هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 10 مهر 1397 ساعت 12:43
سه شنبه 10 مهر 1397 12:23 ساعت
2018-10-2 12:43:07
شناسه خبر : 293549
الهه کولایی گفت: سال 88 این تصور وجود داشت که ایران با یک بحران انتخاباتی از جنس بحران های انتخاباتی در "انقلاب های رنگی" مواجه شده است.
الهه کولایی گفت: سال 88 این تصور وجود داشت که ایران با یک بحران انتخاباتی از جنس بحران های انتخاباتی در "انقلاب های رنگی" مواجه شده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: الهه کولایی در چهارمین قسمت از برنامه سیاسی اجتماعی "رو در رو" درباره نحوه ورودش به جریان اصلاحات و انشقاق اصلاح طلبان در سال 84 و نیز مقایسه وقایع 88 در ایران با انقلاب های رنگی مباحثی را مطرح کرد که اهم سخنان وی در این برنامه از نظرتان می‌گذرد:
 
"آشنایی من با جریان اصلاحات از زمان حضور در مرکز بررسی های استراتژیک در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی رقم خورد. سال 77 وارد مشارکت شدم، آقای دکتر صدر از من دعوت کرد که وارد مرکز تحقبقات استراتژیک ریاست جمهوری بشوم که ساختمانی در نیاوران بود و ارتباطی برای حوزه مطالعات شرقبرقرار شد، در مرکز تحقیقات، آقای حجاریان و علوی تبار و کدیور حضور داشتند و این حلقه موجب برقراری ارتباط با اصلاح طلبان شد و باعث شد به کمیته آموزش مشارکت دعوت شوم، کماکان معتقدم مهمترین کارکرد حزب در کشورهای در حال توسعه آموزش می باشد".
 
"در انتخابات مجلس پنجم، با آقای شعله سعدی و جمعی از همکاران در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، در انتخابات شرکت کردیم بدون آنکه در لیستی قرار بگیریم. وقتی حجم تبلیغات در تهران را مشاهده کردیم، متوجه شدیم که شوخی کردیم که در این عرصه وارد شدیم چون در تهران اگر در لیست نباشید رای نمی آورید".
 
 
"ادراکی که من از حلقه اطراف آقای خاتمی در سال 76 داشتم، حرفهایشان همان حرف های انقلاب اسلامی بود، همان عدالتگرایی و مبارزه با ظلم و اشکال گوناگون استعمار و ... بود"
 
"آمریکا در قبال شوروی باید دشمنی می کرد، لیکن شوروی نباید به آمریکا بی حساب و کتاب اطمینان می کردند و با طناب امریکا به چاه می رفت، خیلی ها مثل آمریکایی ها تبلیغ می کردند که فروپاشی شوروی مساوی است با آزادی، مساوی است با رفاه، مساوی است با پیشرفت اما دهه 1990 شرایط بسیار اسفباری در همه جمهوری ها کمتر  یا بیشتر به وجود آمد و آخرش الیگارش‌هاو مافیا آمدند، نه ثروت بین مردم تقسیم شد و نه قدرت. تجربه نشان داده دموکراتیک سازی با خشونت و با تغییرات سریع یک شبه اتفاق نمی افتد و نیازمند به نهاد سازی دارد . کسانی که به دنبال براندازی هستند بیشتر دنبال آرمان‌هایی هستند که قابل تحقق نیست که تجربه نشان داده محقق نمیشود".
 
"در سال 84 اصلاح طلبان یک هزینه گزافی را به دلیل تعدد کاندیداها بر ملت ایران وارد کردند و نان این تکثر کاندیداها را احمدی نژاد خورد و رئیس جمهور شد. به بعضی از اعضای بلند بایه ستاد دکتر معین از شکاف میان اصلاح طلب ها گله کردم و فکر می کردم اصلاح طلب ها باید به یکبارچگی برسند و نانی بود که احمدی نژاد از شکاف بین اصلاح طلب ها خورد و من خودم رو از این جهت نمی بخشم من باید کنار می کشیدم ،من میدانستم، من که اعتراض کردم و تدکر دادم و می‌گفتم چه اشکالی دارد آقای کروبی رئیس جمهور شود و آقای معین معاون اول. در آن برهه خیلی نسبت به سیاست های آقای هاشمی در مجموع دید مثبتی نداشتم".
 
"اصلاح طلب‌ها  در طی این سال ها تجربه هایی ر اندوختند که به این نتیجه رسیدند که با واقعیت های جامعه باید کنار بیایند، حمایت اصلاح طلب ها از آقای روحانی به معنی توجه به ظرفیت های واقعی در کشور هست. میدوانند که گزینه های محدودی در بیش دارند. انتخاب آقای روحانی مفهومش اصلاح‌طلب بودن ایشان نیست".
 
در پاسخ به این سوال که چرا در سال 88 اصلاح طلب ها به رای مردم تمکین نکردند: "یک مجموع عوامل داخلی و خارجی و  بی تدبیری ها موجب شد که هزینه های گزافی را چه داخلی و چه خارجی بپردازیم. در واقع  برای کشورهای خارجی این تصور وجود داشت که ایران با یک بحران انتخاباتی از جنس  بحران های انتخاباتی که در انقلاب های رنگی  وجود  داشته رو برو شده و میشود از این فرصت استفاده کرد".
 
"در جوامع در حال توسعه  قاعده بر این هست که زنان اصولاً از ارتباطات فامیلی سود می برند، همسر کسی هستند و یا دختر کسی، این موارد صلاحیت به زنان می دهد و در کشور ما هم این گونه هست.اما فاطمه حسینی جدای از آن که فرزند آقای حسینی باشد، ایشون حتی اگر فرزند ایشان همم نبود برای حضور در لیست امید صلاحیت داشت."
 
"هیچ‌کس نمیتواند بگوید برجام ایرادی ندارد و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید برجام از اول تا آخرش اشتباه است.دفاع از برجام به معنای  دفاع از کلیت برجام و سیاستی هست که به بهسازی برای توسعه روابط همه جانبه ایران و جامعه جهانی میتواند کمک کند".
 
"رابطه و موازنه قدرت بین اروپا و آمریکا آنچنان نیست که ما تصور کنیم که با کمک اروپا می توانیم رو در روی آمریکا بایستیم  این تصور درستی نیست چون خود اروپایی هم هم میدانند که توان چنین رویارویی رو ندارند به دلیل ادغامی که در اقتصاد و سیاست و منافع راهبردی ان ها در جهان وجود دارد. آقای غلامحسین کرباسچی تهران را متحول کرد اما الگوی مدیریت تهران رو بنیادهایی براش ایجاد کرد که شهرداران بعدی هم نتوانستند ان را تغییر بدهند و من دید مثبتی به ان ندارم".
 
"آقای قاسم سلیمانی چهره بسیار تاثیرگذاری هست که نام او یادآور فجایعی است که داعش به وجود آورد و ایشان توانست این خطر را از سر ایران دور کند".
 
برای مشاهده فیلم این گفت‌وگو اینجا کلیک کنید.


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home