هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 29 مهر 1397 ساعت 13:43
يكشنبه 29 مهر 1397 12:27 ساعت
2018-10-21 13:43:34
شناسه خبر : 296264
دوره دیکتاتوری پهلوی ها، پر است از سر به نیست کردن روزنامه نگاران و منتقدان دربار پهلوی، آن هم به شیوه های گوناگونی اعم از سوزاندن، دوختن دهان و قتل در دفتر کار و روش های مختلف دیگر
دوره دیکتاتوری پهلوی ها، پر است از سر به نیست کردن روزنامه نگاران و منتقدان دربار پهلوی، آن هم به شیوه های گوناگونی اعم از سوزاندن، دوختن دهان و قتل در دفتر کار و روش های مختلف دیگر
گروه تاریخ-رجانیوز: «خاشقجی روزنامه نگار منتقد آل سعود با اره تکه تکه شد»«دربار سعودی قاتل خاشقجی»«خاشقجی به طرز وحشتناکی در کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده است»
 
این چند جمله در این چند روز اخیر تیتر یک اخبار رسانه های دنیا بود. قتل یک روزنامه نگار، آنهم به روشی که آل سعود عمل کردد، حد اقل در چند سال گذشته بی سابقه بوده است و همین شیوه دربار سعودی در به قتل رساندن خاشقجی باعث شد که خبر کشته شدن این روزنامه‌نگار به خبر اول رسانه های دنیا تبدیل شود.
 
به گزارش رجانیوز، خبر تکه تکه شدن یک روزنامه نگار برای خیلی ها امری تازه و عجیب بود. اما چنین شیوه هایی برای از میان برداشتن منتقدان و بالاخص روزنامه نگاران حداقل برای مردم ایران، چندان هم بی سابقه نیست.
 
دوره دیکتاتوری پهلوی ها پر است از سر به نیست کردن روزنامه نگاران و منتقدان دربار پهلوی، آن هم به شیوه های گوناگونی اعم از سوزاندن، دوختن دهان و قتل در دفتر کار و روش های مختلف دیگر.
 
فرخی یزدی از روزنامه نگاران عصر پهلوی اول، یعنی رضا شاه بود که به دلیل انتقادهایش از دربار، به دستور رضاشاه، دهان‌اش دوخته و سپس به قتل رسید.
میرزاده عشقی  از دیگر روزنامه نگاران دوران پهلوی نیز به جرم انتقاد از دربار پهلوی، با شلیک گلوله کشته شد.
همچنین محمد مسعود، از روزنامه نگاران دهه 20،  از جمله کسانی بود که به دلیل انتشار سرمقاله هایی در انتقاد از دربار و اشرف پهلوی، 22 بهمن سال 1326، مقابل چاپخانه روزنامه‌اش، به دستور دربار، به قتل رسید.
 
 
 
امیر مختار کریم پور شیرازی هم از روزنامه نگاران سرشناسی بود که مثل محمد مسعود، تنها به دلیل انتقاد از اشرف پهلوی زنده زنده در آتش سوزانده و خاکستر شد.
 
 
اینها تنها نمونه ای از سرکوب و برخورد تند دربار پهلوی با روزنامه نگاران منتقد بود. دربار سعودی هر چند با قتل روزنامه نگار منتقدش، آن هم بوسیله اره، نشان داد که یک حکومت چقدر می‌تواند دیکتاتور باشد، اما در برخورد و سرکوب صدای مخالفین‌اش، به پای رژیم پهلوی نمی‌رسد.
 
اما نقطه اشتراکی که در دیکتاتوری دربار سعودی و پهلوی وجود دارد، این است که هر دو این حکومت ها از پشتیبانی آمریکا برخوردار بوده و هستند و با همین پشتیبانی می‌توانند مخالفین خود را به شیوه های مختلف سرکوب کنند و از میان بردارند و از پاسخگویی به افکار عمومی در دنیا، فرار کنند