هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 08:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 18 تير 1397 ساعت 17:16
دوشنبه 18 تير 1397 17:10 ساعت
2018-7-9 17:16:45
شناسه خبر : 289492
آروین فرشی نعیم

ما از فرهنگ باخته ایم!

پس از اتمام دوران اختناق و بیشتر شدن آزادیِ ظاهری شیعه در زمان صادقین(ع)، امام صادق (ع) شرایط زمان را به گونه ای دیدند که باید بنای اصل و اولویت کار را بر کار فرهنگی و عقیدتی بگذارند. گرچه مسلم است تمام کارهای حضرت، حتی کارهای فرهنگی و عقیدتی ایشان عمیقا سیاسی بود اما باید محوریت تمامی آن ها را کار فرهنگی و اندیشه ای بدانیم. 
 
این کار فرهنگی امام صادق(ع) بود که شیعه را از اوج غربت به متن جامعه رسانید و شیعه ای را که زمانی برای دیدن امام خود محدود و معذور کرده بودند ، دارای قوی ترین تشکیلات در مقابل طاغوت زمان گردانید.
 
تنها سه بخش از فعالیت های مهم امام صادق(ع)، ایجاد نهضت علمی و فرهنگی تبیینی، نهضت علمی و فرهنگی مقابله ای و ایجاد یک تشکیلات پنهانی که عدد آن را تنها در خراسان تا ده ها هزار نفر نقل کرده اند، بود. 
 
به موجب نهضت علمی - فرهنگیِ تبیینی ؛ تعلیم، تبیین، اقناع و نشر معارف اسلامی صورت می پذیرفت که حفظ معارف اسلام و مکتب اهل بیت(ع) مدیون این نهضت امام صادق (ع) است. 
 
به موجب نهضت علمی - فرهنگیِ مقابله ای، امام صادق (ع) از ورود فرهنگ های غیر اسلامی به دین و در نتیجه التقاط و ناخالصی جلوگیری کردند و به حفظ اسلام ناب و مقابله با ارتجاع پرداختند. 
 
امام صادق (ع) همزمان با حراست از اسلام ناب و تبیین معارف و اقناع بدنه ی مسلمین، به ایجاد یک تشکیلات منسجم جهانی و کادرسازی پنهانی پرداختند تا بر اساس همان مبانی تئوریک ، به دستور امام یا وکلای ایشان و یا گاها انجام تکلیف بصورت آتش به اختیار اقدام نمایند.
 
نکته مهم اینجاست که امروزه زمانه ما هم به جهت ضرورت کار فرهنگی و تبیینی، شباهت زیادی با عصر امام صادق(ع) دارد. باید ریشه بسیاری از اشکالات و حتی شکست هارا در غفلت از محوریت کار فرهنگی، تبیینی و تشکیلاتی دانست. 
 
اگر مبانی عقیدتی و فرهنگی خوب تعلیم و تبیین نشد و در بدنه جامعه اقناع صورت نپذیرفت و از طرف دیگر آنچنان که باید با التقاط و ارتجاع در مقابل اسلام ناب مقابله و روشنگری نشد که همه این ها ذیل یک نهضت فرهنگی منسجم قابل تعریف است؛ نتیجه آن می شود که جامعه اسلامی با القائاتی چون گشت ارشاد، حجاب اجباری، دیوار کشیدن در پیاده رو ها، لغو کنسرت ها و امثالهم که همگی ریشه فرهنگی دارد، دچار خطای محاسباتی شده و در عرصه سیاست، اقتصاد و مدیریت هم راه به جایی نخواهد برد.
 
لذا اگر جایی باخته ایم، باید اقرار کنیم که ما به فرهنگ باخته ایم و تنها راه حل، آن است که حتی اگر قرار است کار سیاسی کنیم ، در پازل کارِ سیاسیِ فرهنگ محور حرکت کنیم.
 
 @tabsir_afn