هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 مهر 1400
ساعت 11:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 30 مهر 1397 ساعت 16:59
دوشنبه 30 مهر 1397 16:51 ساعت
2018-10-22 16:59:49
شناسه خبر : 296510
اختیار عوض کردن منشی که هیچ، جهانگیری حتی اگر قدرت جابجایی یک خودکار را هم در دولت نداشته، اما بازی کاراکتر کاندیدای پوششی، نقش پررنگ و بی نظیزی در تهمت زنی انتخاباتی به رقبای روحانی و رای آوری او داشت. با مظلوم نمایی نمی شود از بار مسئولیت، شانه خالی کرد.
اختیار عوض کردن منشی که هیچ، جهانگیری حتی اگر قدرت جابجایی یک خودکار را هم در دولت نداشته، اما بازی کاراکتر کاندیدای پوششی، نقش پررنگ و بی نظیزی در تهمت زنی انتخاباتی به رقبای روحانی و رای آوری او داشت. با مظلوم نمایی نمی شود از بار مسئولیت، شانه خالی کرد.

گروه سیاسی_رجانیوز: رونمایی از نامه استعفای عباس آخوندی در ابتدای هفته، خبر از آغاز پروژه ای جدید در بدنه دولت می داد. پروژه ای که از چند ماه قبل مقدماتش فراهم شده بود و با سخنرانی جهانگیری وارد فاز عملیاتی شد و از دعواهای پشت پرده و رسانه ای، راه به جلوی دوربین ها بازکرد.

 

به گزارش رجانیوز یکشنبه 17 تیرماه، سایت «انتخاب» از سایت‌های حامی دولت گزارشی تحت عنوان پشت پرده دعوای رسانه‌ای کم سابقه «اعتدال و توسعه» با «کارگزاران» منتشر کرد.

 

انتخاب در بخشی از این گزارش مدعی شد که اسحاق جهانگیری تاکنون چندبار استعفا داده که با محالفت رئیس جمهور مواجه شده اما این بار روحانی، مخالفتی با استعفای معاون اولش نداشته است. این سایت حامی دولت در این باره نوشته بود:

«طبق اطلاعات واصله به "انتخاب"، جهانگیری که معتقد است هیچکاره است و عموم اختیارات در دستان واعظی رییس دفتر رییس جمهور است، در جلسه ای با حضور روحانی و برخی مقامات دولتی، مجدداً آمادگی خود را برای استعفا قبول کرده ؛ اما این بار برخلاف دفعات پیشین، رییس جمهور مخالفی نکرده و با سکوت خود، از سخنان معاون اول گذر کرده است.»

 

جهانگیری: مدیریت اقتصاد در دولت یازدهم با من بود، در دولت دوازدهم با روحانی

اگرچه رسانه های مختلف واکنش های زیادی به این خبر نشان دادند، اما جهانگیری ترجیح داد چند ماه سکوت اختیار کند، تا این که روز گذشته (و پس از استعفای آخوندی و شریعتمداری) قطعه جدید این پازل را تکمیل کند. او به صراحت اعلام کرد که «در دولت یازدهم رئیس جمهور مشغول برجام بود و من بیشتر در مسائل اقتصادی وقت می گذاشتم اما در این دوره (دولت دوازدهم) رئیس جمهور خود بیشتر در اقتصاد وارد می شود و معاونت اقتصادی دارد و آقای نهاوندیان نیز دبیر ستاد اقتصادی دولت است» وحتی اعلام کرد که «من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم، من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته ام».

 

البته پیش از این رسانه های نزدیک به جهانگیری زمینه را برای این سخنان فراهم کرده بودند. به طور مثال بعد از انتشار شایعه استعفای جهانگیری در تیر ماه روزنامه آرمان درباره نقش او در دولت اول روحانی نوشته بود:

«کمتر کسی است که نداند اسحاق جهانگیری برای رئیس‌جمهور و دولت متبوعش چه اقدامات مثبتی داشته است. احیای حسن روحانی در انتخابات 96 و کارکرد مثبت در معاون اولی و فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی دولت را می‌توان از عملکردهای جهانگیری دانست».

 

عبدالله ناصری هم درباره نقش جهانگیری در دولت دوم گفته بود:

«در دولت دوم روحانی هم بسیار آشکار شد که جهانگیری در خیلی از انتخاب‌ها و انتصاب‌ها کمتر مورد مشورت قرار می‌گیرد».

حتی برای زمینه سازی "عبور از روحانی"، حزب متبوع جهانگیری در شهریور ماه  در بیانیه‌ای نسبتا تند و تیز از سیاست‌های دولت روحانی انتقاد کرد و دولت اعتدال را به "نداشتن استراتژی اقتصادی" متهم کرد.

 

اختیار تصمیم گیری برای اقتصاد، شرط جهانگیری برای ماندن در دولت دوازدهم

طرفه حکایت اینجاست که درشرایطی جهانگیری از عدم اختیار در تصمیم گیری های کلان سخن می گوید که سایت انصاف‌نیوز در آغازین روزهای دولت دوازدهم نوشته بود: «شرط جهانگیری برای ماندن در دولت، داشتن اختیار برای چیدن تیم هماهنگی در حوزه اقتصاد دولت دوازدهم است.» شرطی که خود را بعد از بحران ارزی در فروردین امسال نمایان ساخت. جهانگیری به ناگاه با بسته ارزی مقابل رسانه ها ظاهر شد و رسانه های حزب متبوع او از این بسته به عنوان حل کننده مشکل دلار و بی ثباتی بازار ارز، ابراز خوشحالی کردند و تصویری از جهانگیری با لباس قهرمان‌ها منتشر می کند که مدیریت دلار را در دست گرفته است. بسته ای که نه تنها بهبودی حاصل نکرد، بلکه دلار به مرز 12000 تومان رسید.

 

 

حزب اعتدال: کارگزارن به دنبال سلب مسئولیت از خود هستند

اتفاقی که در جوابیه حزب اعتدال و توسعه (اصلی ترین حزب حامی دولت) به بیانیه انتقادی کارگزاران به آن اشاره کرده بود:

 

«افکار عمومی منتظرند تا این حزب، همزمان با درخواست تغییرات مطلوبشان در دولت، درباره عملکرد و ماندن یا رفتن هم‌حزبی‌های خود که به طور گسترده در لایه‌های مختلف اقتصادی حضور فعال دارند، به صراحت پاسخ دهند...تنظیم کنندگان بیانیه کارگزاران،‌ اولویت خود را منحرف کردن نگاه مخاطبان از افراد شاخص این حزب در دولت قرار داده‌اند. با اختیارات ویژه در حوزه مدیریت کلان اقتصادی و ارز که به برخی مقامات ارشد کارگزاران تفویض شده، بیانیه مذکور،زیرسوال بردن عملکرد بزرگان حزب است...این احتمال هم وجود دارد که هدف فرعی این بیانیه سلب مسئولیت از خود درباره نتایج برخی تصمیماتی است که نقش افراد شاخص این حزب در شکل گیری تبعات کاملا مبرهن است».

 

کرباسچی: من اگر جای جهانگیری بودم یک روز هم نمی ماندم

با این حال آتش تهییه توپخانه های رسانه‌ای اصلاحطلبان امروز خاموش نشد. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در واکنش به جمله معاون اول رئیس‌جمهور ‏که گفته بود «اجازه برکناری منشی خودم را ندارم چه برسد به تغییر مدیران دولتی» گفت:

«من صحبت آقای جهانگیری را شنیدم ‏اما نمی‌دانم چرا این حرف را زد؟ اگر من به جای او بودم که حتی نمی‌توانستم منشی خودم را تغییر دهم، یک روز هم در کابینه ‏دولت نمی‌ماندم». ‏

 

عباس عبدی: جهانگیری بعد از دلار 4200 تومانی حق انتقاد ندارد 

البته عباس عبدی با اشاره به ناکامی جهانگیری در مدیریت قیمت ارز می گوید: «هنگامی که شواهد روشن حکایت از آن داشت که نه تنها مجموعه اقتصادی همسو با معاون اول نیستند بلکه دایره تنگ‌تر شده است، تنها فرصت را برای کناره‌گیری از دولت از دست داد و هنگامی که حوادث دی‌ماه ۱۳۹۶ رخ داد، این فرصت بیشتر از پیش از دست رفت و پس از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی دیگر نه تنها نمی‌تواند چنین کند، بلکه معلوم نیست که نتایج مثبتی از کناره‌گیری احتمالی‌اش به دست آورد».

 

ناصری: بهترین موقعیت برای خروج از دولت انتخابات مجلس است

عبدالله ناصری فعال اصلاح طلب نیز در این باره می گوید: « تصمیم گیری درباره بحران ارزی بیشتر از آنکه به نام آقای روحانی تمام شود به نام آقای جهانگیری تمام شد. من اگر جای آقای جهانگیری باشم می‌ماندم، بحران ارز را به یک جا می‌رساندم و بعد از مرحله تثبیت ارز از دولت خارج می‌شدم. البته خروج جهانگیری، ضایعه بزرگی برای دولت خواهد بود. اما بهترین موقعیت برای خروج انتخابات مجلس است. آقای جهانگیری می‌تواند برای مجلس و برای جبهه اصلاحات ظرفیت بسیار خوبی در مجلس آینده باشد. اگر هم قرار به کاندیداتوری جهانگیری برای ریاست جمهوری باشد او می‌تواند بدون آنکه از مجلس استعفا دهد نامزد ریاست جمهوری شود».

 

ناصری درباره امکان خروج جهانگیری از دولت نیز می‌گوید: «اگر طوری شود که شخص غیری تصمیم گیر باشد حتما باید از دولت خارج شود. همچنین همانطور که آقای آخوندی تا حدود زیادی افکار عمومی و نخبگان را روشن کرد و پیروزمندانه کناره گیری کرد آقای جهانگیری هم باید همین کار را انجام دهد».

 

با اینحال تاقبل از دیروز، وزرا و مقامات و طرفداران اصلی دولت اختلافات زیادی از خود را علنی کرده بودند ولی با ورود جهانگیری به مناقشه علنی با اطرافیان رئیس جمهور این مساله به خوبی قابل لمس است که روحانی در کنترل اختلافات در دولتش ناتوان شده و عملا دولت در اختلافاتی گیر افتاده است که نه تنها قابل حل و داوری از طرف کسی نیست بلکه روز به روز بر عمق و میزانش هم افزوده می شود.
 

بحث عدم اختیار جهانگیری برای برکناری منشی هم یک شانتاژ بیشتر نیست و آقای جهانگیری در واقع شروع بد و ناشیانه‌ای برای مسئله «عبور از روحانی» داشته است. به گزارش مشرق آگاهان سیاسی از این می‌گویند که تحلیل طیف کارگزارانی‌ها در اردوگاه اصلاحات این است که بایستی با عبور از روحانی، دامن جریان سیاسی خاص از اقدامات و ناکارآمدی‌های دولت رئیس جمهور روحانی پاک شود و عاشقی‌های دو جریان اعتدال و اصلاحات از یادها برود.

 

اختیار عوض کردن منشی که هیچ، جهانگیری حتی اگر قدرت جابجایی یک خودکار را هم در دولت نداشته، اما بازی کاراکتر کاندیدای پوششی، نقش پررنگ و بی نظیزی در تهمت زنی انتخاباتی به رقبای روحانی و رای آوری او داشت. با مظلوم نمایی نمی شود از بار مسئولیت، شانه خالی کرد.

 

 


مطالب مرتبط:

 

1. درحاشیه کنایه‌های اصلاح‌طلبان به روحانی؛

 

2. حاشیه ای بر دعوای اصلاح طلبان و اعتدال گرایان درباره ماندن یا رفتن جهانگیری/ کارنامه این دولت با جهانگیری یا بدون جهانگیری در همین حد است؛ دلار با جهانگیری 9000 تومان شد، پروژه ناجی ساختن از او سوخته است!

 

 


دیدگاه کاربران

سلام فخر فروشی در نظام جمهوری اسلامی جایگاهی ندارد . لذا مسئولین نوکر ملت هستند و اگر نوکری بلد نیستند و تفکر لیبرالی و اشرافگری دارند بهتر از از گردونه نظام خارج شوند واینکه اعلام می کنند هیچ کاره اند برای توجیه ضعف های مدیریتیشان است و گرنه شرح وظایف تعریف شده است و نمی توانند با اینگونه ترفند ها سر مردم کلاه بگذارند .