هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 تير 1403
ساعت 20:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 4 مهر 1397 ساعت 21:31
چهارشنبه 4 مهر 1397 21:15 ساعت
2018-9-26 21:31:54
شناسه خبر : 293025
اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی: امروز در اینجا درباره ایران صحبت شد. ابتدا باید بگویم که در سال ۱۹۵۳ آمریکا علیه دولتی که سعی داشت نفت را در ایران ملی کند، کودتا کرد. اکنون که ایران دوباره کنترل منابعش را در دست گرفته، آمریکا دوباره فشار‌های خود را به این کشور آغاز کرده است. آمریکا برای فشار به ایران پشت مسائل دیگر پنهان شده است.
اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی: امروز در اینجا درباره ایران صحبت شد. ابتدا باید بگویم که در سال ۱۹۵۳ آمریکا علیه دولتی که سعی داشت نفت را در ایران ملی کند، کودتا کرد. اکنون که ایران دوباره کنترل منابعش را در دست گرفته، آمریکا دوباره فشار‌های خود را به این کشور آغاز کرده است. آمریکا برای فشار به ایران پشت مسائل دیگر پنهان شده است.
گروه بین الملل- رجانیوز:  نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره موضوع عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و ایران به ریاست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برگزار شد.
 
به گزارش رجانیوز آمریکا این ماه ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد و ترامپ به عنوان رئیس  این شورا در جلسه حضور می‌یابد و نیکی هیلی، مایک پومپئو و جان بولتون، رئیس‌جمهور آمریکا را در این نشست همراهی می‌کنند.
 
هشدار ترامپ درباره نقض تحریم‌های ایران
 
دونالد ترامپ در سخنرانی خود گفت: امروز در اینجا جمع شده‌ایم تا در مورد اشاعه تسلیحات شیمیایی و هسته‌ای صحبت کنیم. ما در سال گذشته دو بار به خاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه سوریه اقدام نظامی انجام دادیم.
 
او در ادامه مدعی شد: ایران در حال اشاعه موشک‌های خود در سراسر خاورمیانه است و از تروریسم حمایت می‌کند.
 
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه اظهاراتش با تکرار مواضع خصمانه خود در قبال کشورمان گفت: نباید به ایران اجازه دستیابی به تسلیحات هسته‌ای داد. به همین خاطر بود که من از توافق هسته‌ای فاجعه بار با ایران خارج شد.
 
ترامپ افزود: هر کشوری که در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران بایستد با پاسخ ما مواجه خواهد شد.
 
او در ادامه اظهاراتش گفت: در عین حال، از ایران و روسیه تشکر می‌کنم که جلوی حمله دولت سوریه به ادلب را گرفتند. امیدوارم این خویشتن‌داری ادامه پیدا کند.
 
رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت: چین به دنبال دخالت در انتخابات آمریکاست، چون من تنها رئیس جمهوری هستم که جلوی تجارت بی‌رویه با این کشور را گرفتم.
 
ترامپ درباره موضوع کره شمالی نیز اعلام کرد: ما در حال مذاکره با کره شمالی هستیم. اما تا غیرهسته‌ای شدن کامل کره شمالی باید تحریم‌ها علیه این کشور ادامه پیدا کند.
 
او همچنین رعایت سفت و سخت تحریم‌های سازمان ملل بر ضد کره شمالی را خواستار شد.
 
اعلام مخالفت مکرون با رویکرد آمریکا در قبال برجام و موافقت با فشار به ایران در مسائل موشکی و منطقه ای
 
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، نیز در این نشست تاکید کرد:  ما باید موشک‌های بالستیک را مورد بحث و بررسی قرار دهیم با در نظر گرفتن مولفه‌های امنیت و ثبات در منطقه.
 
او اذعان کرد: با وجود اقدامات آمریکا، ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند است. همه ما میخواهیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و در برخی موضوعات با آمریکا هم‌عقیده‌ایم، اما با رویکرد رئیس جمهور آمریکا درباره برجام موافق نیستیم.
 
رئیس‌جمهور فرانسه افزود: ما باید در چارچوب مذاکراتمان پس از انقضای برجام به مسائل دیگر بپردازیم.
 
مکرون اضافه کرد: ما همه باید برای مقابله با تسلیحات کشتار جمعی با یکدیگر متحد باشیم. ما باید برای مقابله با سلاح‌های خاص همصدا باشیم.
 
او در ادامه اظهاراتش گفت: ما باید از هم اکنون جلوی انتقال موشک و سلاح‌های کشتار جمعی به تروریست‌ها را بگیریم. خطر تروریسم در جهان کم نشده است.
 
رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه گفت: ما از تلاش‌های سازمان ملل برای مقابله با تسلیحات میکروبی، هسته‌ای و شیمیایی حمایت می‌کنیم.
تشکر لهستان از نظارت آژانس بین المللی انرژی بر برنامه هسته‌ای ایران
 
آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان نیز در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت گفت: وضع امنیتی کنونی جهانی و منطقه‌ای امیدوارکننده نیست. همه ما امیدواریم سلا‌حهای شیمیایی کاملا حذف شود. 
 
او افزود: روند زدودن سلاح‌های هسته‌ای از شبه جزیره کره امیدوار کننده است
 
رئیس جمهور لهستان در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت: از نظارت آژانس بین المللی انرژی بر برنامه هسته‌ای ایران تشکر می‌کنیم.
 
محکومیت خروج آمریکا از برجام از سوی بولیوی
 
اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی، نیز در این نشست با انتقاد از مواضع خصمانه واشنگتن علیه کشورمان گفت: امروز در اینجا درباره ایران صحبت شد. ابتدا باید بگویم که در سال ۱۹۵۳ آمریکا علیه دولتی که سعی داشت نفت را در ایران ملی کند، کودتا کرد. اکنون که ایران دوباره کنترل منابعش را در دست گرفته، آمریکا دوباره فشار‌های خود را به این کشور آغاز کرده است. آمریکا برای فشار به ایران پشت مسائل دیگر پنهان شده است.
 
او در ادامه یادآور شد: آمریکا بر اساس دروغی که به مردم جهان گفته شد، به عراق حمله کرد و جنگی را به راه انداخت که بیش از یک میلیون نفر در آن کشته شدند.
 
رئیس جمهور بولیوی در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت: جنگ سوریه که بیش از نیم میلیون نفر در آن کشته شده اند نیز نتیجه مستقیم حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست‌هاست.
 
مورالس تاکید کرد: اگر آمریکا به دنبال دموکراسی بود از دیکتاتور‌ها حمایت نمیکرد. آمریکا به دنبال عدالت در کشور‌های دیگر نیست در غیر اینصورت قوانین بین المللی را زیر پا نمیگذاشت.
 
او گفت: خروج آمریکا از برجام محکوم است. من از انگلیس و آلمان و فرانسه می‌خواهم که در برجام باقی بمانند و به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند.
 
ابراز تاسف پرو از خروج آمریکا از برجام
 
مارتین ویسکارا، رئیس جمهور پرو، نیز در اظهارات خود در این نشست در نیویورک گفت امنیت جهان از طریق مقابله با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی بدست می‌آید.
 
او در بخشی از اظهاراتش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران ابراز تاسف کرد.
 
تاکید نخست وزیر انگلیس بر پایبندی کامل ایران به برجام و خط و نشان کشیدن در مساله موشکی و منطقه ای
 
نخست وزیرانگلیس بدون اشاره به اینکه آمریکا باید تعهدات خود در توافقنامه برجام را رعایت کند درخواست داد تا سازمان ملل با ایران برخورد کند: «فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه باعث نگرانی در جامعه جهانی است. سازمان ملل باید نسبت به این گونه رفتارها عکس‌العمل نشان دهد.»
 
ترزا می نیز در این نشست گفت: ما در طول سال‌های گذشته از طریق پیمان‌هایی چون NPT به موفقیت‌های زیادی در زمینه مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی دست یافته‌ایم. ما با برجام به بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دست یافتیم.
 
ترزا می افزود: ایران به تمام تعهداتش در برجام پایبند بوده و امیدواریم این پایبندی ادامه پیدا کند.
 
نخست وزیر انگلیس مدعی شد: با این حال، اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه باعث نگرانی ماست.
 
او در ادامه افزود: اگر نتوانیم گسترش سلاح‌های هسته‌ای را متوقف کنیم، این مساله پیامد‌های زیادی در آینده به همراه خواهد داشت.
 
ترزا می همچنین ادعا کرد: روسیه تاکنون نگذاشته ما در شورای امنیت به راه‌حلی برای جلوگیری از سلاح‌های شیمیایی در سوریه دست پیدا کنیم.
 
نخست وزیر انگلیس ضمن متهم کردن مسکو به حمله شیمیایی به چند شهروند روس‌تبار در انگلیس گفت: روسیه قانون عدم اشاعه را زیر پا گذاشته است. ما از روسیه می‌خواهیم نشان دهد که به NPT پایبند است.
 
ترزا می در پایان گفت: ما نمی‌توانیم قوانین بین المللی که امنیت ما را تامین می‌کند، کنار بگذاریم. انگلیس در زمینه عدم اشاعه همکاری خود را با آمریکا ادامه خواهد داد.
 
درخواست کویت از رژیم صهیونیستی برای امضای پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای
 
در همین حال نماینده کویت در نشست شورای امنیت با موضوع عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی گفت: استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی به معنای زیر پا گذاشتن صلح و امنیت در جهان است. با وجود اینکه قوانین زیادی در این زمینه وجود دارند ما شاهد استفاده از تسلیحات کشتار جمعی توسط برخی کشور‌ها و گروه‌ها بوده‌ایم.
 
او افزود: کویت حملات موشکی که عربستان را هدف قرار می‌دهند، محکوم می‌کند (!). ما آمادگی داریم برای پایان دادن به این حملات همکاری لازم را داشته باشیم.
 
نماینده کویت مدعی شد: با وجود اینکه ایران همچنان در حال اجرای مفاد برجام است و آژانس هم تایید می‌کند که ایران به تعهدات خود در این توافق پایبند بوده است با این حال ما نگران اقدامات منطقه‌ای این کشور هستیم.
 
او تاکید کرد: ما از همه می‌خواهیم که مسئولیت‌های خود را در رابطه با قوانین بین المللی به دوش بکشند. ما از اسرائیل هم می‌خواهیم که فعالیت‌های هسته‌ای خود را تحت نظارت آژانس قرار دهد و پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را امضا کند.
 
درخواست چین برای عدم اعمال فشار برای قطع روابط تجاری و اقتصادی با ایران
 
نماینده چین در نشست شورای امنیت در ابتدا گفت: چین خواستار تقویت نظام منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی است. همه ما باید از این قوانین جهان‌شمول حمایت کنیم. پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای باید به طور کامل و توسط همه اجرا شود. نباید با آن برخورد دوگانه یا سلیقه‌ای صورت گیرد.
 
او در ادامه اظهارات خود افزود: توافق هسته‌ای با ایران نتیجه تلاش‌های گسترده جامعه بین الملل است. هیچ توافقی کامل نیست، اما در هر حال این توافق توسط شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است. چین از ایران می‌خواهد که به برجام پایبند بماند و به طور همزمان خواستار عدم اعمال فشار برای قطع روابط تجاری و اقتصادی با این کشور است. همه کشور‌ها باید این اجازه را داشته باشند که با ایران روابط تجاری داشته باشند.
 
نماینده چین همچنین در پاسخ به اظهارات ترامپ علیه این کشور گفت: چین به تمامی قوانین بین المللی پایبند است و عدم دخالت در امور داخلی کشور‌های دیگر در چین یک سنت است و اتهام دخالت در دیگر کشور‌ها را قبول ندارد.
 
روسیه خواستار حفظ و تداوم اجرای برجام شد
 
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع عدم اشاعه گفت: خروج آمریکا از برجام یک خطر بزرگ برای نظام منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی است.  ایران به تمام تعهدات خود در برجام پایبند بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی این مساله را تایید کرده است.
 
لاوروف افزود: روسیه خواستار حفظ و تداوم اجرای برجام است و از دست رفتن آن را خطر بزرگی برای امنیت جهان می‌داند.
 
او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: برخی دولت‌های غربی اتهامات بی‌پایه‌ای را علیه روسیه و سوریه وارد می‌کنند. این اتهامات مانع از رسیدن به راه‌حل صلح است. سوریه تمام سلاح‌های شیمیایی خود را از بین برده است، اما می‌بینیم که تروریست‌ها در سوریه در حال ساخت تسلیحات شیمیایی هستند.