هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 12 اسفند 1394 ساعت 20:04
چهارشنبه 12 اسفند 1394 19:57 ساعت
2016-3-2 20:04:03
شناسه خبر : 236262
اما آقای ابراهیمیان بدون توجه به این مساله حتی اختلافات و مسائل داخلی شورا را برای این روزنامه‌ها بازگو می‌کند و همانطور که انتظار می‌رود همین بخش از سخنانش، رسانه‌های داخلی و حتی خارجی برای فشار بر شورای نگهبان بازتاب می‌یابد
اما آقای ابراهیمیان بدون توجه به این مساله حتی اختلافات و مسائل داخلی شورا را برای این روزنامه‌ها بازگو می‌کند و همانطور که انتظار می‌رود همین بخش از سخنانش، رسانه‌های داخلی و حتی خارجی برای فشار بر شورای نگهبان بازتاب می‌یابد
گروه سیاسی - رجانیوز: سخنگوی شورای  نگهبان این روزها به پایه ثابت مصاحبه با روزنامه‌های زنجیره‌ای و تضعیف شورای‌نگهبان تبدیل شده است.
 
به گزارش رجانیوز آخرین روزهای دی‌ماه و در ایام منتهی به انتخابات بود که خبر استعفای نجات‌الله ابراهیمیان از سخنگویی شورای نگهبان خبرساز شد. او از بیان دلیل استعفای خود امتناع کرد و گفت در حال حاضر وقت مناسبی نیست که دلیل استعفای خود را بیان کنم. همان موقع برخی گمانه‌زنی‌ها علت این مساله را اختلاف‌نظر او در روند بررسی صلاحیت‌ها معرفی کردند.
 
پس از انتخابات بود که روزنامه‌های زنجیره‌ای که همیشه از مخالفان اصل قانونی نظارت استصوابی بودند به سراغ ابراهیمیان رفتند تا پای صحبتهایش بنشینند و خوراکی علیه شورای‌نگهبان فراهم کنند. ابراهمیان نیز هرچند در مصاحبه‌هایش کوشید انصاف را رعایت کند اما با بیان برخی تعابیر، ناخواسته وارد بازی‌ای شد که نتیجه‌‌ای جز تضعیف شورای‌نگهبان نداشت.
ابراهیمیان در چند روزگذشته دومصاحبه با روزنامه‌های اصلاح‌طلب شرق و اعتماد داشته که در هردوی آنها حرفهایی زده که خوراک خوبی برای مخالفان نظارت استصوابی و شورای‌نگهبان فراهم کرد. 
 
 
ابراهیمیان در مصاحبه با روزنامه شرق هرچند می‌کوشد نقض قوانین را علت برخی کاستی‌ها معرفی کند اما نهایتا می‌گوید: «برای اینکه علف های هرز را بکنیم به ما یک لودر داده اند. با لودر تا برویم برسیم به علف های هرز یک عده این وسط له شده اند. تازه ممکن است کامل واژگون شویم و به مقصد نرسیم. نتیجه این می شود که به عواطف یک سری از مردم لطمه می خورد.» ابراهیمیان همچنین در تایید این جمله خبرنگار شرق که «پس شما معترفید که سلیقه ١٢ نفر در ردصلاحیت‌ها تأثیر داشته است» می‌گوید : «اگر به من بگویند کسی که به مقام های عالی کشــور نامه های عتاب آمیز می نویسد و از آنها انتقاد می کند آیا خلاف نظام اسلامی عمل کرده است، من می گویم نه، عین نظام اسلامی عمل کرده اســت. حکومتی که می خواهد به سمت نظام اسلامی برود، باید به سمتی برود که مردم بتوانند حاکم را موردخطاب قرار دهند و از او انتقاد کنند ولو اینکه اشتباه کرده باشند.»
 
آقای ابراهیمیان هرچند می‌کوشد در انتقاد از مخالفان نظارت استصوابی بگوید «نظارت استصوابي نزد برخي از منتقدين مساوي است با نظارت دلبخواهي»؛ اما گویا از این نکته غافل است  که هدف روزنامه‌های اصلاح‌طلب از گفتگو با سخنگوی مستعفی شورای‌نگهبان؛ تلاش برای اثبات ادعای خود مبنی بر «سلیقه‌ای بودن و ناعادلانه بودن» روند  بررسی صلاحیتها توسط این شوراست. 
درباره نظر آقای ابراهیمیان درباره نامه‌ عتاب‌آمیز به مقامهای عالی کشور نیز فارغ از آنکه این حرف چقدر درست یا غلط است؛  باید گفت آقای ابراهیمیان به دلیل شخصیت حقوقی خود –یعنی عضو حقوقدان شورای‌نگهبان- مورد توجه رسانه‌هاست و باید به این مساله توجه داشته باشد که اظهارنظرهایش نه به عنوان نظر آقای نجات‌الله ابراهیمیان، بلکه به عنوان نظر سخنگوی شورای نگهبان و عضو حقوقدان آن منتشر و تجزیه و تحلیل می‌شود. بنا براین اگر نظری بر خلاف عرف رایج قانونی و سیاسی دارند بهتر است در بیان آن قدری احتیاط کنند. 
 
اما آقای ابراهیمیان بدون توجه به این مساله حتی اختلافات و مسائل داخلی شورا را برای این روزنامه‌ها بازگو می‌کند و همانطور که انتظار می‌رود همین بخش از سخنانش، رسانه‌های داخلی و حتی خارجی برای فشار بر شورای نگهبان بازتاب می‌یابد. ابراهیمیان در مصاحبه با اعتماد می‌گوید: «دبير شورا كه ساليان سال حضور دارند در شورا و شخصيت مورد احترامي هستند در ابتدا با انتخاب اعضاي جديد در شوراي نگهبان خيلي موافق نبودند و با اين اعضايي كه توسط مجلس انتخاب شدند به اين اعضا خيلي روي خوشي نشان ندادند. اين در انجام كار سخنگويي هم موثر بود. شايد ايشان با آقاي ره پيك و دوستان ديگر انس و الفت بيشتري داشتند كه باعث مي‌شد مقداري براي من كار جمع‌آوري اطلاعات و انتقال آن و ارتباط با رسانه با دشواري صورت بگيرد.»
 
 
ابراهیمیان همچنین در ادامه می‌گوید: «با مسامحه تعبيري دارم؛ به سخنگوي‌هاي ديگر برنخورد، خودم را مي‌گويم. تعبيرم اين است كه سخنگو يعني بلندگو. بلندگو يعني بوق، سخنگو يعني بوق. خب اين سمت مهمي نيست كه شما بوق يك مجموعه شويد. من گاهي مي‌پسندم سخنگوي خودم شوم. اگر شرايط فراهم شد به نحوي ه بتوانم احساس كنم اكثريت رويه‌هاي جاري همان رويه‌هايي هست كه مي‌توانم براساس اعتقاد قلبي خودم از آنها دفاع كنم در خدمت همكاران هستم.»
 
شاید همانطور که آقای ابراهیمیان گفته «سیاستمدار نیست و حقوقدان است»و دلیل استعفایش «اختلاف سلیقه با سایر اعضای شورای نگهبان» بوده؛ اما این مساله نباید به عاملی برای تضعیف کلیت شورای‌نگهبان تبدیل شود، مساله‌ای که متاسفانه به خاطر مصاحبه‌های چند روز اخیر ایشان اتفاق افتاده و دستاویزی برای زیرسوال بردن شورای‌نگهبان قرار گرفته است. 
 


دیدگاه کاربران

این که این اقا بلافاصله بعد از انتخابات موضعگیری میکند مشخصه از کجا تغذیه میشه

دست مجلس نهم درد نکنه با این انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان!
کدخدایی ام آرزوست...

آنرا که حساب پاک هست از محاسبه چه باک است
اگه دروغ میگویند بله خطا کارن ولی اگه راست میگویند چه ضعفی دارید که از بیان ان واهمه دارید

تحلیل قوی در رد سخنان ایشان نبود انتظار می رفت تحلیل قوی تری در این رابطه می شد تا جواب خزعبلات این فرد که مسلما یکی از عوامل فتنه اکبر است داده می شد

چرا با انتقاد از شورای نگهبان ناراحت میشوید؟نظارت استصوابی شورای نگهبان باعث این بلایا در کشور ما شده است

متأسفانه ایشان صلاحیت سخنگویی ارگان مهم شورای نگهبان را ندارند...

مهم این است که از ابتدا حضرت آیت الله جنتی درست تشخیص داده اند و باید به این هوش و درایت و حقیقت شناسی این عمار انقلاب درود فرستاد و برای سلامتی و عزتشان دعا کرد و برای بدخواهانشان بصیرت و برای دشمنانان آگاه ایشان مرگ و لعنت ابدی از درگاه باریتعالی بخواهیم

اتفاقا بسیار خوب و قانونی صحبت کردند