هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 تير 1403
ساعت 20:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 8 مهر 1397 ساعت 18:15
يكشنبه 8 مهر 1397 17:58 ساعت
2018-9-30 18:15:50
شناسه خبر : 293347
این نماینده مجلس فاش کرد: «دولت با گران کردن دلار، مجلس و نظام را تحت فشار قرار می دهد برای پذیرش تصمیماتی که باب میل ما نیست.»
این نماینده مجلس فاش کرد: «دولت با گران کردن دلار، مجلس و نظام را تحت فشار قرار می دهد برای پذیرش تصمیماتی که باب میل ما نیست.»
گروه سیاسی-رجانیوز: «گرانی ها کار دولت است» این نظر یک جناح خاص سیاسی یا منتقدان دولت نیست. این تحلیل از نزدیک ترین افراد به دولت تا مخالفان آن دیده می شود.
 
دولت به دنبال جام زهر
محمد حسن‌نژاد امروز در مصاحبه ای با رادیو با انتقاد از عملکرد دولت گفت: «در این شرایط بازار در انحصار کامل است و دولت قیمت دلار را انحصاری تعیین می کند.»
وی ادامه داد: «دوستان کاری کردند که جام زهر FATF را بنوشیم. بحث اینست که دولت قیمت دلار را بالا می برد و نباید با تحلیل های مختلف مردم را سردرگم کنیم.»حسن نژاد گفت: «دولت با گران کردن دلار، مجلس و نظام را تحت فشار قرار می دهد برای پذیرش تصمیماتی که باب میل ما نیست. این نماینده مجلس با بیان اینکه FATF هنوز به صحن نیامده است، به سوءتدبیرها در راستای عدم واردات لاستیک و گرانی روزافزون و نیاز کامیون داران به این کالا اشاره کرد و ادامه داد: «آیا دولت عقل ندارد باید لاستیک را در زمان خود وارد کند.» حسن نژاد تصریح کرد: «بی تدبیری و بر هم زدن اقتصاد در دولت بیداد می کند و ما هم نمی دانیم این اقدامات با چه هدفی صورت می گیرد.»
 
تعمد خائنانه
روایت حاجی دلیگانی نماینده مجلس از افزایش تعمدی نرخ ارز برای تصویب FATF هم خواندنی است. او افزایش قیمت ارز را «تعمدخائنانه» معرفی می کند که دولت در آن دست دارد و از این جهت برای فشار به مردم ابراز نگرانی میکند.
 
 
 
اما این افشاگری فقط به نمیاندگان منتقد دولت ختم نمی شود. تاجگردون از نماینده هایی که به دلیل حمایت های فراوانش از حسن روحانی برخی از او به عنوان وکیل الدوله یاد می کنند در مطلبی کوتاه که بعد از جلسه کمیسیون برنامه و بودجه در فضای مجازی منتشر کرد اینگونه دست به افشاگری زد و نوشت:«شک ندارم بانك مركزی و سيستم بانكي و برخي از اركان دولت تعمدأ ماموريت بر خرابتر شدن اوضاع و اذيت كردن مردم را دارند»
 
 
 
تحلیل ها در خصوص اقدامات رئیس جمهور همچون انتصاب ولی الله سیف به عنوان مشاور هم حکایت از دامن زدن به اوضاع نابسامان اقتصادی را دارد؛ این در حالی است که سیف به دلیل پرونده های اقتصادی خود و کارنامه به شدت سیاه دوره ریاستش بر بانک مرکزی از کشور ممنوع الخروج شده است.
 
فلاحت پیشه از دیگر نمایندگان حامی دولت شش ماه قبل در مصاحبه ای از تصمیم دولت برای افزایش قیمت ارز انتقاد کرده و گفته بود: « اعتقاد ما بر این است که این سیر خزنده افزایش قیمت دلار به معنای دور زدن بودجه‌ای است که مجلس می‌خواهد تصویب کند؛ یعنی دولت از همه ظرفیت‌های خود استفاده نمی‌کند تا پول ملی کشور را کماکان قدرتمند نگه دارد.»
 
فلاحت پیشه ادامه داد: «به عبارتی سعی دارد که با گران شدن دلار از محل افزایش درآمد ناشی از فروش دلار بخشی از مشکلات مالی خود را حل کند و بار این گرانی را به دوش مردم بیندازد. این اقدامی است که هم غیراقتصادی و هم غیراخلاقی است.»
 
حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی در این مورد می گوید: «انتصاب سیف به عنوان مشاور رئیس جمهور به التهابات ارزی دامن می زند...از یک طرف می‌دانیم دولت یا تیم اقتصادی و در راس آن بانک مرکزی در التهابات اخیر نقش موثری داشته و از طرف دیگر برای رئیس کل همین بانک مرکزی حکم مشاوره در حوزه‌های پولی و بانکی زده می‌شود!»