هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 مهر 1400
ساعت 06:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 9 آبان 1397 ساعت 16:35
چهارشنبه 9 آبان 1397 15:28 ساعت
2018-10-31 16:35:13
شناسه خبر : 297381
مردم یمنی مردم بسیار مظلومی هستند.  سالهاست که برادران شیعه ما در یمن مورد تعرض و هجوم ظالمانه حکومت عربستان و هم پیمانان آن هستند. چیزی که قلب من را به درد می آورد این است که دنیا در مقابل این جنایات سکوت کرده است و متاسفانه  حتی کشورهای عربی هم از آنان حمایت نمیکند.  شما ببینید قتل خاشقچی چقدر در رسانه های دنیا بازتاب داشت و چقدر حکومت های مختلف آن را محکوم کردندولی در مقابل کشتار مردم یمن برایشان اهمیت نداشت این ها همه سیاسی کاری است نه بیشتر. ما در این زیارت به یاد برادران یمنی مان هستیم و از امام حسین علیه السلام می خواهیم این مردم مظلوم را از چنگال خاندان ستمگر آل سعود نجات بدهد.
مردم یمنی مردم بسیار مظلومی هستند. سالهاست که برادران شیعه ما در یمن مورد تعرض و هجوم ظالمانه حکومت عربستان و هم پیمانان آن هستند. چیزی که قلب من را به درد می آورد این است که دنیا در مقابل این جنایات سکوت کرده است و متاسفانه حتی کشورهای عربی هم از آنان حمایت نمیکند. شما ببینید قتل خاشقچی چقدر در رسانه های دنیا بازتاب داشت و چقدر حکومت های مختلف آن را محکوم کردندولی در مقابل کشتار مردم یمن برایشان اهمیت نداشت این ها همه سیاسی کاری است نه بیشتر. ما در این زیارت به یاد برادران یمنی مان هستیم و از امام حسین علیه السلام می خواهیم این مردم مظلوم را از چنگال خاندان ستمگر آل سعود نجات بدهد.
گروه معارف - رجانیوز: امسال هم علی رغم تمامی برنامه ریزی های دشمنان، اربعین حسینی با بالاترین سطح از شور و شعور حسینی برگزار شد. زائرینی از غرب و شرق این کره خاکی و عاشقانی از ادیان و مذاهب مختلف در مانور جهانی عزای امام حسین(ع) شرکت کردند و همراه شیعیان آن حضرت به عزاداری پرداختند. خبرنگار رجانیوز تلاش کرده است تا بخش بسیار کوچکی از این عشق و علاقه و ارادت را در قالب سلسله گفت و گو هایی به مخاطبان محترم انتقال دهد. این گفت و گو با مهندس صالح شنطی مسئول لجستیک الحشد الشعبی در بصره و مشاور مسئول حرم عسکریین صورت گرفته است. 
 
سلام علیکم لطفا خودتان را برای مخاطبین ما معرفی بفرمایید. 
علیکم السلام من مهندس صالح شنطی مسئول لجستیک الحشد الشعبی در بصره و مشاور مسئول حرم عسکریین هستم. من در بصره متولد شده ام واکنون نیز در بصره زندگی می کنم. 
 
جناب مهندس ما میبینیم که مردم عراق بسیار نسبت به زائران امام حسین علیه السلام با احترام برخورد می کنند. علت این همه احترام چیست؟ 
مردم عراق به شدت امام حسین علیه السلام را دوست دارند. این محبت زیاد نسبت به امام علیه السلام و اهل بیت باعث شده است که مردم عراق ارزش و جایگاه ویژه ای برای این زائران از هر نقطه از دنیا چه ایرانی، چه هندی، چه عربستانی، چه اروپایی قائل باشند و آنان را به خانه های خودشان ببرند و از آنان در نهایت احترام پذیرایی وبه آنان خدمت کنند. 
 
 جناب مهندس شما فرمودید که از اهالی بصره هستید. به طور نظر مردم بصره در مورد مردم شریف ای آن و جمهوری اسلامی ایران چیست؟ 
بله... مردم بصره در عراق به تدین، اخلاق خوش، انسانیت و کرامت معروفند. به سبب اشتراکات مذهبی و اعتقادی مردم بصره در طول تاریخ رابطه خیلی خوبی با یکدیگر داشته اند. بسیاری از مردم بصره دارای اقوام و خویشانی در خوزستان اند و بالعکس. به دلیل همین اشتراکات مذهبی مردم بصره از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به شخص امام خمینی قدس الله نفسه و بعد نسبت به نظام جمهوری اسلامی بسیار علاقه مند بودند.
 
شما فرمودید مردم بصره دوست‌داران انقلاب اسلامی هستند ولی ما چندی پیش شاهد این موضوع بودیم که بعضی از اهالی بصره اقدام به آتش زدن کنسولگری ایران در بصره کردند. لطفا در این رابطه توضیح بفرمایید. 
بله من همانطور که پیشتر هم اشاره کردم در بصره به دنیا آمده ام و در بصره بزرگ شده ام و اکنون ساکن بصره ام یعنی کاملا با مردم بصره آشنا هستم.  مدتی قبل مردم بصره به دلیل امکانات و خدمات ضعیف شهری مخصوصا آب به خیابان ها آمدند و مطالبات آنان کاملا اقتصادی بود و لا غیر. شما می دانید که در هرجای دنیا که تظاهراتی برگزار می شود عده ای سودجو برای منحرف کردن تظاهرات به سمت اهداف خودشان وارد عمل می شوند. موردی که شما نمی دانید این است که این افراد سودجو مردم را تهییج کردند و بسیاری از ساختمان های دولتی و عمومی را آتش زدند.  این شیوه تظاهر کنندگان نیست.  اساسا تظاهر کنندگان دنبال مطالبه کردن از حکومت  به روش مسالمت آمیز هستند نه اینکه ساختمان عمومی و خصوصی و ساختمان دولت های دیگر مثل کشور برادر ایران را آتش بزنند. این بهترین دلیل برای این است که شما بدانید این هجمه ها به کنسولگری ایران در بصره کار نفوذی ها و سرویس های جاسوسی بوده است.
 
به نظر شما دشمن تا چه حد قادر خواهد بود میان مردم عراق و ایران اختلاف بیافکند؟ 
رابطه بین مردم عراق وایران از هر رابطه ای در دنیا قوی تر است چون محبت به اباعبدالله حسین این دو ملت را به یکدیگر مرتبط ساخته است. من به جرأت می توانم بگویم که مردم ایران و مردم عراق تا عشق و محبت امام حسین میانشان هست از یکدیگر جدا نخواهند شد. 
 
اگر در اربعین به حرم امام حسین علیه السلام بروید اولین چیزی که از امام حسین علیه السلام می خواهید چیست؟ 
اولین چیزی که از حضرت می خواهم اتحاد میان مسلمانان است و اینکه ما را در مقابل دشمنانمان یاری بفرمایند. الان اسلام در معرض هجمه های فرهنگی بسیار زیادی است،در این زیارت از امام حسین می خواهم ما را در مقابل این هجمه های ناجوانمردانه حفظ کنند. 
 
ما در این اربعین پرچم های زیادی از کشور های مختلف دنیا دیدیم. در این بین جای پرچم برادران شیعه ما در یمن بسیار خالیست.
مردم یمنی مردم بسیار مظلومی هستند.  سالهاست که برادران شیعه ما در یمن مورد تعرض و هجوم ظالمانه حکومت عربستان و هم پیمانان آن هستند. چیزی که قلب من را به درد می آورد این است که دنیا در مقابل این جنایات سکوت کرده است و متاسفانه  حتی کشورهای عربی هم از آنان حمایت نمیکند.  شما ببینید قتل خاشقچی چقدر در رسانه های دنیا بازتاب داشت و چقدر حکومت های مختلف آن را محکوم کردندولی در مقابل کشتار مردم یمن برایشان اهمیت نداشت این ها همه سیاسی کاری است نه بیشتر. ما در این زیارت به یاد برادران یمنی مان هستیم و از امام حسین علیه السلام می خواهیم این مردم مظلوم را از چنگال خاندان ستمگر آل سعود نجات بدهد. 
 
اگر پیامی برای مردم شریف ایران دارید بفرمایید. 
من به برادران عزیزم در ایران عرض می کنم مردم شریف عراق شما را برادران عزیز و محترم و کریم خود میدانند. تا زمانی که ما در مسیر امام حسین علیه السلام باشیم هیچکس نمی تواند میان مردم عراق و شما فاصله بیاندازد.
 
آیا تا به حال به ایران آمده اید؟ رفتار مردم ایران با شما چگونه بوده است؟ 
بله من و خانواده ام بارها برای زیارت امام رضا علیه السلام  به ایران آمده ایم و واقعا رفتار مردم ایران برادرانه و صمیمی و محترمانه بوده است. 
 
در پایان به عنوان نماینده ی کوچکی از طرف مردم ایران از حضرتعالی و جمیع مردم عراق به دلیل استقبال و پذیراییتان از زوار امام حسین تشکر میکنم. 
خواهش میکنم برادر.  این وظیفه ماست و ما به اکرام زائران افتخار میکنیم.
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
مصاحبه و ترجمه: مصطفی خرم آبادی