کنند تا جلوی انتقاد از آن را بگیرند. ظاهرا ایشان نه بیانات رهبری در خصوص برجام را در این سالها گوش داده اند (از جمله اعلام بدبینی به نتایج مذاکره با آمریکا از ابتدای مسیر برجام و یا عدم دخالت در جرئیات مذاکرات را) و نه شروط نه گانه رهبری برای اجرای برجام را و نه صحبت های مکرر ایشان در گلایه از نقض این شروط و خسارت محض دانستن برجام را.
 
4- پیش از این نیز عرض کرده ام، برخی به دنبال این هستند که بحث و نقد در خصوص برجام را مانند "نقد کردن هولوکاست در اروپا" ممنوع کنند تا هیچ کس جرات نقد و بررسی برجام را نداشته باشد! حال جالب است که یک نماینده مجلس به جای دعوت از دولتمردان برای حضور در گفتگوهای دو طرفه به صدا و سیما فشار می آورد که حتی اجازه ندهد منتقدان در یک برنامه حاضر شوند و حرف بزنند. این را بدانید، تقریبا همه منتقدان برجام وقتی دعوت می شوند اصرار دارند که از مسوولان هم کسی حاضر بشود، هر چند در یک سال اخیر پیدا کردن کسانی که از برجام دفاع کنند بسیار سخت شده است، اما در پی پیگیری های متعدد ثریا، یا به دلیل عدم حضور موافقان و یا بعضا به دلیل برخی مصلحت هایی که ما از آن ناآگاهیم (شاید به خاطر پرهیز از برخی تنش ها و فضاسازی های رسانه ای عجیب و بیانه هایی که دوستان دولت و یا برخی نمایندگان بعد از مناظره ها و برنامه های جریان ساز می دهند) سبب شده است که پس از عدم حضور مسوولان و اعضای تیم مذاکرات، در لایه های بعدی کارشناسی هم علیرغم درخواستهای مکرر ما، نتوان مناظره ای برگزار کرد.
 
 با این حال ما هم از حضور ایشان در برنامه ثریا و گفتگوی دو طرفه با منتقدان استقبال می کنیم و هم امیدواریم واسطه شوند تا آقایان ظریف و عراقچی و سایر اعضای مذاکره کننده برای گفتگوی دو طرفه در ثریا حاضر شوند تا شرایط این گفتگوها نیز در رسانه ملی بیش از پیش فراهم شود و از تجربه و درس‌های برجام برای رشد وآگاهی مردم و تقویت منافع ملی در آینده استفاده شود.