هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 10 آبان 1397 ساعت 15:47
پنجشنبه 10 آبان 1397 12:35 ساعت
2018-11-1 15:47:09
شناسه خبر : 297492
در حالیکه این نامه از طرف مجمع عمومی جامعه مدرسین و در دفاع تمام قد از مواضع آیت الله یزدی صادر شده برخی رسانه های اصلاح طلب تلاش کردند تا با توسل به تقطیع معنا و مفهوم نامه را علیه آیت الله یزدی جلوه دهند.
در حالیکه این نامه از طرف مجمع عمومی جامعه مدرسین و در دفاع تمام قد از مواضع آیت الله یزدی صادر شده برخی رسانه های اصلاح طلب تلاش کردند تا با توسل به تقطیع معنا و مفهوم نامه را علیه آیت الله یزدی جلوه دهند.

گروه معارف - رجانیوز: روز ۲۰ مهرماه بود که خبری مبنی بر دیدار جمعی از شاگردان قدیمی آیت‌الله شبیری زنجانی از جمله محمد خاتمی، عبدالله نوری، موسوی خوئینی‌ها، غلامحسین کرباسچی و ... با وی منتشر شد؛ دیداری که با واکنش انتقادی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روبرو شد.

 

آیت‌الله یزدی در نامه‌ای خطاب به آیت الله شبیری زنجانی نوشت:

«پیرو انتشار تصاویری در فضای مجازی از حضرتعالی در کنار برخی افراد مسئله دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری احترامی قائل نیستند؛ بدین وسیله به عرض می‌رساند، این موضوع ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان را در پی داشته است.»

 

این نامه که به مذاق سیاسیون اصلاح‌طلب خوش نیامد، با واکنش‌های زیادی علیه آیت‌الله یزدی همراه شد. جناحی که تا پیش از این به بهانه رسیدن به نقد ولی فقیه از نقد معصوم دفاع می کردند، تقلید را کار میمون می خواندند و هر جا که نظرات مراجع معظم تقلید با اهداف و اعتقادات جناحشان در تعارض قرار می گرفت، علیه مراجع موضع گیری می کردند و کسی هم پیدا نمی شد که آن مواضع را مغایر با شان مرجعیت شیعه بنامد یکباره با چرخش عجیبی طرفدار و حافظ شان و جایگاه مرجعیت شدند و از استقلال مراجع دفاع کردند. 

 

البته به همین ها بسنده نکردند؛ گویی نامه و نقد دلسوزانه آیت الله یزدی آنقدر برایشان گران تمام شده است تا پا را از بیانیه و توئیت و تحلیل های رسانه ای فراتر گذاشتند و به دروغ و تحریف متوسل شده اند. 

 

چند روز گذشته هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین قم طی نامه ای از آیت الله یزدی و مواضع ایشان دفاع کردند. در بخشی از این نامه آمده است: 

(...) با این اوصاف ظلم است که نامه مذکور را با کلماتی مانند؛ تحکم آمیز، آمرانه و…رمی کرد و مرقومه‌ای که روح و جسم آن پاسداری از حریم مرجعیت است را با تعابیر، تفاسیر و تحلیل‌های بی‌پایه و اساس وزن کِشی کرد و موضوعاتی بی‌ربط که بعضاً برآمده از منافع جناحی می‌باشد را به این نامه و نگارنده محترم آن، نسبت داد.

 

در حالیکه این نامه از طرف مجمع عمومی جامعه مدرسین و در دفاع تمام قد از مواضع آیت الله یزدی صادر شده برخی رسانه های اصلاح طلب تلاش کردند تا با توسل به تقطیع معنا و مفهوم نامه را علیه آیت الله یزدی جلوه دهند. 

 

ابتدا سایت جماران که با بودجه موسسه حفظ و نشر آثار حضرت امام خمینی(ره) اداره می شود تلاش کرد تا با تیتر انحرافی، معنا و مفهوم نامه را تغییر داده و آنرا علیه آیت الله یزدی جلوه دهد. 

 

 

بعد ازسایت جماران نوبت به شیطنت روزنامه اصلاح طلب شرق رسید. این روزنامه سعی کرد تا در تیتر اصلی خود از زبان مجمع عمومی جامعه مدرسین، مواضع آیت الله یزدی را صرفا موضع شخصی ایشان نمایش دهد. این در حالیست که تمام نامه هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در تبیین و دفاع از نامه آیت الله یزدی و اعلام برائت نسبت به کسانی است  که تا دیروز علیه مراجع تقلید موضع می گرفتند اما امروز برای رسیدن به منافع جناحی خود مدافع شان و مقام مرجعیت شده اند. 

 

 

اصلاح طلبان که نامه آیت الله یزدی برایشان سنگین تمام شده به همین ها هم بسنده نکردند و در راستای همین فضاسازی ها دیداری ترتیب دادند تا سید محمد خاتمی با آیت الله فیض گیلانی عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین قم باهم دیدار کنند. پس از آن، عکس دیدار را منتشر کرده و برای این که القاء کنند این دیدار در راستای مخالفت آیت الله فیض گیلانی با آیت الله یزدی بوده است در توضیح عکس نوشتند: دیدار معنادار آیت الله فیض گیلانی با سید محمد خاتمی در عصر روز اربعین. 

 

 

چند روز بعد آیت الله فیض گیلانی در راستای تکذیب این ادعا طی نامه ای این دیدار را از پیش تعیین نشده خواندند و هرگونه تلاش برای تضعیف جامعه مدرسین را مردود خواندند. در متن نامه ایشان آمده است: بدینوسیله اعلام می‌کنم که تصویر منتشر شده از دیدار حقیر با یکی از روحانیون سیاسی کشور در روز سه‌شنبه هشتم آبان نود وهفت مصادف با اربعین حسینی (علیه السلام) در تهران مربوط به دیداری کاملاً غیر رسمی و از پیش تعیین نشده و غیر سیاسی بوده که متاسفانه توسط برخی افراد مورد سوء استفاده قرار گرفته است و با برخی مسائل و حاشیه‌های بوجود آمده در روزهای اخیر مرتبط دانسته شده است که از اساس کذب، سوء برداشت و مصادره به مطلوب می‌باشد. بنده بعنوان عضوی از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هر گونه تلاش برای تضعیف این رکن رکین حوزه را مردود میدانم.

 

این تکذیبیه باعث شد تا رسوایی جدید اصلاح طلبان در میان مردم و اهالی رسانه بر ملا شود.