هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 خرداد 1403
ساعت 20:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 15 مهر 1397 ساعت 12:43
يكشنبه 15 مهر 1397 11:33 ساعت
2018-10-7 12:43:06
شناسه خبر : 294135
استدلالی که ظریف برای حمایت از FATF داشت این بود که با تصویب FATF، می‌توان بهانه های کشور های خارجی را در لج بازی با ایران گرفت. سوالی که باید از ظریف پرسید این است که تا کی قرار است کشور های بیگانه برای ایران بهانه تراشی کنند و دولت مردان ایران هم برای بدست آوردن دل آنها، زیر بار هر کنوانسیون استعماری برود؟
استدلالی که ظریف برای حمایت از FATF داشت این بود که با تصویب FATF، می‌توان بهانه های کشور های خارجی را در لج بازی با ایران گرفت. سوالی که باید از ظریف پرسید این است که تا کی قرار است کشور های بیگانه برای ایران بهانه تراشی کنند و دولت مردان ایران هم برای بدست آوردن دل آنها، زیر بار هر کنوانسیون استعماری برود؟
گروه سیاسی-رجانیوز: «برجام، این‌بار در لباس FATF» پس از آن یکشنبه سیاهی که لاریجانی با همکاری نماینده های اصلاح‌طلب مجلس، برجام را در 20 دقیقه تصویب کردند، امروز وکلای دولت، یکشنبه سیاه دیگری برای ملت رقم زدند. 
 
به گزارش رجانیوز، جریان اصلاح‌طلب که حامیان اصلی دولت روحانی هستند، تا دیروز، در دفاع از FATF، همچون زمان دفاع‌شان از برجام، دائماً این را به جامعه القا می‌کردند که رفع موانع تبادلات بانکی، کاهش ارز و رفع تحریم های اقتصادی، منوط به تصویب لوایح FATF است.
 
خطی که اصلاح طلبان تا قبل از جلسه امروز مجلس دنبال می‌کردند، پیوند زدن مشکلات مردم به FATF بود و رهایی از مشکلات را در گروه پذیرش آن می‌دانستند. اما امروز ظریف پس از صحبت های نماینده های مخالف CFT، و در پاسخ به این صحبت نقوی حسینی، نماینده ورامین که خطاب به روحانی گفت: «آقای رئیس جمهور یک سطر بنویسید و تضمین بدهید اگر به این کنوانسیون بپیوندید مشکل ما حل می شود ما رای می دهیم.»، گفت تضمینی برای حل مشکلات وجود ندارد و من و رئیس جمهور تضمینی نمیدهیم.
 
ظریف درحالی از ضمانت نداشتن حل مشکلات پس از FATF صحبت می‌کند که پیش تر نمانیده های اصلاح‌طلب مجلس، از جمله پزشکیان، مافی و مطهری، FATF را راه حل مشکلات می‌دانستند.
 
پروانه مافی نماینده اصلاح طلب مجلس،  ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ گفته بود: لوایح ۴ گانه که در حال تصویب در مجلس است و FATF یکی از آنهاست، می‌تواند تبادلات پولی بین المللی ما را تسهیل کرده و از دستاورد این اتفاق ضمن ثبات در بازار ارز می‌توان قیمت آنرا حتی به میزان ۵۰% قیمت فعلی کاهش دهد.
مسعود پزشکیان نائب رییس اصلاح طلب مجلس نیز 4 شهریور 97 در دفاع از FATF گفته بود اگر FATF  را نپذیریم هیچ بانکی با ما معامله نمی‌کند.
 
همچنین علی مطهری از نماینده های نزدیک به جریان فکری اصلاحات نیز با محوریت ترساندن مردم از تبعات عدم تصویب FATF اینچنین از FATF دفاع کرده بود : مسئولان کشور باید این موارد را برای مردم توضیح دهند و بیان کنند که در صورت عدم تصویب این لایحه چه مشکلاتی برای بانک های ما و مردم ایجاد می شود./ تصویب این لایحه هیچ خطری برای ما و برای گروه های مبارزی مانند حزب الله و حماس ندارد.
 
جدای از اینها، استدلالی که ظریف برای حمایت از FATF داشت این بود که با تصویب FATF، می‌توان بهانه های کشور های خارجی را در لج بازی با ایران گرفت. سوالی که باید از ظریف پرسید این است که تا به کی قرار است کشور های بیگانه برای ایران بهانه تراشی کنند و دولت مردان ایران هم برای بدست آوردن دل آنها، زیر بار هر کنوانسیون استعماری برود؟
احتمالاً روحانی و حامیان اصلاح‌طلب اش فراموش کرده اند که قبل از تصویب برجام، از شغل جوانان تا آب خوردن ملت را به برجام گره زده بودند و پس از بد عهدی های مکرر و آشکار آمریکایی ها، تنها استدلال شان در حمایت از برجام این بود که ایران کاپ اخلاق را برده است.
 
خط اصلاح طلبان در به تصویب رساندن FATF نیز همان خطی است که زمان تصویب برجام دنبال می کردند. گره زدن رفع مشکلات و موانع به FATF برای تصویب و سپس تکذیب گفته های قبلی خود.