هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 19:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 5 مهر 1395 ساعت 17:25
دوشنبه 5 مهر 1395 16:36 ساعت
2016-9-26 17:25:06
شناسه خبر : 255929
بنده با برجام موافق هستم اما باید باور داشته باشیم که مذاکره با دشمن نیز به نوعی مبارزه است؛ باید باور داشته باشیم که دشمن همواره دشمن ماست اما شیوه امروز آن مذاکره با کشور ما است؛ ما باید همواره به سمت امکانات، آسایش و رفاه اجتماعی حرکت کنیم.
بنده با برجام موافق هستم اما باید باور داشته باشیم که مذاکره با دشمن نیز به نوعی مبارزه است؛ باید باور داشته باشیم که دشمن همواره دشمن ماست اما شیوه امروز آن مذاکره با کشور ما است؛ ما باید همواره به سمت امکانات، آسایش و رفاه اجتماعی حرکت کنیم.
گروه سیاسی - رجانیوز:  محمد باقر قالیباف، شهردار تهران که در هفته های اخیر به صورت مشهودی فعالیت های سیاسی و رسانه ای خود را گسترش داده است، در جدیدترین سخنرانی، به صورت صریح، شفاف و بدون پرده پوشی نظر خود پیرامون برجام را توضیح داده و رسما اعلام کرد: بنده با برجام موافق هستم .
 
به گزارش رجانیوز،  محمدباقر قالیباف روز دوشنبه در اجتماع بسیجیان شهرداری تهران که در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد نظر صریح خود درباره برجام را اینگونه مطرح کرده و ضمن بیان موافقت خود با برجام افزود:
بنده با برجام موافق هستم اما باید باور داشته باشیم که مذاکره با دشمن نیز به نوعی مبارزه است؛ باید باور داشته باشیم که دشمن همواره دشمن ماست اما شیوه امروز آن مذاکره با کشور ما است؛ ما باید همواره به سمت امکانات، آسایش و رفاه اجتماعی حرکت کنیم. 
قالیباف خاطرنشان کرد: همانگونه که در دوران دفاع مقدس سیاست‌زدگی در عرصه قدرت وجود داشت امروز هم این سیاست‌زدگی را در شکل‌های مختلف شاهد هستیم اما در آن دوران رزمندگان با توجه به این سیاست‌زدگی‌ها به دفاع از کشور خود پرداختند و این شد که ما در آن دوران به پیروزی رسیدیم؛ باید از این سیاست‌زدگی‌ها در عرصه قدرت دوری بجوئیم و با عشق و ایمان به کار خود بپردازیم؛ اگر چنین شود وحدت، امکانات، آسایش و رفاه اجتماعی در جامعه قالب می‌شود.
این اولین بار نیست که قالیباف درباره برجام به اظهار نظر پرداخته، هر چند که اظهارات گذشته نیز با تناقضاتی همراه بود که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
 
شهردار تهران آبان ماه 94 در نشست هم اندیشی دیپلماسی شهری در مسیر منافع ملی که با حضور سفرا و روسای نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، در محل برج میلاد برگزار شد، با بیان اینکه هر انسان منصفی موفقیت دستگاه دیپلماسی را پایه افتخار کشور می داند، گفته بود:
«بنده هم به سهم خودم هر جا که فرصتی شد و دستی بر قلم بردم سعی کردم تا قدرشناسی کنم. البته، باور دارم که مذاکره محل داد و ستد است و با توجه به شرایط بین المللی امروز، مجموعه برجام در نگاهی کلی بدون شک، موفقیت بزرگی است. هر چند که ممکن است با کار کارشناسی، در بعضی موارد هم اشکالاتی باشد. وقتی به شرایط ایران نگاه می کنیم متوجه می شویم که در شرایطی که آمریکا و صهیونیسم مخالف استفاده از ظرفیت های هسته ای کشور بودند، مسیری در این راه آن هم به طور ویژه برای جمهوری اسلامی ایران باز شد که این امر افتخار بزرگی است و وظیفه خود می دانم بابت تلاش و زحمات این عزیزان تشکر کنم».
 

این در حالی بود که شهردار تهران چندی پیش از این اظهار نظر در موضع گیری کاملا متفاوت، در جمع تعدادی از دانش‌آموختگان دانشگاه‌ تهران گفته بود:

«متأسفانه رویکرد مدیریتی دولت در دو سال گذشته شرایط را به‌گونه‌ای رقم‌زده که جامعه حس می‌کند انرژی مسئولین به‌جای حل مشکلات آن‌ها صرف مسئله‌سازی‌هایی می‌شود که هدف از آن وابسته کردن کشور به مذاکرات هسته‌ای و گریزناپذیر نشان دادن توافق به هر قیمت است. گویی هدف دولت برای دستیابی به توافق، رفع تحریم‌ها نیست بلکه جلب آرای سیاسی برای پیروزی در انتخابات آتی است ... تردیدی در این نیست که قدرت دفاعی و اقتصادی کشور امکان چانه‌زنی و دستیابی به توافقی باعزت را افزایش می‌دهد؛ و امروز تأسف‌انگیز است که دولت با دست خود، خود را در میز مذاکرات خلع سلاح کرده است».

اما ظاهرا این تنها موضع انتقادی باقر قالیباف از برجام بود، چرا که چندی بعد و پس از آنکه موج کاذب ارسال پیام تبریک به دولت توسط بسیاری از رسانه ها و مسئولان راه افتاد،  شهردار تهران نیز برای آنکه از این قافله عقب نیفتد، در صفحه اینستاگرام خود نسبت به این مساله واکنش مثبت نشان داد و نوشت:

 

خداقوت دوست عزیز
 
وظیفه خود می‌دانم از تلاش‌های مجاهدانه تیم مذاکره‌کننده ایران و به خصوص دوست عزیزم جناب آقای#دکتر_ظریف تقدیر نمایم و به همه‌ی آنها خسته نباشید بگویم. انشالله از امروز نیز همه در داخل کشور با کار و تلاش بتوانیم کام مردم ایران را شاد نگاه داریم.
 
محمدباقر قالیباف
۹۴/۴/۲۴
 
 
 این دقیقا همان موضعی بود که قالیباف دقیقا یک روز بعد از توافق ژنو هم آنرا اعلام کرده بود:
«خداوند را شاکرم که توفیق این پیروزی نصیب ملت ایران شد ... بنده به سهم خودم به دولت که گام اول را محکم برداشت تبریک می گویم اما باید بدانیم راه پر فراز و نشیب و سختی را در پیش داریم».
 
و شاید بتوان ریشه همه این نگاه ها درباره شیوه مطلوب سیاست ورزی در حوزه سیاست خارجی را در اظهارنظری قدیمی از قالیباف در سال 84 در اصفهان جستجو کرد که درباره شیوه اداره پرونده هسته ای در آن دوره گفته بود:
«روشي كه دولت (اصلاحات) در بدست‌ آوردن اين انرژي دنبال كرده است بسيار مناسب و منطقي است و بايد همين سياست دنبال شود».
به هر حال به نظر می رسد شفافیت در موضع گیری، امری مطلوب در فضای سیاست ورزی کشور باشد. اینکه سیاستمداران بدون واهمه و ظاهرسازی، نگاه واقعی خود را نسبت به مسائل کلانی که کشور با آنها در گیر است، مانند موضوع برجام، FATF، قراردادهای نفتی و مواردی از این دست بیان کنند اتفاق مبارک و مهمی است که جبهه بندی ها و مبانی تفکری هر جریان و دسته سیاسی را شفاف کرده و به تصمیم گیری صحیح کمک خواهد کرد.


دیدگاه کاربران

کارها و موضع گیری هاش خیلی شبیه احمدی نژاد هست...به نظرم از او بدتر می شود...تبلیغش را نکنید به ضرر جامعه پایداری است

به کاندیداتوری واحد دکتر جلیلی امیدوار شدیم تا
خطر احمدی نژاد کم شد حالا نوبت ایشان هست!

آقای قالیباف رای پاک بیاور مثل دکتر جلیلی

زنده با د جلیلی .
امان از چند رویی ، بعضی سیاستمداران .
خدا به مردم توفیق انتخاب اصلح را در ابن دوران وانفسا عنایت کند .

تناقضی وجود نداره
عین مواضع حضرت آقا هست
برای من عجیبه وقتی آقا بر وحدت نیروی انقلاب تاکید میکنند شما در پی اختلاف افکنی و بدبین کردن نیروهای انقلاب به هم هستید..

گفت: یکی از دست‌اندرکاران مذاکرات هسته‌ای گفته است «ما درباره برجام به مردم وعده خورشید و ماه ندادیم»!
گفتم: پس اینکه می‌گفتید؛ برجام «آفتاب تابان» است، فتح‌الفتوح است، همه مشکلات را حل می‌کند، گشایش اقتصادی می‌آورد، حتی آب خوردن مردم هم به برجام بستگی دارد، برجام معجزه بزرگ قرن است! بزرگترین دستاورد تاریخ انقلاب است! و... چی بود؟!
گفت: حالا که هیچکدام از آنهمه وعده‌ها به نتیجه نرسیده است باید از مردم عذرخواهی کنند و برای جبران خسارت فراوانی که به ملت تحمیل کرده‌اند کاری بکنند، نه اینکه...
گفتم: چه عرض کنم؟ از طرف پرسیدند چرا شب‌ها اینقدر زود می‌خوابی؟ گفت؛ هر کاری کردم، دیدم نمی‌تونم صبح‌ها زود بیدار بشم، گفتم لااقل شب‌ها زود بخوابم!

یعنی قالیباف هم پر!!!

دوباره نزدیک انتخابات شد و اصولگرایی قلابی خروسکش در جهت مسیر باد تغییر مسیر داد!!

شفافیت در موضع گیری، امری مطلوب در فضای سیاست ورزی کشور باشد. اینکه سیاستمداران بدون واهمه و ظاهرسازی، نگاه واقعی خود را نسبت به مسائل کلانی که کشور با آنها در گیر است، مانند موضوع برجام، FATF، قراردادهای نفتی و مواردی از این دست بیان کنند اتفاق مبارک و مهمی است که جبهه بندی ها و مبانی تفکری هر جریان و دسته سیاسی را شفاف کرده و به تصمیم گیری صحیح کمک خواهد کرد.

درباره زمین های نجومی نظری ندارند؟

عزیزم اول روی یک کاندیدا وحدت کنید بعد نقد کنید
باز میخواهید مثل چهار سال پیش عمل کنید روحانی استفادشو ببره؟؟؟

متاسفانه نویسنده قبل واقعیت کرده...
بازنمایی یک قدردانی به عنوانِ موافقت با باج دادن به دشمن، خیلی دور از اصاف بود
متاسفم ☻

این رو نگی چی میخواستی بگی! یکی به نعل میزنی... تو مبارزه میکنی یا مردم فقیر و بیکار...

الان بهترین کار این است که روحانی به عنوان تک کاندیدا در انتخابات شرکت کند. به این ترتیب میزان مشارکت کاهش می یابد و روحانی با زیر ده میلیون و به صورت تحقیر آمیزی انتخاب می شود و همین خودش موفقیت است. در حالی که اگر امثال جلیلی و قالیباف در انتخابات شرکت کنند تنها کاری که می کنند افزایش حساسیت انتخابات و آرای روحانی است.