هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 09:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 14 بهمن 1396 ساعت 10:20
شنبه 14 بهمن 1396 10:08 ساعت
2018-2-3 10:20:50
شناسه خبر : 283228
 طبق برنامه حضرت امام(ره) قرار بود 12 بهمن وارد تهران شوند، ولی بختیار دستور بسته شدن فرودگاه را داده بود، بر همین اساس تصمیم گرفته شد به‌منظور تمرین برگزاری برنامه، مراسم استقبال به صورت نمایش در بهشت‌زهرا(س) یک بار اجرا شود. در حقیقت این مراسم مانور و تمرینی برای استقبال اصلی از امام(ره) بود.
طبق برنامه حضرت امام(ره) قرار بود 12 بهمن وارد تهران شوند، ولی بختیار دستور بسته شدن فرودگاه را داده بود، بر همین اساس تصمیم گرفته شد به‌منظور تمرین برگزاری برنامه، مراسم استقبال به صورت نمایش در بهشت‌زهرا(س) یک بار اجرا شود. در حقیقت این مراسم مانور و تمرینی برای استقبال اصلی از امام(ره) بود.
گروه تاریخ - رجانیوز: همزمان با ایام‌ا... دهه فجر و بازگشت حضرت امام خمینی به میهن برای اولین بار عکسی منتشر شد که نشان‌دهنده مراسم نمادین استقبال از حضرت امام(ره) چند روز قبل از 12 بهمن است.
 
به گزارش رجانیوز، در این مراسم آیت‌ا... بهشتی به سخنرانی پرداختند و حضرت آیت‌‌ا... خامنه‌ای قطعنامه این مراسم را قرائت کردند. در همین زمینه و برای تشریح جزئیات این عکس برآن شدیم تا با حسین شمسایی، عضو کمیته استقبال از حضرت امام(ره) و مجری برنامه گفت‌وگو کند. در ادامه متن آن آمده است.
 
حسین شمسایی عضو کمیته استقبال از حضرت امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با «فرهیختگان» توضیحاتی درخصوص عکس منتشر شده در صفحه اول روزنامه را ارائه کرد.  وی با بیان اینکه عکس منتشر شده مربوط به حضور جمعی از علما و انقلابیون در بهشت‌زهرا در صبح 8 بهمن ماه 1357 است گفت: طبق برنامه حضرت امام(ره) قرار بود 12 بهمن وارد تهران شوند، ولی بختیار دستور بسته شدن فرودگاه را داده بود، بر همین اساس تصمیم گرفته شد به‌منظور تمرین برگزاری برنامه، مراسم استقبال به صورت نمایش در بهشت‌زهرا(س) یک بار اجرا شود. در حقیقت این مراسم مانور و تمرینی برای استقبال اصلی از امام(ره) بود.
 
وی با بیان اینکه آیات بهشتی، هاشمی، خامنه‌ای، محلاتی، مطهری و بسیاری از علمای دیگر در این مراسم حاضر بودند، تصریح کرد: در این مراسم که بنده مجری آن بودم آیت‌ا... بهشتی سخنرانی و آیت‌ا... خامنه‌ای نیز قطعنامه‌ای را قرائت کردند.
 
عضو کمیته استقبال از حضرت امام خمینی(ره) ادامه داد: آن روز جمعیت فراوانی از مردم در بهشت‌زهرا حاضر شده بودند و حیف بود این جمعیت بدون هیچ برنامه‌ای بهشت‌زهرا را ترک کنند. در همین راستا در کمیته استقبال تصمیم بر این گرفته شده بود که با محوریت شهید بهشتی این برنامه اجرا شود.  مجری برنامه هشتم بهمن ماه بهشت‌زهرا(س) افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، آقای مرتضایی‌فر شعارهایی را آماده کرده و بنده دکلمه و شعر خواندم که در این عکس مشخص است.
 
شمسایی با اشاره به حضور پرشور علما و روحانیون در این مراسم گفت: مردم و علما به این مراسم نمادین دعوت شدند تا به بختیار اولتیماتوم داده شود که تا به امروز ما مردم را کنترل کردیم ولی اگر هرگونه تاخیر دیگری در پرواز امام خمینی به سوی تهران اتفاق بیفتد، مسئولیت آن برعهده دولت غیرقانونی بختیار است.
 
وی در ادامه به تشکیل گروه سرود برای مراسم استقبال از حضرت امام  اشاره و تصریح کرد: سرود «برخیزید ‌ای شهیدان خدا» برای استقبال از امام در بهشت‌زهرا آماده شده بود ولی وقتی فرودگاه بسته شد، دوستان تصمیم گرفتند تا این سرودها خوانده نشود و آن حالت تازگی سرودهای انقلابی برای مراسم اصلی دست نخورده باقی بماند.
 
 
عضو کمیته استقبال از حضرت امام خمینی(ره) در پایان با بیان اینکه بعد از مراسم علمای حاضردر بهشت‌زهرا(س) در گروه‌های کوچک و بعضا دو نفر دو نفر برای تحصن به سمت مسجد دانشگاه تهران رفتند، گفت: علما اگر به صورت گروهی به سمت دانشگاه تهران می‌رفتند، قادر به ورود به دانشگاه نبودند و از حضور آنها ممانعت به عمل می‌آمد. به همین علت علما به صورت غیرمحسوس برای تحصن وارد دانشگاه تهران شدند.