هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 ارديبهشت 1401
ساعت 16:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 14 آذر 1388 ساعت 11:56
شنبه 14 آذر 1388 15:26 ساعت
2009-12-5 11:56:13
شناسه خبر : 25405
سایت آینده که انتساب خود را به مهدی هاشمی تکذیب می‌کند، انواع اهانت‌ها از دروغ‌گویی تا ضد ولایت فقیه بودن را به رئیس‌جمهور به‌صورت روزانه نسبت می‌دهد و آنچه را که از توهین‌ها در متن خبر نمی‌آورد، در کامنت‌های خود ادامه می‌دهد. البته در بخش کامنت‌های این سایت، اهانت و توهین منحصر به رئیس‌جمهور نیست و تاکنون بارها به رهبر انقلاب نیز تعرض شده است.

گروه سیاسی- سه‌شنبه هفته گذشته دادستان تهران در حاشیه مراسم معارفه سرپرست جديد دادسراي جرايم تصريح کرد: مطبوعات نسبت به همه آحاد کشور، حق ندارند توهين و اهانت کرده و يا افترا بزنند.

وي با تاکيد مجدد بر اينکه "گسترش اخلاق و فضايل اخلاقي" از رسالت هاي مطبوعات است، گفت: در مورد برخي از مقامات، قانونگذار، صريحاً اسم آورده است همانند ماده 609 قانون مجازات اسلامي که بيان کرده، اهانت به مقامات رسمي مثل رييس‌جمهوري جرم است. بنابراين اهانت به اين مقامات به سبب انجام وظيفه يا ناشي از وظيفه، جرم است.

دادستان تهران اظهار داشت: آنچه مقام معظم رهبري فرمودند در قوانين پيش بيني شده که اهانت به مقامات رسمي به خصوص روساي سه قوه مستوجب پيگيري قانوني خواهد بود.

در ادامه خبرنگاري از دادستان پرسيد: با توجه به سياستي که اعلام فرموديد، طرفداران آقاي احمدي‌نژاد مي‌گويند در سال‌هاي اخير، برخي رسانه ها وي را در مقام رييس‌جمهوري تخريب کرده و به وي تهمت هايي زده اند. آيا در اين زمينه پرونده اي تشکيل شده و دادستاني چه اقدامي در صورت ادامه اين روند انجام خواهد داد؟

دادستان تهران پاسخ داد: در مورد برخي از اين تخلفات، مسئولان مربوطه شکايت کرده اند که طبعاً اين موارد در دادسراي کارکنان دولت مطرح است اما اگر تخريب‌هايي به شخص رييس‌جمهور ناشي از انجام وظيفه بوده باشد، مطمئنا چه در سايت ها باشد و چه در مطبوعات، دادستاني نه تنها در مورد وي بلکه در مورد روساي ساير قوا و رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، اقدام مي کند.

جعفري دولت آبادي اضافه کرد: اگر قانونگذاري در قوانين، دستگاه‌هاي خاصي را نيز نام برده باشد، مطمئنا ورود خواهيم کرد و در اين باب هم اگر مطبوعات موارد خاصي را اعلام کنند، پيگيري خواهيم کرد.

اما دادستان تهران در حالی موضوع تخریب و اهانت نسبت به رئیس‌جمهور در برخی رسانه‌ها را با قید "اما" و "اگر" پاسخ داد که این مسئله طی 4 سال گذشته آن‌قدر آشکار بوده که برخلاف نظر خبرنگار پرسش‌کننده از دادستان، این فقط طرفداران رئیس‌جمهور نیستند که از فضای بی‌انصافی علیه وی و عدم برخورد گلایه می‌کنند بلکه ناظران سیاسی و منتقدان منصف نیز بارها نسبت به این مسئله اعتراض کرده‌اند. در این زمینه حتی رهبر انقلاب نیز به دفعات از این فضای تخریب و اهانت با تعابیری مانند لجن‌پراکنی علیه دولت، بی‌بند و باری علیه دولت و... یاد کرده‌اند. ایشان همچنین در نمازجمعه تاریخی خود در 29 خرداد سال جاری تأکید کردند:

«صريح‌ترين اهانتها به رئيس جمهورِ قانونى كشور شد. حتى از دو سه ماه قبل از مناظرات هم اين سخنرانى‏ها را براى من مى‏آوردند و من مي‌ديدم يا گاهى مى‏شنيدم؛ تهمتهایى زدند، حرفهایى گفتند؛ به كى؟ به كسى كه رئيس‌جمهور قانونى كشور است، متكى به آراء مردم است. نسبت‌هاى خلاف دادند، رئيس‌جمهور مملكت را كه مورد اعتماد مردم است، به دروغ‏گویى متهم كردند! اينها خوب است؟ كارنامه‏هاى جعلى براى دولت درست كردند، اينجا آنجا پخش كردند، كه ما كه در جريان امور هستيم، مى‏بينيم مي‌دانيم كه اينها خلاف واقع است؛ فحاشى كردند؛ رئيس جمهور را خرافاتى، رمال، از اين نسبت‏هاى خجالت‏آور دادند؛ اخلاق و قانون و انصاف را زير پا گذاشتند.»

با این حال، فضای مورد اشاره رهبری نه تنها پس از انتخابات پایان نیافته بلکه تشدید نیز شده است و گویا عادی شدن این اهانت‌ها در اثر تکرار پرشمار آن‌ها آستانه حساسیت مسئولین قضایی در برخورد را نیز بالا برده است.

دادستان تهران در اظهارات خود خاطرنشان کرده است که چنانچه در زمینه تخریب مقامات، مطبوعات موردی را اعلام کنند، پیگیری خواهیم کرد. این در حالی است که نمونه‌های تخریب و اهانت به رئیس‌جمهور در سایت‌ها و روزنامه‌های جریان مخالف دولت آن‌قدر زیاد است که درخواست از مطبوعات برای نشان دادن آن‌ها، آن‌هم در شرایطی که به‌عنوان نمونه احضار مدیرعامل و خبرنگار خبرگزاری رسمی کشور ایرنا به‌دلیل کشف یک مقاله که در آن شائبه اهانت به رئیس قوه مقننه وجود داشته و ظرف کمتر از یک‌ساعت توسط مدیران همان خبرگزاری از روی خروجی حذف شده بوده، قدری عجیب به‌نظر می‌رسد.

با این حال، به‌منظور پاسخ به فراخوان دادستان تهران پیشنهاد می‌شود به‌طور اتفاقی صفحات سایت‌هایی مانند آینده و خبرآنلاین و روزنامه‌های همشهری و تهران امروز (ونه حتی رسانه‌های اپوزیسیون) مورد بررسی قرار گیرد. سایت آینده که انتساب خود را به مهدی هاشمی تکذیب می‌کند، انواع اهانت‌ها از دروغ‌گویی تا ضد ولایت فقیه بودن را به رئیس‌جمهور به‌صورت روزانه نسبت می‌دهد و آنچه را که از توهین‌ها در متن خبر نمی‌آورد، در کامنت‌های خود ادامه می‌دهد. البته در بخش کامنت‌های این سایت، اهانت و توهین منحصر به رئیس‌جمهور نیست و تاکنون بارها به رهبر انقلاب نیز تعرض شده است که ادامه این روند، نشانه عدم هرگونه تذکر یا برخورد با گردانندگان این سایت زیرزمینی است. نمونه‌های این رفتار سیاه‌نمایانه به اشکال دیگر در رسانه‌های نامبرده نیز قابل رصد است.

باید منتظر ماند و دید آیا وعده دادستان تهران در برخورد با عوامل اهانت و افراطیونی که گویا نان‌شان در توهین به مقامات ارشد کشور به‌ویژه عالی‌ترین مقام پس از رهبری است، محقق می‌شود یا دیوار احمدی‌نژاد مثل گذشته کوتاه‌تر از همه است؟