هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 00:22
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 14 آذر 1388 ساعت 13:08
شنبه 14 آذر 1388 16:38 ساعت
2009-12-5 13:08:11
شناسه خبر : 25409

دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در قم در آستانه عيد سعيد غدير‌خم و با حضور وزير امور خارجه افتتاح شد.

به گزارش فارس، صبح امروز در اين مراسم كه منوچهر متكي وزير امور خارجه و معاونان وي، حجت‌الاسلام والمسلمين سعيدي امام جمعه قم، حجت‌الاسلام و المسلمين ملكا رئيس دفتر مقام معظم رهبري در قم، استاندار، فرماندار، معاونان استانداري و جمعي از مديران استان قم حضور داشتند، بر ارتقاي همكاري و ايجاد رابطه ميان قم و ديگر كشورها تاكيد شد.

وزير امور خارجه در اين مراسم گفت: دفتر نمايندگي در استان قم بايد به عنوان يكي از دفاتر فعال در گسترش و توسعه همكاري‌ها تلاش كند.

منوچهر متكي اظهار داشت: قم از جايگاه بسيار خوبي برخوردار است و از اين رو بايد نگاه دقيق و بسيار ويژه‌اي در خصوص روابط بين‌الملل در اين استان داشت.

وي گفت: مراكز حوزوي و همچنين حضور هيئت‌هاي خارجي در اين استان، قم را به يكي از مناطق ويژه تبديل كرده است كه افتتاح چنين دفتري در قم ضروري به نظر مي‌رسيد.

متكي با اشاره به حضور توريست‌ها در قم گفت: قم يكي از مناطق گردشگري‌ست و حضور توريست‌ها در قم سالانه بسيار زياد است كه وجود اين دفتر مي‌تواند مشكلات صنعت توريست را نيز برطرف كند.

وزير امور خارجه به محصولات و توليدات استان قم اشاره كرد و يادآور شد: قم در اين زمينه نيز بسيار فعالانه ظاهر شده است و در مورد فرش و صنعت، قم به عنوان يكي از استان‌هاي صادر كننده كالا در سطح بالا قرار دارد.

وي افزود: وجود دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در قم سبب مي‌شود تا اين صادرات به درستي انجام شده و براي استان ثمر بخش باشد.

متكي با اشاره به استقبال كشورهاي خارجي در خصوص سرمايه‌گذاري در قم گفت: با توجه به بعد معنوي قم، سرمايه‌گذاران بسياري به ويژه سرمايه‌گذاران شيعه استقبال بسياري در اين راستا دارند كه بايد اين فضا براي آنها فراهم شود.

وزير امور خارجه تاكيد كرد: دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در قم مي‌تواند در اين زمينه تاثيرگذار باشد و سرمايه‌گذاران را جذب كند.

در ادامه اين مراسم استاندار قم طي سخناني اظهار داشت: قم به عنوان مركز فكر و انديشه در جهان مطرح است و سالانه ما شاهد حضور افراد بسياري از خارج از كشور در قم هستيم.

حجت‌الاسلام محمدحسين موسي‌پور گفت: قم به عنوان مركز فكر و انديشه اسلامي و همچنين مركزي براي گسترش معارف اسلامي در جهان مطرح است كه بايد دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در قم به اين موضوع توجه داشته باشد.

وي ادامه داد: وجود دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در قم ضروري بود كه با نگاه بلند دولت و با همكاري وزير امور خارجه افتتاح شد كه اميد است داراي فوايد بسيار براي پيشرفت قم باشد.

استاندار قم تصريح كرد: امروزه از بيش از 80 مليت در قم زندگي مي‌كنند كه چنين وضعيتي در تمام ايران بي‌نظير است.

در پايان اين مراسم حميد مكارم‌شيرازي به عنوان رئيس دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در استان قم منصوب شد.
مكارم‌شيرازي پيش از اين به عنوان معاون سفير قطر، دستيار معاون آموزش و پژوهش در وزارت امور خارجه و چندي نيز در وزارت امور خارجه در تهران فعاليت كرده است.