هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 18:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 5 شهريور 1397 ساعت 22:36
دوشنبه 5 شهريور 1397 21:34 ساعت
2018-8-27 22:36:49
شناسه خبر : 291608
در واقع علاوه براینکه همراهان تندروی روحانی پاسخ به مردم را در خانه ملت مطلوب روحانی نمیدانند بلکه معتقدند مواجهه رئیس جمهور در پشت تریبون مجلس باید به نحوی باشد که او محبوبیت‌اش افزایش پیدا کند؛ اگرچه کشور به آشوب کشیده شود!
در واقع علاوه براینکه همراهان تندروی روحانی پاسخ به مردم را در خانه ملت مطلوب روحانی نمیدانند بلکه معتقدند مواجهه رئیس جمهور در پشت تریبون مجلس باید به نحوی باشد که او محبوبیت‌اش افزایش پیدا کند؛ اگرچه کشور به آشوب کشیده شود!
گروه سیاسی- رجانیوز: فردا (سه‌شنبه 6شهریور) رئیس دولت دوازدهم برای پاسخ به سوال نمایندگان در مجلس حضور می‌یابد. پس از تلاش جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای سوال از رئیس جمهور در شرایط فعلی جامعه،‌ سؤال اقتصادی ۸۰ نماینده از رئیس‌جمهور در نشست علنی  ۱۰ مردادماه ۹۷ پارلمان با اعلام علی لاریجانی رئیس مجلس اعلام وصول رسمی شد.
 
 به گزارش رجانیوز، طرح سئوال از رئیس‌جمهور ابتدا از طرف 91 نماینده مطرح شدکه  با انصراف تعدادی و رأی قاطع 80 نفر، روز چهارشنبه 10 مرداد در مجلس اعلام وصول شد. رئیس‌جمهور بنا برقانون میبایست با حضور در مجلس به 5 پرسش نمایندگان مردم در حوزه اوضاع اقتصادی کشور پاسخ دهد. با مشاهده اسامی نمایندگانی که پای سوال از رئیس جمهور را امضا کرده اند به خوبی میتوان دریافت که دغدغه سوال کنندگان نه تنها سیاسی نبوده است که نوعی اعمال نظارت بر قوه مجریه مطابق قانون محسوب میشود.
 
نام طیف‌های مختلف مجلس اعم از فراکسیون مستقلان، نمایندگان ولایی و امید پای طرح سوال خود نشان دهنده این واقعیت است که گزاره «طرح سوال از رئییس جمهور سیاسی است» اصلا دقیق و صحیح نیست. اسامی چون: اصغرمسعودی، سکینه الماسی، همایون هاشمی، علی‌عسگر ظاهری و تعداد دیگری از نمایندگان مجلس که یا در فراکسیون امید(اصلاح‌طلبان) عضو هستند و یا از حامیان روحانی در انتخابات های اخیر به شمار میرفتند. حتی پیش از این نیز نمایندگان اصلاح‌طلب تهران نیز نامشان در طرح سوال از رئیس جمهور به چشم میخورد افرادی چون احمد مازنی ویا علی مطهری که اتفاقا مطهری در پاسخ به این سوال که آیا آخرین طرح سوال از رئیس‌جمهور را امضا میکردید؟ گفته است که اگر برگه می‌اوردند، شاید امضا میکردم.
 
از سویی سابقه اظهار نگرانی از ضعف کابینه در مدیریت صحیح کشور حرف امروز و این دولت نیست بلکه از ابتدای مسیری که دولت روحانی با اسم تدبیر امید شروع کرده بود،مطرح گردیده بود. بحران سبد کالا در اولین سال استقرار دولت را میتوان اولین بی کفایتی مدیران منصوب حسن روحانی دانست؛ عکس ها و فیلم های درگیری میان مردم در صف های عریض و طویل هنوز موجود است اما فاجعه بارتر خبر کشته شدن یکی از هموطنان در این صف های عریض و طویل بود. عملکرد فاجعه‌آمیز دولت در مدیریت پس از حادثه زلزله کرمانشاه امروز داد حامیان حسن روحانی را نیز درآورده است. بالا بودن سن اعضای کابینه،اهمال وزارت نفت در تکمیل پالایشگاه خلیج فارس، شکست طرح تحول سلامت به دلیل عدم مطالعه دقیق و کارشناسی، بی تدبیری وزارت اطلاعات در شناسایی مفسدان اقتصادی و دوتابعیتی‌ها، عدم کنترل قیمت مسکن و اجاره بها و همچنین گرانی بلیط هواپیما در وزارت راه، عدم توزیع تعرفه های انتخاباتی در شب انتخابات ریاست جمهوری، افزایش قطعی بی سابقه برق، جیره‌بندی و عدم مدیریت صحیح توزیع آب، اجرای سند2030 بدون توجه به قوانین بالادستی موجود در کشور، همه موارد فوق قطره‌ای است دربرابر دریای ضعف‌های اساسی مجموعه هایی که مدیریت کلان آن‌ها با حسن روحانی بوده است.
 
با نگاهی به محورهای مطرح شده در سوال از رئیس محترم جمهور و عملکرد 5 ساله‌ی او قطعا نگاه طراحان سوال از رئیس دولت دوازدهم حداقلی است اما به خوبی ناظر به مسائل روز مردم و کشوراست. محورهایی تمام اقتصادی از قبیل  عدم موفقیت دولت در مدیریت قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم موفقیت دولت در کاهش نرخ بیکاری در چند سال اخیر، رکود اقتصادی شدید چندساله و افزایش روزافزون نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی.
 
با این حال برخی اظهارات اصلاح‌طلبان و نزدیکان رئیس جمهور بسیار عجیب به نظر میرسد و گویا قرار است جلسه پاسخ به نمایندگان مردم  تبدیل به ایجاد حاشیه و بیان موضوعات دست چندم روز شود. اگرچه روحانی در واکنش به طرح سوال نمایندگان در نامه ای که ۱۴ مرداد به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد، این امر می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آراء آنها است و اخیرا نیز گفته است که:  «خواهشا این یکی دو سال حزب و جناح را فراموش کنیم. انتخابات دیگر تمام شده؛ جناح‌ها یکی دو ماه به مرخصی بروند تا اتحاد و وحدت بیشتر شود»، اما روند مواجهه اطرافیان روحانی با طرح سوال از رئیس جمهور به خوبی نشان دهنده آن است که گویا از منظر آنان قرار نیست پاسخی اقتصادی از روحانی بشنویم! اما از حواشی این روزهای اخیر چرا .
 
در همان ساعات نخستین پس از اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهور بود که حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور، اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهور را غیرقانونی خواند و گفت: طرح سوال های متعدد از رئیس جمهور جز هدف سیاسی چیز دیگری ندارد و به دنبال حل مشکلات مردم نیست!
 
 تاجزاده در گفتگو با ایرانا می‌گوید: انگیزه خیلی از کسانی که سوال کردند، بهبود شرایط نیست و «توجه دارم خیلی از مشکلات کشور ناشی از همین [افراد] است و در واقع خود آنها مسبب این وضع بودند»
 
یدالله طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران سازندگی نیز درباره سوال از رئیس‌جمهور معتقد است روحانی باید بین شرایط‌ عمومی کشور، حفظ آرامش و موقعیت خود و حفظ محبوبیتی که دارد یا به دست آوردن جایگاهی که از دست داده است یکی را انتخاب کند!
وی در ادامه بحث خود میگوید: به هر حال شرایط کشور هم در حال حاضر به گونه‌ای است که جامعه خیلی آماده پذیرش حرف‌های جدید، نقل‌های جدید و نقدهای جدید است.
 
در واقع علاوه براینکه همراهان تندروی روحانی پاسخ به مردم را در خانه ملت مطلوب روحانی نمیدانند بلکه معتقدند مواجهه رئیس جمهور در پشت تریبون مجلس باید به نحوی باشد که او محبوبیت‌اش افزایش پیدا کند؛ اگرچه کشور به آشوب کشیده شود! از طرفی پاسخ نمیدهند که اگر پرسش‌های پنج‌گانه نمایندگان سیاسی  است؛ خب حداقل در پیشگاه ملت به سوالات اقتصاددان‌های هوادار و دوآتیشه خود از قبیل فرشاد مونی، حسین راغفر و دهها کارشناسی که بیانیه حمایت از او را در انتخابات امضا کردند و اکنون در صف اول تندترین منتقدان اقتصادی او هستند پاسخ دهد.
 
به نظرمیرسد جریان اصلاح‌طلب و حامی روحانی به دنبال سیاسی کردن بحث های اقتصادی است، زیرا با فرافکنی به راحتی میتوانند از زیر بارمسئولیت خود در پاسخگویی به مردم شانه خالی کنند و از طرفی به خوبی دریافته‌اندکه پاسخ سیاسی روحانی به سوالات نمایندگان مردم نوعی تنفس مصنوعی برای جریان متبوعشان است. چرا که روحانی سال 97 برای اصلاح‌طلبان جز مهره سوخته چیز دیگری نیست! از طرفی آنچه واضح است  دورانی که روحانی در پاسخ به مسائل و مشکلات اساسی، مسائل سیاسی را را برجسته کند تمام شده است و به نظر میرسد برای مردم قابل قبول نیست.