هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 19 مهر 1400
ساعت 07:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 16 مرداد 1397 ساعت 14:45
سه شنبه 16 مرداد 1397 14:24 ساعت
2018-8-7 14:45:15
شناسه خبر : 290922
در این سلسله‌ نشست‌ها که قرار است طی چهل شنبه تحت عنوان «شنبه‌های انقلاب» به بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در هر یک از حوزه‌های خاص موضوعی پرداخته شود، کارشناسان و صاحب‌نظران هر یک از این حوزه‌ها به بیان نقطه نظرات و محورهای مهم کارنامه‌ی انقلاب در آن حوزه می‌پردازند.

گروه سیاسی- رجانیوز: جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی به ایستگاه مطبوعات رسید و شنبه‌ای که گذشت، پاتوق رسانه‌های انقلاب اسلامی میزبان اهالی مطبوعات و رسانه‌ها برای برگزاری شانزدهمین نشست مردمی «شنبه‌های انقلاب» بود.

 

در این سلسله‌ نشست‌ها که قرار است طی چهل شنبه تحت عنوان «شنبه‌های انقلاب» به بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در هر یک از حوزه‌های خاص موضوعی پرداخته شود، کارشناسان و صاحب‌نظران هر یک از این حوزه‌ها به بیان نقطه نظرات و محورهای مهم کارنامه‌ی انقلاب در آن حوزه می‌پردازند.

 

این هفته، شنبه‌های انقلاب، کارنامه‌ی انقلاب اسلامی در حوزه‌ی مطبوعات رسانه‌ها را مورد بررسی قرار داده و دستاوردهای مهم در این حوزه را بازگو کرده است که در ادامه، گزیده‌ای از مشروح سخنان میهمانان این نشست را مشاهده می‌کنید:

 

عبدی: پیشرفت تنوع و تکثر موضوعی مطبوعات کشور پس از انقلاب مثال‌زدنی است

علی عبدی، دبیر کمیته مطبوعات و خبرگزاری‌های جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در شانزدهمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع مطبوعات و خبرگزاری‌ها که به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در پاتوق رسانه‌های انقلاب اسلامی واقع در مجموعه فرهنگی سرچشمه  برگزار شد، اظهار داشت: قبل از انقلاب انتشار خبر به یک خبرگزاری دولتی صد درصد تحت کنترل و منحصر بود در صورتی که بعد از انقلاب تعداد خبرگزاری‌ها ۴۲ برابر شده است و همه ذائقه‌های سیاسی و فرهنگی دارای رسانه هستند.

وی اضافه کرد: از تعداد انگشت شمار روزنامه‌های قبل از انقلاب که تحت کنترل کامل دولت بود به ۳۴۱ روزنامه با سلائق مختلف در حال حاضر رسیده‌ایم.

عبدی با بیان این که مطبوعات بعد از انقلاب به عنصر تأثیرگذار در معادلات بین الملل تبدیل شده‌اند افزود: انتشار ۹۲۳۰ نشریه و رسانه در ایران، در منطقه بی‌نظیر و در جهان کم‌نظیر است.

 

وی گفت: تنوع و تکثر موضوعی نشریات ایران با ۳۵۰۰ عنوان تخصصی مثال زدنی است که این تعداد عناوین در نشریات علمی کشور به ۱۲۷۲ نشریه رسیده که از افتخارات علمی کشور محسوب می‌شود.

دبیر کمیته مطبوعات و خبرگزاری‌های جنبش مردمی ادامه داد: به برکت انقلاب اسلامی اولین بلوک رسانه‌ای مستقل از صهیونیزم بین المللی در جهان اسلام شکل گرفت و پس از انقلاب اسلامی هیچ رسانه تأثیرگذار بین المللی نداشتیم و امروز رسانه‌های نافذ منطقه‌ای را داریم.

عبدی با اشاره به دشمنی‌ها با انقلاب اسلامی بیان داشت: وجود ۲۷۵ رسانه صوتی و تصویری فارسی زبان تحت حمایت سرویس‌های جاسوسی غربی و عربی در تاریخ جنگ‌های روانی جهان بی سابقه است و این وضعیت بیانگر اثرگذاری پیام انقلاب اسلامی در منطقه و جهان است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری سالانه نمایشگاه مطبوعات ابتکار جمهوری اسلامی و نماد اهتمام و جایگاه خاص مطبوعات در کشور است و شاغلین مرتبط با حوزه مطبوعات پس از انقلاب چندین برابر شده اند که بیش از ۸۰ درصد عناصر مطبوعاتی کشور را جوانان تشکیل می‌دهند.

 

 

موسوی: امام خمینی(ره) انحصار رسانه‌ای غرب و بلوک شرق را شکست

سید نظام‌الدین موسوی دبیر کل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان و مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه در زمان شکل‌گیری انقلاب اسلامی نوع نگاه به پدیده‌های جدید مانند رسانه در میان انقلابیون متفاوت بود و برخی معتقد به حذف و برخی دیگر معتقد به پذیرش کامل بودند تصریح کرد: امام خمینی (ره) به‌عنوان رهبر انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به حذف مطلق و به هضم کامل این پدیده‌های جدید اعتقاد نداشتند. بلکه ایشان باور داشتند باید از آنان به‌عنوان ابزاری در راستای تحقق اهداف و برنامه‌ها استفاده کرد.

 

وی بابیان اینکه امام خمینی(ره) در رویکرد رسانه‌ای خود به دنبال شکست رسانه‌های امپریالیسم و هویت بخشی به سبک رسانه‌ای مبتنی بر اهداف انقلاب اسلامی بودند، گفت: در آن زمان انحصار رسانه‌ها در اختیار جریان مقابل و بلوک شرق بود و خبرگزاری‌های اصلی و مطرح در اختیار آمریکا و غرب بود و امام تلاش داشتند تا این انحصار شکسته شود.

 

موسوی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد شکل‌گیری جریان رسانه‌ای گسترده علیه انقلاب بودیم اما جریان رسانه‌ای ایران توانست، آلترناتیوی در تقابل با آن‌ها ایجاد کند و بارقه‌های امید را در سراسر جهان به وجود آورد.

 

مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه امروز رسانه‌ها از انحصار جریان‌های خاص سیاسی و حتی دولت خارج‌شده است، گفت: انقلاب اسلامی فضایی را ایجاد کرده است تا هر جریان سیاسی صاحب تریبون و رسانه باشند البته این امکان تا جایی است که رسانه‌های به پایگاه دشمن تبدیل نشود و اصول و اعتقادات مردم را زیر سؤال نبرد.

 

این فعال رسانه‌ای تصریح کرد: خبرنگاران متعددی در اروپا در راستای موضع‌گیری علیه ماجرای هولوکاست در زندان هستند و یا در آمریکا در راستای ماجرای مک کارتیست، بسیاری از روزنامه‌نگاران و نخبگان، ممنوع القلم و بازداشت شدند؛ که این یعنی در سراسر جهان، محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های رسانه‌ای وجود دارد و در ایران نیز ذیل قانون مطبوعات ، محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های رسانه‌ای مطرح است اما تمامی دیدگاه‌ها حتی اقلیت‌های مذهبی همان‌طور که در مجلس امکان دارای بودن نماینده را دارند، اجازه فعالیت رسانه‌ای را دارا هستند.

 

خضریان: رویکرد اصلی انقلاب اسلامی، بر پایه بیداری اجتماعی است

علی خضریان قائم‌مقام روزنامه فرهیختگان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی جایگزین رژیمی شد که فقط یک حزب و یک رسانه را می‌پذیرفت، ادامه داد: برخلاف تفکری که در قبل از انقلاب وجود داشت، رویکرد اصلی انقلاب اسلامی، بر پایه بیداری اجتماعی شکل گرفت.

خضریان تصریح کرد: رویکرد اصلی حضرت امام خمینی(ره) رفتار مدارا گونه با مخالفان بود. در ابتدا مخالفین را به رسمیت شناخت و سپس به آن‌ها آزادی بیان بخشید و این موضوع برخلاف رویکرد موجود قبل از انقلاب بود که همه برای بیان یک حرف باید عضو حزب رستاخیز می‌شدند.

قائم‌مقام روزنامه فرهیختگان با اشاره به فضای مطبوعاتی قبل از انقلاب و پس از انقلاب گفت: شرایط نسبت به دوران قبل از انقلاب  بسیار بهتر شده است و اصلاً این فضا قابل قیاس با رژیم گذشته نیست؛ البته تمام انتظارات انقلاب اسلامی و رهبری نیز برآورده نشده است.

 

قائم‌مقام روزنامه فرهیختگان با اشاره به فضای مطبوعاتی قبل از انقلاب و پس از انقلاب گفت: اگر رژیم گذشته بر سرکار بود، ممکن بود به لحاظ کیفیت و آمار، تعداد رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها به همین صورت وجود داشت اما سؤال اساسی این است که آیا رسانه‌ها اجازه بیان همه تفکرات را داشتند یا اینکه فقط خط فکری شاه و جریان خاصی مرتبط با دیکتاتوری را بیان می‌کرد؟!

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: اکنون رسانه‌هایی وجود دارد که اصلی‌ترین و اساسی‌ترین تفکرات و آرمان‌های انقلاب را نقد می‌کنند و این نشان از مدارای انقلاب اسلامی با مطبوعات است.

خضریان در پایان با اشاره به وجود مشکلاتی در عرصه مطبوعات و خبرگزاری‌ها گفت: برخی رفتارهای سلیقه‌ای در حال ضربه زدن به جریان رسانه‌ای کشور است؛ اما مقایسه‌ها نشان می‌دهد که این مسیر رو به رشد و تحول زا بوده است.

 

نوباوه: ایران تنها کشوری است که در مقابل جریان رسانه‌ای غرب ایستاده است

بیژن نوباوه وطن مدیرمسئول روزنامه عصر ایرانیان و نماینده سابق مردم تهران در مجلس گفت: بزرگ‌ترین هجمه رسانه‌ای به دوران جنگ جریان لیبرال و جریان کمونیست برمی‌گردد که جریان رسانه‌ای لیبرال برای ضربه زدن به جریان کمونیست، رسانه‌ای مانند رادیو ایجاد کرد و همین رادیو توانست جریان کمونیست را به زمین بکوبد و موفق شود.

مدیرمسئول روزنامه عصر ایرانیان افزود: همین کار را جریان غرب علیه انقلاب اسلامی انجام داد و با تأسیس نزدیک به 300 نوع رسانه رادیویی و تلویزیونی فارسی‌زبان برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی بسیج شد ولی نتوانست موفق شوند.

 

نوباوه وطن به رفتارهای دوگانه غرب در حوزه رسانه اشاره و بیان کرد: سکوت رسانه‌ای غرب در  جریان جنگ تحمیلی از مصادیق رفتار متناقض رسانه‌های غربی است؛ در دفاع مقدس، ایران در مقابل تمام دنیا بود و تمام جنایت‌های جنگ تحمیلی که بعد از جنگ جهانی دوم، دومین جنایت قرن محسوب می‌شود در رسانه‌های جهان سانسور شد.

نماینده سابق مجلس گفت: کسانی که در تلاش هستند این آزادی که جمهوری اسلامی ایجاد کرده است را به دوران خفقان و استبداد ببرند و در همین راستا بعضی از جیره‌بگیران غرب در خیابان‌ها شعارهای رادیکالی سر داده و خواستار بازگشت دوران قبل هستند، هیچ‌گاه دوران خفقان و استبداد را ندیده‌اند و متأسفانه امروز جمهوری اسلامی را به نبود آزادی متهم می‌کنند.

مدیرمسئول روزنامه عصر ایرانیان بابیان اینکه آمریکایی‌ها نمایش آزادی دارند و اصلاً آزادی به تمام واقعی را رعایت نمی‌کنند؛ گفت: آزادی رسانه‌ای موجود در کشور ایران به‌هیچ‌وجه در غرب نیست و مردم ایران از تمام ریز جزئیات باخبرند اما در غرب این‌طور نیست.

 

علوی: جمهوری اسلامی تنها نظامی است که به مخالفانش هم یارانه مطبوعاتی می‌دهد

سید حسین علوی، مدیرعامل خبرگزاری بسیج گفت: اگر رسانه‌ها استقلال حقیقی از منادیان ابتذال نداشته باشند از آزادی واقعی برخوردار نخواهند بود؛ امروز به برکت انقلاب اسلامی، رسانه‌هایی در کشور تأسیس‌شده است که از اصحاب پول و قدرت‌های نامشروع استقلال دارند و این در راستای اصلاحیه قانون مطبوعات در سال 78 رقم خورده است.

مدیرعامل خبرگزاری بسیج خاطرنشان کرد: تأسیس رسانه‌های مستقل از اصحاب قدرت، از دستاوردهای انقلاب اسلامی محسوب می‌شود و به برکت این استقلال، رسانه‌ها توان ایستادگی و استقامت در برابر دشمن را دارند.

 

وی گفت: رسانه‌های پیش از انقلاب اسلامی در اختیار افراد فاسدی همچون شیرین عبادی بود که در سخنرانی‌های خود که در روزنامه رستاخیز به چاپ می‌رساند، مردم حاضر در تظاهرات سال 56 و57 را اراذل‌واوباش خطاب می‌کرد و امروز این فرد جایزه نوبل را هم دریافت کرده است.

وی به آزادی بی‌نظیر مطبوعات در جمهوری اسلامی اشاره و تصریح کرد: جریان‌های مخالف نظام هم در ایران صاحب رسانه و روزنامه هستند و بخش اعظمی از یارانه دولتی را بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت می‌کند؛ حتی جریان فتنه که طبق بیانات مقام معظم رهبری کشور را تا پرتگاه سقوط برد، امروز در کشور دارای رسانه و روزنامه است؛ البته جای فخر و مباهات نیست اما نشان‌دهنده آزادی مطبوعات در ایران است.

 

پور وهابی: انقلاب اسلامی اندیشه زنان را در مطبوعات جایگزین جاذبه‌های جنسی کرد

زهره پور وهابی سردبیر روزنامه سپهر غرب همدان با اشاره به محتوای روزنامه‌های قبل از انقلاب ادامه داد: الگوی رسانه‌های قبل از انقلاب که با محور زنان منتشر می‌شد کاملاً غرب محور بود و هیچ‌گونه فضایی به زن ایرانی و مسلمان داده نمی‌شد.

وی در بیان جایگاه زن در عرصه رسانه‌ها پس از انقلاب گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی جریان فکری رسانه‌های زن متفاوت شد و این از توجه انقلاب به تفکر و ایده زن بود. پس از انقلاب زن از شیء بودن و تبلیغ‌کننده اجناسی که  برای آن از زیبایی خود استفاده می‌کرد؛ خارج شد.

 

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: موضوع دیگر درباره رسانه‌های قبل از انقلاب نادیده گرفتن بدنه زنان بود، در آن زمان رسانه‌ها یک سری کالای شیک بودند که باید پیامی را به مخاطبان خاص و اندک خود می‌رساندند آن‌هم از سوی روزنامه‌های زردی که تنها مدل بودند و سلبریتی های آن زمان را معرفی می‌کردند.

سردبیر روزنامه سپهر غرب با اشاره به جایگاه زنان در نشریات پس از انقلاب گفت: 17 درصد از مدیران مسئول نشریات و رسانه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند. این در حالی است که بانوان با قلم خود اندیشه و فکر تولید می‌کنند و بخش اعظم بدنه رسانه را تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که طبق آمار 40 درصد فضای رسانه کشور در دست بانوان است.

 

جهان‌تیغی: در دوران پهلوی جز 3 رسانه مابقی را تعطیل کردند

مهدی جهان تیغی مدیر مسئول پایگاه خبری جهان‌نیوز در سخنانی اظهار داشت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه رسانه و مطبوعات قابل دفاع است و این شیب روبه مطلوب شدن است.

 

مدیرمسئول جهان نیوز گفت: در زمان پهلوی علاوه بر اینکه  تمام رسانه ها را تعطیل کردند و فقط 3 رسانه اجازه فعالیت داشتند که آن هم وابسته به دولت بود، این رسانه‌ها هم در تهران متمرکز بودند و در مناطق مختلف کشور هیچ رسانه ای فعالیت نمی‌کرد اما اکنون بعد از انقلاب تمامی استان ها و مناطق کشور دارای رسانه اختصاصی هستند.

جهان‌تیغی ادامه داد: الان میزان و تاثیرگذاری رسانه ها نسبت به قبل انقلاب بیشتر شده است و هر رسانه محلی در جمع افکار خود دارای تاثیرگزاری بالایی است. یکی از اهداف انقلاب اسلامی بازآفرینی رسانه در بین مردم بود و اینکه رسانه جزیی از مردم شود.

 

بصیری: در غرب آزادی بیان به معنای واقعی نیست

مسعود بصیری رئیس سازمان بسیج رسانه کشور گفت: غرب دم از نبود آزادی بیان در ایران می‌زند درحالی‌که در خود غرب آزادی بیان به معنای واقعی نیست و این تناقض حرف و عمل را می‌توان در سیاست‌های رسانه‌ای آن‌ها پیدا کرد.

 

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور با اشاره به تفاوت وضعیت مطبوعات در قبل و بعد از انقلاب بیان داشت: بعد از انقلاب 100 هزار پایگاه خبری و 42 خبرگزاری در کشور ایجادشده است این در حالی است که قبل انقلاب تنها یک رسانه در کشور  فعال بود.

بصیری ادامه داد: آزادی بیان در رسانه‌های جمهوری اسلامی طوری است که هر شخص اگر متنی یا سخنی علیه نظام و یا رهبری بر زبان بیاورد و یا قلم بزند برای آن هیچ اتفاقی نمی‌افتد که این آزادی را در غرب نمی‌توان پیدا کرد.

وی در پایان گفت: وجود رسانه صوتی و تصویری فارسی‌زبان تحت حمایت سرویس‌های جاسوسی غربی و عربی در تاریخ جنگ‌های روانی جهان بی‌سابقه است و این وضعیت بیانگر اثرگذاری پیام انقلاب اسلامی در منطقه و جهان است.