هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 14:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 24 تير 1397 ساعت 13:37
يكشنبه 24 تير 1397 12:41 ساعت
2018-7-15 13:37:38
شناسه خبر : 289713
در اروپا به دلیل استقبال گسترده، دهه‌هاست که برای شهدا روایتگری می‌کنم این درحالی است که نبرد سنگر به سنگر دفاع مقدس به نبرد نفوس تبدیل شده است. نبردهای خرمشهرهای جدید یعنی روز فتح ان‌شاءالله به دعای شهدا نزدیک است که امیدوارم در آن روز پای این انقلاب باشیم و شرمنده شهدا نباشیم.
در اروپا به دلیل استقبال گسترده، دهه‌هاست که برای شهدا روایتگری می‌کنم این درحالی است که نبرد سنگر به سنگر دفاع مقدس به نبرد نفوس تبدیل شده است. نبردهای خرمشهرهای جدید یعنی روز فتح ان‌شاءالله به دعای شهدا نزدیک است که امیدوارم در آن روز پای این انقلاب باشیم و شرمنده شهدا نباشیم.

گروه فرهنگی -رجانیوز: مراسم رونمایی از کتاب مربع‌‌های قرمز خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا از دوران کودکی تا دوران دفاع مقدس در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

 

این کتاب روایتی است  از بازیگوشی های کودکانه سربازان امام خمینی تا روزهای امدادگری و شناسایی و چشیدن طعم تلخ قطعنامه. "مربع های قرمز" پر است از خاطرات ترش و شیرین و گاهی تلخ نوجوانانی که در مکتب امام خمینی یک شبه مرد شدند. از آنها میان غرش تانک و صفیر گلوله قد کشیدند.آنها که این روزها رد پای غبار میانسالی بر موهایشان نشسته و هنوز در گوشه ای و سنگری تمام قامت کنار انقلاب ایستاده اند. و آنها که پایشان به آسمان باز شد و به لقا الله رسیدند. همان ها که امام در موردشان فرمود : «این جانب از دور دست و بازوى قدرتمند شما را که دست خداوند بالاى آن است مى‌ بوسم و بر این بوسه افتخار مى‌ کنم.» (١) صحیفه امام جلد ١٦ ص ١٤٣)

 

 

برشی از کتاب:
ستون گردان بی سر و صدا از کنار مسجد گذشت. آسمان خودش را به گنبد رسانده بود. ستاره ها مثل پولک. راه خاکی تنش را در دل تاریکی از کنار مسجد تاب  داده بود، ما هم دنبالش. هر چه جلوتر می رفتیم، دلم بیشتر می لرزید. انگار بعد از مسجد دنیا تمام شده بود. ما بودیم و خدا. زیر دید و تیر مستقیم عراق گردن کشیده بودیم و راه می رفتیم. از هیچ کس صدایی شنیده نمی شد. بی سیم های حنجره ای روی گلوی فرمانده گردان گروهان ها بسته شده بود تا با ارتعاش تارهای صوتی شان با هم ارتباط برقرار کنند. بوی بهشت می آمد. اشک روی صورتم راه باز کرده بود. فرشته ها کنار جاده خاکی ایستاده بودند. اسم آنهایی که رفتنی بودند را می نوشتند و اشکشان را پاک می کردند. تا به نهر خین برسیم نیم ساعت طول کشید. نیم ساعت بهشتی که هنوز طعمش زیر زبانم است.

 


1f294f2b2f73d0a4fd51055eb327891f11192248-360p__17133 (1).mp4 | دانلود فیلم 

 

خاکریز لاغر و کوتاهی در انتهای راه انتظارمان را  می کشید. دولا دولا پشتش خزیدیم. یک گروهان غواص از گردان کوثر به فرماندهی«حاج ابوالفضل شکارچی» قرار بود به دماغۀ جزیرۀ بوارین بزنند. بی سرو صدا در استتاری لب نهر جاگیر شدند. صفحۀ فلزی بزرگی که نصف تنش در نیزار بود، نصفش در آب. غواص ها زیر آن چیدند. گردان ما هم به سینۀ خاکریز چسبید. سکوت سنگینی بینمان لانه کرده بود. آخرین شب با هم بودن داشت می گذشت. برق اشک را در چشم های بچه ها می دیدم. لب ها به ذکر می جنبید و چشم ها از رفقا حلالیت می طلبید. طاقت نگاه کردن نداشتم. می ترسیدم جا بمانم و این نگاه ها تا آخر عمر جانم را بسوزاند. چشم هایم را بستم و نفس عمیق کشیدم. باز بوی بهشت می آمد. بین خاکریز لاغر ما و دژ عراق نهر خین بود. عرضش بیست متر هم نمی شد. دوست داشتیم زودتر فرمان آتش برسد تا به نهر بزنیم؛ اما خبری نشد. خاکریز برایمان آخرین مانع ورود به آسمان بود و دیگر پشتش بند نمی شدیم. فکرش را هم نمی کردیم تا صبح پای این خاکریز ماندگار شویم. بچه ها همان طور نشسته چفیه ها همان طور نشسته چفیه ها را روی صورت انداختند و خوابیدند.

 

مربع
 
حسین یکتا: تقابل با جنگ تمام‌عیار اقتصادی با کمک دهه هفتادی‌ها و دهه هشتادی‌ها/ به قدس نزدیک شده‌ایم
حاج «حسین یکتا» رزمنده و راوی دوران دفاع مقدس در مراسم رونمایی از کتاب «مربع‌های قرمز» با بیان اینکه این کتاب یادی از شهدا بوده است، اظهار داشت: امام (ره) گفتند «دزدی آمده و سنگی انداخته. جوانان آن را حل کنید» هرچه امام فرمودند، انجام شد. ایشان فرمودند «یک لحظه از این جنگ پشیمان نیستیم و صدام رفتنی است و کاری جز خودکشی ندارد».
 
وی خاطرنشان کرد: امام (ره) فرمودند «تربت شهیدان تا ابد دارالشفا می‌شود» هرچه امام فرمودند انجام شد. همانطور که فرمودند «این جنگ مقدمه فتح فلسطین است» یک روز به ریشمان می‌خندیدند در حالی که چندین سال است ما به اربعین می‌رویم.
 
این راوی دفاع مقدس تصریح کرد: تا امروز هر چه امام (ره) گفتند انجام شد و هرچه رهبر انقلاب نیز فرمودند در حال تحقق است چون گوش امام و آقا به گوش امام زمان (عج) است. هرچه روح‌الله گفت، شد و هر چه سید علی می‌گوید در حال محقق شدن است و این بخاطر خون شهیدان است.
 
یکتا تاکید کرد: امروز انقلاب با سرعت به جلو می‌رود و تا نماز خواندن در بیت‌المقدس یک یاحسین باقی است. امروز یمن، شامات و عراق شلوغ است یعنی خون شهیدان اثر می‌کند و خوشحالیم که خون شهدا در حال اثرکردن است. بله، جام زهر خورانده شد اما یاد امام (ره) در جهان پاینده است.
 
وی بیان کرد: با دهه هفتادی‌ها ‌و دهه هشتادی‌ها نبرد تمام عیاری در عرصه اقتصادی و اجتماعی با مستکبران خواهیم کرد. امروز دشمن یقین کرده است که ما به قدس نزدیک شده‌ایم و قیام ما، قیام آخرالزمان است.
 
این راوی دفاع مقدس عنوان کرد: امروز رهبر معظم انقلاب و دشمن یقین پیدا کرده‌اند که کار استکبار تمام است فقط ما رزمنده‌ها هنوز یقین پیدا نکرده‌ایم.
 
یکتا گفت: در اروپا به دلیل استقبال گسترده، دهه‌هاست که برای شهدا روایتگری می‌کنم این درحالی است که نبرد سنگر به سنگر دفاع مقدس به نبرد نفوس تبدیل شده است. نبردهای خرمشهرهای جدید یعنی روز فتح ان‌شاءالله به دعای شهدا نزدیک است که امیدوارم در آن روز پای این انقلاب باشیم و شرمنده شهدا نباشیم.
 

کتاب مربع های قرمز خاطرات شفاه  حسین یکتا در ١٤ فصل و در 543 صفحه  با قیمت پشت جلد 32 هزار تومان  به قلم زینب عرفانیان توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار نشر شد.

 

علاقه مندان جهت تهیه کتاب میتوانند از طریق سایت من و کتاب(manvaketab.ir) و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه 3000141441  کتاب را با  پست رایگان دریافت نمایید.