هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 02:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 مهر 1397 ساعت 16:31
شنبه 28 مهر 1397 16:15 ساعت
2018-10-20 16:31:45
شناسه خبر : 296086
عباس آخوندی تنها وزیر دولت‌های پس از انقلاب اسلامی است که در تعدد طرح‌های استیضاح و نیز کسب رای اعتماد، رکورددار است. آخوندی تنها وزیری است که در ایران ۳ بار استیضاح شد و هر سه بار هم استیضاح ناموفق بود. از سوی دیگر او با احتساب «سه استیضاح» و کسب «دو رای اعتماد در آغاز دولت‌های یازدهم و دوازدهم»، تاکنون ۵ بار از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفته است. روحانی بهتر از هرکسی می دانست که عباس آخوندی نتوانسته کارنامه موفقی در دولت یازدهم از خود برجای بگذارد. وزیر راه و شهرسازی باید برکنار می شد اما روحانی آن قدر با او مداهنه و مماشات کرد تا او خود استعقا کرد.  حقیقت این است که چنین مدیری فراتر از برکناری، باید محاکمه می شد.
عباس آخوندی تنها وزیر دولت‌های پس از انقلاب اسلامی است که در تعدد طرح‌های استیضاح و نیز کسب رای اعتماد، رکورددار است. آخوندی تنها وزیری است که در ایران ۳ بار استیضاح شد و هر سه بار هم استیضاح ناموفق بود. از سوی دیگر او با احتساب «سه استیضاح» و کسب «دو رای اعتماد در آغاز دولت‌های یازدهم و دوازدهم»، تاکنون ۵ بار از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفته است. روحانی بهتر از هرکسی می دانست که عباس آخوندی نتوانسته کارنامه موفقی در دولت یازدهم از خود برجای بگذارد. وزیر راه و شهرسازی باید برکنار می شد اما روحانی آن قدر با او مداهنه و مماشات کرد تا او خود استعقا کرد. حقیقت این است که چنین مدیری فراتر از برکناری، باید محاکمه می شد.

گروه سیاسی_رجانیوز: وزیر راه و شهرسازی بعد از سه بار استیضاح بالاخره نامه استعفا خود را منتشر کرد. نامه ای که یک ماه قبل خطاب به روحانی نوشت و خواسته بود تا اجازه دهد آخر مهر از دولت خداحافظی کند. اما استعفای آخوندی پیچیده تر از کلاف سردرگم سیاست های اقتصادی دولت روحانی است.

 

به گزارش رجانیوز عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی چند ساعت قبل نامه استعفای خود که در تاریخ 10 شهریور خطاب به رئیس جمهور نوشته شده بود را در کانل تلگرامی اش منتشر کرد. آخوندی در این نامه اعلام می کند با سیاست های «بازآفرینی شهری» و دخالتهای حداکثری دولت در بازار مسکن توافقی ندارد.

 

 

او در این نامه می نویسد: «من بر این اعتقاد هستم که سه اصل پایبندی به قانون، احترام به حقوق مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی در هیچ شرایطی نباید زیر پا گذاشت و الان در راه مبارزه با تحریم ها این سه اصل نقض شده و الان در راه مبارزه باتحریم ها شاهد نقض این سه اصل هستیم». همین عقیده بود که مسکن مهر را متوقف کرد؛ ظرف یکسال گذشته قیمت مسکن را 74 درصد افزایش داد و معاملات مسکن را 35 درصد کاهش داد.

 

اما آخوندی در حالی امروز از استعفای 48 روز پیش‌اش به دلیل اختلافات با حسن روحانی بر سر سیاست های «بازآفرینی شهری»، رونمایی کرده است که همین امروز شنبه 28 مهر 97 در جلسه ای با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تفاهم نامه «تولید و اشتغال در حوزه بازآفرینی شهری پایدار» امضا کرد!

 

او در این جلسه می گوید: «کیفیت نازل زندگی شهری، چاره ای جز "بازآفرینی شهری" ندارد. بی گمان ساخت مسکن در بیابان در قالب مسکن مهر، راهکار نیست. تنها راهکار آینده ایران، همین "بازآفرینی" شهری است؛ تخریب محله ها و پاک کردن صورت مساله راهکار نیست؛ بلکه راهکار، توان افزایی اجتماعی، مشارکت مردم و افزایش توان مالی ساکنان است. راهکار بازگشت به هویت ایرانی و تمدن ایرانشهری در شهرا است که این موضوع جان مایه اصلی تفاهم نامه امروز است».

 

معلوم نیست آخوندی این حرف ها را در جلسه امروز از سر اجبار زده و با انتشار نامه 48 روز پیش‌اش می خواسته اجباری بودن حرف های اش را نشان دهد یا نه، اماعباس آخوندی در پنج سال گذشته فرصت بزرگ رونق اقتصادی و رفع یکی از اصلی ترین مشکلات بیش از نیمی از مردم را نابود کرد. حتی روحانی در جلسه رای اعتماد برای کابینه دولت دوازدهم از مخالفت های آخوندی با برنامه های دولت خبر داد و اعلام کرد نتوانسته وزیرش را در 4 سال گذشته درباره برنامه ها قانع کند؛ روحانی گفته بود:

«در دولت یازدهم نتوانستیم با آخوندی در بخش مسکن به توافق نهایی برسیم اما در دولت دوازدهم توجه به مسکن اولین موضوعی است که من از او می‌خواهم».

 

همزمانی و تعارض سخنان امروز آخوندی با انتشار نامه استعفای‌اش، رمز گشایی از تصمیم او را سخت تر می کند.آخوندی در حالی در نامه خود بر لزوم پایبندی به راهبردهای لیبرالیسم در اقتصاد تاکید می کند و برنامه دولت برای بازآفرینی شهری را علت اصلی خداحافظی از دولت معرفی می کند که امروز همان طرح را بهترین راهکار برای اصلاح مشکلات معرفی می کند! اما آنچه که مشخص است، آخوندی نماد بارز لیبرالیسم در دولت روحانی بود. وزیری که نگاهش به جان مردم هم متفاوت است و گمان می کند با پرداخت بیمه می توان خیال ها را از جان باختن تعدادی از هموطنان آسوده کرد!

 

 آخوندی نه فقط در نامه اخیر به بازار آزاد ابراز علاقه می کند که در گذشته در دفاع از لیبرالیسم گفته بود: «لیبرالیسم علیه سوداگری قیام کرده است، سوداگری با توسعه مخالف است در حالی که لیبرالیسم برای توسعه به میدان آمده است».

 

او حتی پس از آنکه سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان با افزایش قیمت بلیت قطارها مخالفت کرد، وجود سازمان هایی برای حمایت از حقوق مصرف کننده و برنامه های سوسیالیستی را هم به انتقاد کشیده بود و گفته بود:

«این بساطی که حضرات راه انداختند غیر از تعالیم حضرت مارکس است؟ غیر از تعالیم سوسیالیسم تعالیم دیگری است که اینها را هدایت بکند؟ بیایند و اینگونه در بازار مسلمین دخالت بکنند و در واقع دست بکنند در جیب خلق الله و پز طرفداری از مردم و مصرف کننده رو بدهند؟».

 


b027dbcab15992e489f2ef62133cc2883561811-330p__25660.mp4 | دانلود فیلم 

 

اگرچه نمیتوان از نسخه های سوسیالیستی برای جامعه اسلامی دفاع کرد اما اندیشمندان و طرفداران لیبرالیسم نیز این روزها از نظرات خود عقب نشینی کرده اند. به طور مثال فرانسیس فوکویاما فیلسوف آمریکایی و متخصص اقتصاد سیاسی که در سال 1992 بعد از فروپاشی شوروی کتاب «پایان تاریخ و آخرین انسان» را نوشت و در آن ادعا کرد «ما شاهد پایان تکامل ایدئولوژیک نوع بشر و جهانی شدن لیبرال دموکراسی غربی به عنوان فرم حکومت بشری هستیم» اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرده «حرفهای مارکس درست از آب درآمد. سوسیالیسم به معنای برنامه بازتوزیع ثروت در جامعه باید باز گردد».

 

در مجموع آخوندی پدیده ای ویژه در میان وزرای تاریخ 40 ساله جمهوری اسلامی است. عباس آخوندی تنها وزیر دولت‌های پس از انقلاب اسلامی است که در تعدد طرح‌های استیضاح و نیز کسب رای اعتماد، رکورددار است. آخوندی تنها وزیری است که در ایران ۳ بار استیضاح شد و هر سه بار هم استیضاح ناموفق بود. از سوی دیگر او با احتساب «سه استیضاح» و کسب «دو رای اعتماد در آغاز دولت‌های یازدهم و دوازدهم»، تاکنون ۵ بار از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفته است. در مجموع وزیر راه و شهرسازی باید برکنار می شد اما روحانی آن قدر با او مداهنه و مماشات کرد تا او خود استعقا کرد. روحانی بهتر از هرکسی می دانست که عباس آخوندی نتوانسته کارنامه موفقی در دولت یازدهم از خود برجای بگذارد. حقیقت این است که چنین مدیری فراتر از برکناری، باید محاکمه می شد.

 


دیدگاه کاربران

عباسآخوندی برای حرفای روحانی تره هم خرد نکردشش سال فرصت داشت ولی حالا می گوید فرصت خدمت فراهم نیست و استعفا داد و به ریش همه خندید

باسمه تعالی
نه تنها ایشون بلکه هر کدام از وزیران و واضح تر بگم مشاورانشون باید پاسخگوی مردم باشند که چطور این عملکرد غیر قابل دفاع رو از خودشون بروز دادن. وزارت راه یکیشونه، اقتصاد و صنعت و بازرگانی همشون باید پاسخگو باشن.
وقتی مجلسی داشته باشیم که به جای کار حسابی و مطالعه دقیق فقط گروهی و حزبی رای می دن نتیجه اش می شه همین. مجلس غیر شفافی که داره ادای نظارت در می آره در حالیکه نظارت روی خودش رو بر نمی تابه.