هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 06:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 6 مرداد 1397 ساعت 18:30
شنبه 6 مرداد 1397 18:09 ساعت
2018-7-28 18:30:05
شناسه خبر : 290377
مسئولان دولت روحانی با اینکه وعده تقویت ارتباط با کشورهای همسایه را داده اند اما انتخابات اخیر پاکستان نشان داده که همچنان قطب نمای سیاست خارجی روحانی به سمت اروپاست.
مسئولان دولت روحانی با اینکه وعده تقویت ارتباط با کشورهای همسایه را داده اند اما انتخابات اخیر پاکستان نشان داده که همچنان قطب نمای سیاست خارجی روحانی به سمت اروپاست.
گروه بین الملل_رجانیوز: حزب تحریک انصاف به ریاست "عمران خان" رسما برنده انتخابات مجلس پاکستان شد و109 کرسی را به تصرف درآورد. حزب مسلم لیگ، رقیب اصلی حزب تحریک انصاف فقط ۶۹ کرسی کسب کرد و حزب مردم پاکستان نیز با کسب ۳۹ کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت.
 
به گزارش رجانیوز؛ شاید در سال ۱۹۹۲ که کاپیتان تیم کریکت جام قهرمانی را بالای سر خود برد و محبوب قلب پاکستانی ها شد کمتر کسی فکر می کرد که او روزی بتواند در شمایل یک قهرمان سیاسی ظاهر شود و احزاب قدیمی و ریشه دار این کشور را پشت سر بگذارد. 
 
 
 
 
عمران خان حالا از تصمیم گیران اصلی اسلام آباد شده است. وی در صحبت های خود وعده بهبود رابطه با ایران را داده و می توان انتقادها در صحبت های وی در خصوص سیاست های آمریکا در منطقه را به خوبی دید.
 
 رهبر حزب تحریک انصاف پیش از این حضور نظامی آمریکا در افغانستان را «اِشغال خارجی» دانسته و  جنگ علیه نظامیان آمریکایی در این کشور را نیز «جهاد» خوانده بود و همچنین صحبت هایی ایراد کرده که نشان میدهد دیدگاه نزدیک تری به کشورمان در پاکستان قدرت گرفته است.
 
نکته جالب اینکه مسئولان دولت روحانی با اینکه وعده تقویت ارتباط با کشورهای همسایه را داده اند اما انتخابات اخیر پاکستان نشان داده که همچنان قطب نمای سیاست خارجی روحانی به سمت اروپاست. عربستان با اینکه حزب مورد حمایتش در انتخابات پاکستان مورد اقبال مردم واقع نشده اما به سرعت نماینده ای را به سوی این کشور فرستاد تا جایگاه خود در این کشور را از دست ندهد اما وزارت خارجه ظریف برای کشوری که 900کیلومتر با آن مرز مشترک داریم را نادیده می گیرد و صرفا به یک پیام تبریک از زبان سخنگوی وزارت خارجه پاکستان بسنده می کند.
 
این در حالی است که اشتراکات فراوانی بین دو کشور وجود دارد. ایران اولین کشوری بوده که استقلال پاکستان را به رسمیت شناخته است.ایران و پاکستان هر دو مسلمان هستند و اتفاقا پاکستان دومین کشوری است که جمعیت قابل توجهی از آنها را شیعیان نیز تشکیل می دهد، چیزی حدود نصف جمعیت ایران شیعه دارد!
 
پاکستان نیز کشوری بوده که علی رغم برخی سستی ها سعی کرده حق همسایگی را به جا بیاورد.دومین کشوری است که پیروزی انقلاب ما رابه رسمیت شناخت و آن را تبریک گفت.پاکستان به عنوان دومین کشور پرجمعیت مسلمان حتی در جنگ یمن نیز بی طرف ماند و مورد ناراحتی ائتلاف عربستانی شد.
 
همچنین بازار 200 میلیونی این کشورو نیاز پاکستان به ورود خط لوله گاز ایران فرصتی بسیار مناسب برای گسترش روابط ، رفع نیازهای این کشور و درآمدزایی و تقویت تولید و اقتصاد داخلی است.
 
روابط پاکستان و ایران تا جایی خوب بوده که دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا برعهده پاکستان است.
 
این کم توجهی در قبال همسایگان و ندیدن ظرفیت ها و بی توجهی به رخدادهای مهم را نمی توان توجیه کرد. قبلا هم که در جشن هفتادسالگی این کشور عربستان و ترکیه و آلمان از یکدیگر سبقت می گرفتند دولت روحانی موضعی انفعالی داشت. آیا مقامات سیاست خارجی کشور فقط تحولات اروپا را پیگیری می کنند که در صف اول تسلیت گفتن حوادث تروریستی کشورهای اروپایی هستند اما به همسایگان خود بی توجه هستند. 
 
 
با این دست فرمان اگر فردا کشورهای منطقه یکی یکی به سمت عربستان گسیل کردند و سعودی ها به نمایندگی آمریکا سیاست های همسایگان ما را جهت دادند باید خود را سرزنش کنیم نه هیچ کس دیگر!