هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 09:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 مهر 1397 ساعت 11:06
دوشنبه 9 مهر 1397 10:56 ساعت
2018-10-1 11:06:31
شناسه خبر : 293396
آیت الله وحید خراسانی با اشاره به انقلاب اسلامی و تلاش دشمن در ضربه زدن به آن فرمودند: «مى‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهدگردانيد»
آیت الله وحید خراسانی با اشاره به انقلاب اسلامی و تلاش دشمن در ضربه زدن به آن فرمودند: «مى‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهدگردانيد»
گروه معارف-رجانیوز: همزمان با روزهای مزین به هفته دفاع مقدس که بهانه‌ای برای احیای یاد و خاطره اسوه‌های فداکاری و حماسه‌آفرینان عرصه جهاد است، به مواضع یکی از مراجع تقلید جهان تشیع در باب انقلاب و دفاع مقدس می‌پردازیم. بخش‌هایی از سخنرانی منتشرنشده «آیت‌الله وحید خراسانی» پیرامون شأن و عظمت جهاد و شهدا، در میان جمعی از رزمندگان شهر خرمشهر که مربوط به همان سال‌های جنگ می‌باشد در ادامه ذکر گردیده‌است:
 
«...به راستی تا کسی نبیند این مناظر را نمی‌تواند دریابد که این رشیدمردها چه کردند. بدون تردید باید بر اینان اطلاق کلمه مرد -بلکه جوانمرد- کرد. این فتیان بودند که توانستند این منطقه را خلاص کنند...
 
این مردم در این قدرتی که نشان دادند، به دنیا فهماندند قوت ایمان و قدرت یقین را، و به راستی دست و بازوی این مردم، مجرای قدرت الهی شد... این داستان بازیچه نبود، یعنی بعد از پیدایش این انقلاب و ظهور قدرت ایمان و قدرت دین در این مرز و بوم -آن هم قدرت ایمانی که از مرکز حکومت شیعه به وسیله شخص اول روحانیت تشیع جلوه کرد- کمر دنیا را شکست. این بود که خواه ناخواه تصمیم گرفتند که با این جنبش الهیِ آسمانی بجنگند، ولکن وعده خدا این است که «يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ: مى‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهدگردانيد.»(1) این‌ها می‌خواهند به جنگ کلمه‌الله بیایند و این جنگ عاقبتش این شد که کلمه الله هی العلیا و کلمه کفار سفلی، مظهرش در خرمشهر است ...
 
و بدون تردید هرکس اینجا بیاید و از تمام این خرابه ها بگذرد، قدرت ایمان و دین را می‌بیند که آنان چه کردند و اینان چه کردند... در اینجا آدم می‌فهمد که خدا در قرآن مجید چه می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُمْ بُنْيَانٌ مَرْصُوصٌ: در حقيقت ‏خدا دوست دارد كسانى را كه در راه او صف در صف چنانكه گويى بنايى ريخته شده از سرب‏اند جهاد مى‌كنند.»(2) ما هر چه بخواهیم تصور کنیم از مقام و منصب و فضیلت و مرتبت، به گرد این کلمه نمی‌رسد که یک موجودی به جایی برسد که بشود محبوب خدا... این اظهار لطف به کسانی است که در راه او می‌جنگند، مقاتلین سبیل پروردگار، محبوب خداوند هستند و از این عنوان بالاتر، عنوانی تصور نمی‌شود...»(3)
 
در همان دوره، بودند آنانی که از پیش از انقلابی که به روایت آیت‌الله وحید خراسانی کمر دنیا را شکست، با سخنان خود، جهاد در عصر غیبت را در منابر ذم و منع می‌کردند. از آن جمله می‌توان به آقای «محمود حلبی» رئیس انجمن‌حجتیه اشاره کرد که جنگ و شهادت را تنها در پرتو قیام امام معصوم صحیح می‌شمارد:
 
«خرمقدس‌های خوارج نهروان خروج بر علی‌بن‌ابی‌طالب کردند، آن‌ها جنگ راه انداختند حواستان باشد آن‌ها جنگ به راه انداختند... آقا اول شما پیشوا پیدا کنید... اول شما يك افسر، يك پيشوا و رهبر معصوم، جنگی پيدا كنيد، يك رهبری كه بتواند اداره اجتماع كند، روی نقطه عصمت نه عدالت، عدالت كافی نيست. اوّل او را پيدا بكنيد، او را اقامه به كار كنيد، طرح داشته باشيد، نقشه صحيح طبق نظر اين رهبر معصوم داشته باشید..[آن وقت] از من هم واجب است منبر را ول کنم... هفت‌تیر به کمرم ببندم بروم جلو...جایش آنجاست نه هر جایی...لذا شیعه می‌گوید در عصر غیبت امام زمان جهاد نیست چرا؟ و پاسخ می‌دهد که چون حاکم اسلامی که باید معصوم باشد مصداق پیدا نکرده‌است.»(4)
 
و اگر نبود رشادت‌های رزمندگان و شهدای مجاهد، عزت و شرف ایران و ایرانی به تاراج رفته
 
بود.
 
پی‌نوشت:
 
1- سوره مبارکه صف، آیه شریفه 8.
 
2- سوره مبارکه صف، آیه شریفه 4.
 
3- از فایل صوتی سخنرانی آیت‌الله وحید خراسانی در جمع رزمندگان.
 
4- قسمتی از خطبه آقای حلبی تحت عنوان نظام در اسلام.
 


دیدگاه کاربران