هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 18:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 3 مرداد 1397 ساعت 15:14
چهارشنبه 3 مرداد 1397 14:59 ساعت
2018-7-25 15:14:27
شناسه خبر : 290267
در حالی که افزایش نرخ ارز، بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی مردم، تنش در بازار خودرو و غیره دلایل متعددی دارند که مهم‌ترین آن عدم مدیریت صحیح نقدینگی در کشور است اما جریان خاصی بنا دارد این شرایط را ناشی از عدم عضویت ایران در FATF بخواند.
در حالی که افزایش نرخ ارز، بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی مردم، تنش در بازار خودرو و غیره دلایل متعددی دارند که مهم‌ترین آن عدم مدیریت صحیح نقدینگی در کشور است اما جریان خاصی بنا دارد این شرایط را ناشی از عدم عضویت ایران در FATF بخواند.
کسرا آصفی_رجانیوز: در روزهای اخیر، برخی از رسانه¬های حامی FATF در کشور، سعی کردند التهابات ارزی اخیر را به FATF ربط دهند تا راحت تر بتوانند فضای کشور را به سمت پذیرش FATF برده و دستورات این نهاد را اجرا کنند، درحالی که روز یکشنبه شاهد تصویب ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس بودیم اما با این وجود، باز هم قیمت سکه و طلا در این روز رکورد زد.
 
به گزارش رجانیوز؛ در حالی که افزایش نرخ ارز، بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی مردم، تنش در بازار خودرو و غیره دلایل متعددی دارند که مهم‌ترین آن عدم مدیریت صحیح نقدینگی در کشور است اما جریان خاصی بنا دارد این شرایط را ناشی از عدم عضویت ایران در FATF بخواند.
 
این اتفاق در برجام نیز رخ داد و فضای روانی و اقتصادی کشور را به مذاکرات و برجام گره زدند اما نتیجه آن چیزی جز وابستگی بیشتر فضای روانی و اقتصادی کشور به خارج نبود.
به عنوان نمونه روز دوشنبه، روزنامه آرمان در تیتر یک خود نوشت: «آرمان با توجه به قفل بودن FATF در نهادهای قانونی گزارش می¬دهد: شوک چندباره قیمت سکه و دلار».
 
 
افزایش قیمت سکه و ارز، حتی با اجرای دستورات FATF
در شرایطی روزنامه آرمان به طور ناشیانه¬ای سعی می¬کند افزایش قیمت سکه و ارز را به FATF ربط دهد که روز یکشنبه شاهد تصویب ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس بودیم اما با این وجود، باز هم قیمت سکه و طلا در این روز رکورد زد.
مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ماده یک قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را مطابق با دستور FATF در برنامه اقدام تغییر داده و استثنای گروه های مقاومت از تروریسم را حذف کرد!
 
اما در نمودارهای زیر مشاهده می کنیم که روز شنبه، یعنی یک روز قبل از تصویب ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، دلار با قیمت 8400 و سکه با قیمت 3080000تومان معامله شده است و در روز بعد که این قانون در مجلس به تصویب رسیده است، دلار به 8850 و سکه به 3230000تومان رسیده است. یعنی برخلاف ادعای روزنامه آرمان، اجرای دستورات FATF، منجر به بهبود التهابات ارزی نشده است.
 
 
 
آیا با اجرای دستورات FATF تمام مشکلات ارزی ما حل می¬شود؟!
 
این جریان درصدد است که نشان دهد به دلیل عدم اجرای کامل برنامه اقدام FATF توسط ایران، نرخ ارز با افزایش مواجه خواهد شد و در صورت خروج کامل ایران از لیست سیاه، قیمت دلار پایین خواهد آمد، آن¬ها افزایش نرخ ارز را با عقب افتادن دو ماهه تصویب الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) توسط ایران مرتبط می‌دانند، در حالی‌که این تصور کاملا اشتباه است.
 
این گذاره ادعایی بیش نیست که اگر امروز ما عضو کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) شویم مشکلاتمان حل می‌شود و نرخ ارز کاهش می‌یابد. چرا که علت اصلی افزایش قیمت¬ها، حرکت نقدینگی بسیار زیادی است که در 5سال گذشته در بانک¬ها ایجاد شده است.
 
سوالی که موافقین FATF باید به آن پاسخ دهند این است که در دو سال گذشته که دولت 32 بند از 41 بند دستورات FATF را اجرا کرده است، چه تحول بزرگی در اقتصاد کشور رخ داده است؟ FATF نیز از این نظر که تجویز نسخه¬های خارجی برای اقتصاد ایران است،  شباهت زیادی به برجام دارد. قطعا به همان میزان که برجام (با آمریکا یا بدون آمریکا) بر زندگی مردم ایران تاثیر گذاشت، FATF نیز تاثیر خواهد گذاشت.
 
دولت باید به این باور برسد که پاسخ مسائل و مشکلات کشور در خارج از مرزها نبوده و برای حل ریشه¬ای مشکل ارز، باید به جای آدرس¬های غلطی مثل FATF ، اولا نقدینگی را کنترل کرده و به سمت تولید هدایت کند و ثانیا به واسطه دور شدن از نظام پرداخت دلار و یورو، مقدمات پیمان¬های پولی دوجانبه را مهیا کند تا افسار نظام ارزی کشور به جای آمریکا و اروپا، در دست حاکمیت قرار بگیرد.