هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 01:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 16 مرداد 1397 ساعت 17:18
سه شنبه 16 مرداد 1397 10:29 ساعت
2018-8-7 17:18:42
شناسه خبر : 290936
مشاور خاتمی با ابراز نگرانی از سرخوردگی جامعه از رای دادن به روحانی اعتراف کرد: «فاصله آقای روحانی با گفتمان و وعده‌های انتخاباتی‌اش در سال ۹۶، تقریبا بیشتر از انتخابات سال ۹۲ بود. این روند عملکرد، انتظار، ناامیدی و یأسی را نسبت به دولت ایجاد کرد. انتظار من به عنوان کسی که در جبهه آقای روحانی فعالیت کردم، این بود که آقای روحانی با توجه به رای معناداری که در دولت دومش به دست آورد، بسیار جدی‌تر وارد عرصه می‌شد. »
مشاور خاتمی با ابراز نگرانی از سرخوردگی جامعه از رای دادن به روحانی اعتراف کرد: «فاصله آقای روحانی با گفتمان و وعده‌های انتخاباتی‌اش در سال ۹۶، تقریبا بیشتر از انتخابات سال ۹۲ بود. این روند عملکرد، انتظار، ناامیدی و یأسی را نسبت به دولت ایجاد کرد. انتظار من به عنوان کسی که در جبهه آقای روحانی فعالیت کردم، این بود که آقای روحانی با توجه به رای معناداری که در دولت دومش به دست آورد، بسیار جدی‌تر وارد عرصه می‌شد. »
گروه سیاسی_رجانیوز: منتقدان او را به خستگی و کم کاری متهم می کنند و شاهد مثال خود را وضعیت امروز اقتصادی کشور، توچال‌گردی‌های بدموقع و کابینه خسته می دانند، اما حامیان سیاسی دولت این انتقادات را غیرقابل قبول می دانند و با مصاحبه با پدر داماد رئیس جمهور سعی در موجه نشان دادن دولت دارند. اما این بار هم‌پیمان سیاسی حسن روحانی دست به افشاگری کم سابقه ای علیه دولت زده است، از کم‌تحرکی وانفعال روحانی می گوید و اقتصادندانستن روحانی و خاتمی را افشا می کند.
 
به گزارش رجانیوز؛ با اوج گرفتن نابسامانی های اقتصادی کشور عکس های منتشر شده در فضای مجازی و چهره خندان در سفر گردشی به توچال موجی از اعتراضات و عصبانیت مردم را در برگرفت. یکی از رسانه های حامی دولت برای از بین بردن این فضای اشرافی و بی توجهی دولت مورد حمایت خود در مصاحبه ای که به نظر سقارشی هم می رسید به گفت و گو با پدرداماد رئیس جمهور پرداخت تا این رسوایی را التیام بخشد. محمدحسین بهشتی که از واردکنندگان میوه است و اتفاقا ارزدولتی هم دریافت کرده در خصوص فعالیت های حسن روحانی مدعی شد: «وقتی ایشان رئیس جمهور نبودند ما بسیار بیشتر ایشان را می‌دیدیم، الان آقای روحانی هر سه شب یک‌ بار هم منزل نمی‌روند و به خاطر کار در دفتر ریاست جمهوری در پاستور می‌خوابند. در واقع ایشان شب را تنها در پاستور به سر می‌برند. تمام اهل منزل ایشان و اقوام می‌گویند ای کاش ایشان رئیس جمهور نمی‌شدند.»
 
اما تشت رسوایی خیلی زود بر زمین افتاد و هم پیاله های سیاسی حسن روحانی خبر دادند که رئیس دولت تدبیروامید ساعت ده صبح در محل کار خود حاضر می شود. خبری که عبدالله ناصری آن را فاش کرد.
 
عبدالله ناصری از سال 71 با سیدمحمدخاتمی همکاری نزدیک داشته و پس از ریاست جمهوری وی نیز نامش با روزنامه های زنجیره ای گره خورده است اکنون در عضو شورای مشورتی رئیس سابق دولت اصلاحات است و هر هفته در جلسه با وی شرکت می کند. 
 
ناصری در مصاحبه با خبرگزاری مهر اینگونه افشا کرد که حسن روحانی ساعت ده صبح در محل کارش آماده می شود. وی در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید «از کجا این مساله را شنیدید؟» گفت: «نیازی به شنیدن ندارد. وقتی می‌بینم نَه یک روز، نَه دو روز بلکه روزهای متعدد، اسکورت آقای روحانی، چه ساعتی دَم درب خانه ایشان حضور پیدا می‌کند تا ایشان را به نهاد ریاست‌جمهوری ببرد، دیگر شنیدن نمی‌خواهد!»
 
مشاور خاتمی خبر داد که در اوایل شکل گیری دولت اعتدال حتی قبل از تاریکی هوا به منزل بازمی‌گشته است: «آقای روحانی قبل از اینکه به پاستور برود، در نیاوران و در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. بازه زمانی دو ماهه، قبل از استقرار رسمی دولت، برای فرد انتخاب شده بسیار مهم است که باید وقت بگذارد و کار کند. اصل سازه دولت در همان دو ماه گذاشته می‌شود. آقای روحانی در این دو ماه(از زمان انتخاب‌شدن در خرداد ۹۲ تا استقرار رسمی دولت در مرداد ۹۲) اکثر روزها وقتی هوا روشن بود، به خانه بازمی‌گشت»
 
با این وجود ناصری درباره حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی در انتخابات سال ۹۶ اظهار داشت: «اگر به سال ۹۶ بازگردیم، با آن ترکیب نامزدها و شرایط کشور، باز هم از روحانی حمایت می‌کردیم. همیشه گفته‌ام که نمره میانگینی که اصلاح‌طلبان به دولت اول روحانی دادند، ۱۵ بود. اگر میانگین ۱۲ هم بود، باز هم از روحانی حمایت می‌کردیم. شرایط کشور ایجاب می‌کرد، روندی که از سال ۹۲ آغاز شده بود، در سال ۹۶ هم ادامه پیدا کند.»
 
وی در پاسخ به این سوال که «شما که از روحیات آقای روحانی خبر داشتید، چرا از ایشان حمایت کردید؟» گفت: «اغلب اصلاح‌طلبان هم نمی‌دانستند.» در ادامه اما از سیاسی کاری اصلاح طلبان هم پرده برداشت و در پاسخ به این سوال که: «در زمان تصدی مرکز تحقیقات استراتژیک از سوی آقای روحانی، شما می‌گویید ایشان هنوز هوا تاریک نشده به منزل بازمی‌گشت. با وجود پی‌بردن به کم‌کاری ایشان، چرا در سال ۹۲ از ایشان حمایت کردید؟» اینگونه پاسخ داد: «حمایت ما جنبه دیگری داشت.»
 
مشاور خاتمی با یادآوری اینکه روحانی به «تکرارکردن»خاتمی مدیون است حمایت سیاسی و غیرکارشناسی اصلاح طلبان از روحانی را اینگونه فاش کرد: «نمره میانگینی که اصلاح‌طلبان به دولت اول روحانی دادند، ۱۵ بود. اگر میانگین ۱۲ هم بود، باز هم از روحانی حمایت می‌کردیم!»
 
این فعال وابسته با جریان اصلاحات اما ترس اصلاح طلبان از کاهش محبوبیت روحانی را هم انکار نکرد: «جامعه امروز را نسبت به جامعه سال ۹۲ و حتی جامعه سال ۹۶ بسیار متفاوت می‌دانم. از طرف دیگر، چون جامعه ایران غیرقابل پیش بینی و غیرقابل تحلیل است -چون همیشه لحظات آخر تصمیم می‌گیرند- واقعا این نگرانی وجود دارد که چگونه بخواهند در انتخابات سال ۹۸ و به خصوص انتخابات سال ۱۴۰۰ ورود کنند.»
 
وی با بیان اینکه نمیداند چرا روحانی در تغییر تیم اقتصادی دولت اهمال می کند عنوان داشت: «پس از اجماع عمومی که میان اقتصاددانان و جامعه شناسان اصلاح‌طلب و اصولگرا مبنی بر ایجاد تغییر در تیم اقتصادی دولت حاصل شده، سکوت، انفعال و بی‌تحرکی آقای روحانی و اینکه چرا دست به کار نمی‌شود، برای من سوال ایجاد کرده است؛ این مشکلی است که آقای روحانی و اتاق فکرش دارد.»
 
ناصری ادامه داد: « رفتارآقای روحانی متاسفانه این تلقی را میان گروه های نخبه و مرجع ایجاد کرده که البته صحیح نیست اما واقعیت دارد؛ آن هم اینکه روحانی کار را به امان خدا رها کرده است. روحانی پوزیشنی که در دوره اول(دولت یازدهم) داشت را الان ندارد.»
 
وی از سرخوردگی جامعه از رای دادن به روحانی ابراز نگرانی کرده و در قسمتی از گفت و گوی خود اعتراف کرد: «فاصله آقای روحانی با گفتمان و وعده‌های انتخاباتی‌اش در سال ۹۶، تقریبا بیشتر از انتخابات سال ۹۲ بود. این روند عملکرد، انتظار، ناامیدی و یأسی را نسبت به دولت ایجاد کرد. انتظار من به عنوان کسی که در جبهه آقای روحانی فعالیت کردم، این بود که آقای روحانی با توجه به رای معناداری که در دولت دومش به دست آورد، بسیار جدی‌تر وارد عرصه می‌شد. »
 
مشاور رئیس دولت اصلاحات اقتصادندانستن خاتمی و روحانی را هم عیان کرد و گفت: «آقای روحانی هم مانند آقای خاتمی اقتصاددان نیست ...آقای روحانی هم آدم اقتصادی نیست و آمار و ارقام ندارد.»
 
وی از گره زدن برجام به دولت و مانور دادن روی این دستاورد بی ثمر هم انتقاد کرد و گفت: «این اشتباه دولت و آقای روحانی بود که برجام را به دولت گره زد.... این را قبول دارم که آقای روحانی و تیمش تمام حیات و ممات دولت را منوط به برجام می‌دانستند اما اصلاح‌طلبان قائل به این مسئله نبودند؛ می‌گفتند حیات و ممات کشور در گروی امضای برجام است اما دولت و شرایط مدیریت اقتصادی و سیاسی، نباید تماماً به برجام گره بخورد.»
 
 اما با این وجود مشاورخاتمی از برجام دفاع کرد و غیرمستقیم از نقش «علی آقای لاریجانی» تشکر کرد. او با حمله به دلواپسان منافع ملی و منتقدان توافق نامتوازن برجام که امروز حرف هایشان به اثبات رسیده گفت: «درباره برجام اجماع ملی وجود داشت و تحلیل این بود که اقلیت دلواپس، آنقدر تیزهوش و تحلیلگر نیستند که مثلاً بیشتر از علی‌ آقای لاریجانی، فضای سیاسی بین‌المللی را متوجه شوند و درک کنند.»
 
در نهایت اما ناصری اعتراف کرد که تحلیل وی و «علی آقای لاریجانی» در خصوص برجام اشتباه از آب درآمد: «واقعیت این است که اگر برای خود من هم روشن بود که یک سال بعد برجامی در کار نخواهد بود یا سست می‌شود، در مصاحبه‌هایم جور دیگری تحلیل می‌کردم.»
 
این افشاگری مشاور رئیس دولت اصلاحات از ناکارآمدی و کم کاری های حسن روحانی و کابینه اش در حالی است که محمدخاتمی سه روز قبل 15راهکار برای خروج از بحران ارائه داد که راهکارهای وی هم به هیچ عنوان اقتصادی نبود و صرفا به آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر و توهمات این چنینی ختم می شد. مساله ای که نشان می دهد اصلاح طلبان هنوز هم به مساله اقتصاد و معیشت بها نمی دهند و سیاسی کاری و منافع جریان خود را بر مردم ترجیح می دهند.