هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 ارديبهشت 1401
ساعت 04:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 30 شهريور 1394 ساعت 13:30
دوشنبه 30 شهريور 1394 13:16 ساعت
2015-9-21 13:30:00
شناسه خبر : 222940
حضور غیرقانونی آمانو در پارچین شکل دهنده این فرآیند پر خطر است که سرانجامی جز یک قطعنامه شورای حکامی برای دسترسی‎های کاملا غیرقانونی است، دسترسی‎های که اگر ایران با آن موافقت نکند، مطابق با مکانیزم ماشه تعبیه شده در برجام، موجب بازگشت فوری تحریم‎ها علیه ایران خواهد شد و این یعنی بازگشت به نقطه آغاز دعوای 12 ساله ایران و آژانس، بدون آنکه آژانس امتیازی داده باشد!
حضور غیرقانونی آمانو در پارچین شکل دهنده این فرآیند پر خطر است که سرانجامی جز یک قطعنامه شورای حکامی برای دسترسی‎های کاملا غیرقانونی است، دسترسی‎های که اگر ایران با آن موافقت نکند، مطابق با مکانیزم ماشه تعبیه شده در برجام، موجب بازگشت فوری تحریم‎ها علیه ایران خواهد شد و این یعنی بازگشت به نقطه آغاز دعوای 12 ساله ایران و آژانس، بدون آنکه آژانس امتیازی داده باشد!

علی نادری– رجانیوز: با وجود سرنوشت مبهم برجام در نهادهای قانونی داخلی و در شرایطی که شورایعالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی هنوز نظر نهایی خود را درباره پذیرش و یا عدم پذیرش برجام اعلام نکرده‎اند، دولت یازدهم با دعوت از آمانو و ارائه دسترسی برای بازرسی از پارچین، عملا و بصورت غیر قانونی اجرای برجام را آغاز کرده است.

به گزارش رجانیوز، در شرایطی روز گذشته دولت یازدهم با حضور آمانو در ایران و بازدید از سایت نظامی پارچین آنهم فراتر از تعهدات مندرج در پادمان و حتی پروتکل الحاقی موافقت کرده و آنرا تشریفاتی خوانده است که این دسترسی نه تنها با دو مصوبه پیشین مجلس درباره نحوه تعامل ایران و آژانس مغایر بوده بلکه به نوعی دور زدن نهادهای قانونی کشور برای اجرای بدون تایید برجام تلقی می‎شود.

بر این اساس بدون اعلام نظر رسمی شورایعالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی درباره برجام، دولت عملا اجرای آنرا کلید زده است، چرا که این بازدید در چارچوب نقشه راهی توافق شده در حاشیه برجام به آژانس داده شده است، و عملا اجرای یکی از تعهدات ایران در متن برجام بوده است.

بر اساس آنچه در ماده 14 متن برجام بین طرفین توافق شده است، ایران و آژانس موظف به اجرای سندی هستند که از آن به عنوان «نقشه راه برای رفع ابهام از مسائل مورد اختلاف حال و گذشته» میان ایران و آژانس یاد شده است و بر این اساس، دسترسی‎های روز گذشته به آمانو با هدف اجرای این نقشه راه و عملی شدن برجام آنهم بدون اعلام نظر نهایی نظام درباره متن برجام صورت گرفته است.

این در حالی است که دسترسی به سایت نظامی پارچین نه تنها فراتر از توافقنامه پادمان ایران و آژانس ذیل معاهده ان پی تی است، بلکه این دسترسی از تعهدات یک کشور ذیل پروتکل الحاقی نیز فراتر بوده است، چرا که بازدید از مکان‎های مختلف ذیل پروتکل الحاقی شامل ضوابط خاصی است که در این بازدید رعایت نشده است.

مجلس شورای اسلامی در قانون صیانت از دستاوردهای هسته‎ای جمهوری اسلامی مصوب سال 84 دولت را موظف کرده بود که تنها در چارچوب معاهده پادمان و ان پی تی به بازرسان دسترسی بدهد. ماده 4 این قانون تصریح کرده است که :

ماده 4- دولت مکلف است صرفاً در چارچوب «توافقنامه پادمان» معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نماید. اجابت درخواست های فراتر از «توافقنامه پادمان» توسط دولت ممنوع است.

این در حالی است که مجلس شورای اسلامی در مصوبه تیرماه گذشته خود نیز برای بازرسیهای قیود ویژه ای را در نظر گرفته است. مجلس شورای اسلامی در قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران بازرسی آژانس از سایتهای نظامی را ممنوع اعلام کرده و رعایت نظر شورایعالی امنیت ملی در این باره را ضروری دانسته است و حال آنکه درباره بازرسی‎های اخیر آمانو از سایت‎های نظامی نیز شورایعالی امنیت ملی تصمیم جدید و خاصی را اتخاذ نکرده است:

۲ـ آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان، مجاز به انجام نظارت های متعارف از سایت های هسته ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

اما علاوه بر مصوبات فوق، که بواسطه بازدید غیرقانونی آمانو از سایت نظامی پارچین نقض شده، این بازدید به معنای اجرای عملی برجام از سوی دولت است، و این در حالی است که بنا به تصریح رهبری معظم انقلاب، نه تنها شورایعالی امنیت ملی بلکه مجلس نیز نظر نهایی خود درباره اجازه اجرا یا عدم اجرای برجام را اعلام نکرده است.

بر اساس ماده 14 برجام، ایران خود را موظف به اجرای نقشه راهی کرده است که در حاشیه مذاکرات وین به امضاء صالحی و آمانو رسید. این بند تاکید می کند:

14- ایران «نقشه راه برای رفع ابهام از مسائل مورد اختلاف حال و گذشته» مورد توافق با آژانس، شامل ترتیباتی برای پرداختن به مسائل مورد نگرانی حال و گذشته‏ مربوط به برنامه هسته‌ای‏ ایران مندرج در ضمیمه گزارش مورخ 8 نوامبر 2011 آژانس (GOV/2011/65)، را کاملاً اجرا خواهد کرد. اجرای کامل فعالیت‌هایی که ایران بر اساس این نقشه راه برعهده می‌گیرد تا 15 اکتبر 2015 تکمیل خواهد شد و متعاقباً مدیرکل تا 15 دسامبر 2015 ارزیابی نهایی خود پیرامون حل و فصل تمامی مسائل اختلافی باقی مانده‏ گذشته و حال را به شورای حکام ارائه خواهد کرد و فارغ از صلاحیت شورای حکام، کشورهای 1+5 به عنوان اعضای شورای حکام قطعنامه‌ای را برای اتخاذ اقدامات لازم، با هدف بسته شدن این موضوع، به شورای حکام ارائه خواهند کرد.

14. Iran will fully implement the "Roadmap for Clarification of Past and Present Outstanding Issues" agreed with the IAEA, containing arrangements to address past and present issues of concern relating to its nuclear programme as raised in the annex to the IAEA report of 8 November 2011 (GOV/2011/65). Full implementation of activities undertaken under the Roadmap by Iran will be completed by 15 October 2015, and subsequently the Director General will provide by 15 December 2015 the final assessment on the resolution of all past and present outstanding issues to the Board of Governors, and the E3+3, in their capacity as members of the Board of Governors, will submit a resolution to the Board of Governors for taking necessary action, with a view to closing the issue, without prejudice to the competence of the Board of Governors.

 

نکته تاسف بار  آن است که با وجود این قانون شکنی صریح دولت و ارائه دسترسی به آمانو بواسطه نقض همزمان سه قانون، آژانس هیچگونه تعهدی برای بسته شدن پرونده ایران نداده است و تنها تعهد آژانس پس از این بازدید، ارائه « ارزیابی نهایی خود پیرامون حل و فصل تمامی مسائل اختلافی باقی مانده‏ گذشته » به شورای حکام آژانس است!

مدیرکل تا 15 دسامبر 2015 ارزیابی نهایی خود پیرامون حل و فصل تمامی مسائل اختلافی باقی مانده‏ گذشته و حال را به شورای حکام ارائه خواهد کرد

the Director General will provide by 15 December 2015 the final assessment on the resolution of all past and present outstanding issues to the Board of Governors

این در حالی است که تجربه گزارشات 12 ساله مدیرکل از برنامه هسته‎ای ایران نشان داده است که همواره ارزیابی نهایی ارائه شده از سوی مدیر کل همراه با باز ماندن پرونده و تلاش برای باقی نگهداشتن ابهامات صوری آژانس علیه ایران است و این رویه دقیقا در متن برجام نیز رعایت شده تا مدیرکل بتواند همان رویه سابق در گزارش نویسی را با وجود دسترسی‎های فراتر از پروتکل الحاقی ادامه دهد.

بر اساس متن تهیه شده در برجام، پس از ارائه ارزیابی نهایی مدیر کل به شورای حکام تا پایان سال جاری میلادی (دیماه 94) مدیرکل تصمیم نهایی درباره پرونده هسته‎ای ایران را نخواهد گرفت، بلکه این کشورهای 1+5 هستند که در قطعنامه‎ای که در شورای حکام به تصویب خواهند رساند و ایران پیشاپیش و بدون اطلاع از مفادش آنرا پذیرفته است، درباره سرانجام پرونده هسته‎ای ایران در آژانس اظهار نظر می‎کنند.

نکته قابل توجه آنجاست که اظهار نظر این 6 کشور نیز اعلام بسته شدن پرونده هسته‎ای ایران نخواهد بود، بلکه این کشورها در قطعنامه‎ای که ایران پیشاپیش آنرا برای خود لازم الاجرا کرده است،  « قطعنامه‌ای را برای اتخاذ اقدامات لازم، با هدف بسته شدن این موضوع، به شورای حکام ارائه خواهند کرد. »

کشورهای 1+5 به عنوان اعضای شورای حکام قطعنامه‌ای را برای اتخاذ اقدامات لازم، با هدف بسته شدن این موضوع، به شورای حکام ارائه خواهند کرد.

the E3+3, in their capacity as members of the Board of Governors, will submit a resolution to the Board of Governors for taking necessary action, with a view to closing the issue, without prejudice to the competence of the Board of Governors.

اما اقدامات لازمی که ایران بر اساس قطعنامه آینده شورای حکام موظف به اجرای آن است تا پرونده ایران به صورت کامل بسته شود، چه خواهد بود، پاسخ این پرسش را آمانو در گزارش فصلی سال 2011 خود که مورد استناد این برجام نیز هست (گزارش مورخ 8 نوامبر 2011 آژانس (GOV/2011/65)) اینگونه داده است:

39- شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است تا در چند موقعیت با آژانس برای حل موضوعات برجسته تعامل کند تا وجود ابعاد نظامی محتمل در برنامه هسته ای ایران مستثنی شود. در قطعنامه 1929 (2010)، شورای امنیت بار دیگر بر تعهدات ایران که از سوی شورای حکام بر اساس قطعنامه های GOV/2006/14 و GOV/2009/82 تاکید شده است بر همکاری کامل ایران با آژانس درباره تمامی موضوعات برحسته به ویژه آنهایی که باعث افزایش نگرانی ها درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران است تاکید دارد که این موضوع شامل دسترسی بدون تاخیر به تمامی سایت ها، تجهیزات،اشخاص و استاد مورد درخواست آژانس است،‌می شود. از آگوست 2008، ایران با آژانس درباره این موضوع تعامل نکرده است.

بر این اساس، پیش از این شورای حکام بارها و بارها اقدامات لازمی که ایران برای بسته شدن پرونده خود در آژانس باید انجام دهد را مشخص و مطرح کرده است، این اقدامات شامل دسترسی بدون تاخیر به تمامی 1. سایت‎ها، 2.تجهیزات و مواد، 3.اشخاص و 4.اسناد و اطلاعات است.

در حقیقت ایران بواسطه پذیرش این بند از برجام، عملا خود را ملزم به اجرای خواسته‎های ناحق آژانس کرده است که در طول 12 سال گذشته به دلیل غیرقانونی بودن آنها، زیر بار اجرایشان نرفته است.

حضور غیرقانونی آمانو در پارچین شکل دهنده این فرآیند پر خطر است که سرانجامی جز یک قطعنامه شورای حکامی برای دسترسیهای کاملا غیرقانونی است، دسترسی‎های که اگر ایران با آن موافقت نکند، مطابق با مکانیزم ماشه تعبیه شده در برجام، موجب بازگشت فوری تحریم‎ها علیه ایران خواهد شد و این یعنی بازگشت به نقطه آغاز دعوای 12 ساله ایران و آژانس، بدون آنکه آژانس امتیازی داده باشد!

 دیدگاه کاربران

نكته اي كه فكر مي كنم بايد به اين موارد اضافه بشه اينه اژانس همين الان هم مشغول دروغ گفتن است روز گذشته اقاي امانو در كميسيون برجام اعلام كرد هيچ اطلاعاتي از اژانس درز پيدا نمي كند وبابازي با كلمات جلسه روز گذشته را پشت سر گذاشت وبيانگر دروغ ايشان اين نكته است چند هفته گذشته يك روزنامه امريكايي بخش هايي از توافق محرمانه ايران واژانس را افشا كرد كه شاهد ناراحتي اعضاي كنگره امريكا بوديم وان اين بود نمونه برداري توسط ايرانيها انجام مي شود ودراختيار اژانس قرار مي گيرد كه ايران ان را رد كرد ولي امروز سخنگوي اژانس اعلام كرد نمونه برداري از پارچين توسط خودمان ( ايرانيها)انجام ونمونه ها در اختيار اژانس قرارگرفته فارق از خوب يا بد بودن اين كار نكته قابل توجه درست بودن گزارش روزنامه امريكايي بود واين نشانگر اين موضوع مي باشد كه اطلاعات محرمانه از اژانس به بيرون درز پيدا كرده ووقتي يك روزنامه از اطلاعات خبر داره چگونه امريكا از ان خبر نداره نحتي خانم شرمن رسما اعلام كرد متن راديده چگونه دولتمردان ما به اين اژانس اطمينان مي كنند

نقض خط قرمز رهبری علناً و در روز روشن و در مقابل سکوت خواص و عوام!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ببینم مجلس جرات داره که بخاطر این کار خلاف قانون، رییس حمهور رو به مجلس بکشونه یا نه؟؟؟

بنده با اين توافق مخالف هستم ولي بايد بخاطر شما بيارم كه دعوت از امانو توسط مجلس محترم انجام شد يعني برادر عزيز زاكاني از وزارت أمور خارجه درخواست كردند كه از امانو جهت شركت در جلسات برجام مجلس شركت نمايند.
منظورم اينكه در اينجا دولت نقشي نداشت.

این که دیگه قوه مجریه نیست.هر کار دلشون میخواد تا حالا کردن.خودشون توافق میکنن.خودشون اجرا میکنن.خودشون تصویب میکنن.رد میکنن.گرون میکنن. پلمپ میکنن و ....

حالا معلوم شد عبارت ( تمامیت خواهانی ) که به دیگران ان را برچسب می زدند فرم رفتاری خودشون است

تازه اگربخواي اعتراض هم بكني ميگه بريد به جهنم

اصلا یه وضعی شده دولت ،مجلس رو اصلا حساب نمیکنه رییس مجلسم که خودش طرفداره دولته پس کو دموکراسی پس کو حکومت نمایندگان مردم بر مردم
اگه شما دلتون واسه مردم میسوزه باید برجام از کانال مجلس عبور کنه هم حق مردمه هم نظر صریح رهبری در مورد تصمیم گیری نمایندگان مردم به رییس جمهور و دولت
چرا کسی صداش در نمیاد الله و علم

ما ظاهرا کاری از دستمون بر نمیاد تنها کاری که میتونیم بکنیم و البته کار کوچکی هم نیست دعا کردنه از خدا میخوام اون کسایی که تو این مملکت دل به اجنبی ها بستن و فکر می کنن اونا کاری برای این مردم می کنن اونایی که خدا رو کنار گذاشتن و به روی دشمنای خدا لبخند میزنن اونایی که خودشونو صاحب اختیار این نظامو این کشور میدونن اونایی که .... همشونو رسوا، نا امید و از صحنه سیاسی این کشور محوشون بکنه الهی آمین

من نمی دونم چرا هیچ کسی حرفی نمیزنه؟؟؟
آیا واقعا رهبری موافقه این اقدامات دولته که همه سکوت کردن و این مذاکره کننده ها و رئیس جمهور هر کاری بخواد انجام بده؟؟/

تا کور شود هر آنکه نتوان دید! رجا بسوز که سوز تو کارها بکند:)))

يك سوْال كه انشاالله اين خبرگزاري پيگيري وپاسخ مسولين امر را اعلام نمايد مگر مراكز نظامي زير مجموعه نيروهاي مسلح نيست پس چه جوري نمايندگان دولت و اين افراد توانستنه اند بروند بازديد ومگر حضرت اقا اشاره نداشتن كه بازديد از مراكز نظامي خط قرمز ماست ومسؤلين نظامي را اگاه نكردند ازاين امر حال بهترين پاسخ جواب فرماندهان نظامي است

مرگ بر رجا نیوز فتنه گر.اعوذبللله من الرجا نیوز

کم کم معلوم می شود هرچه کارشناسان گفته انددرست بوده است.بازرسی ازمراکزنظامی بازحویی.جاسوسی. وراندازی.حتما"کم کم هم بایدآماده شویم برای جنگ.

يكي از سختترين دستورات رهبر انقلاب اين است كه كسي به تيم مذاكره كننده خائن نگوئيم.

از رنگ سرخ پرچممون خجالت بکشین!
فتحه خواندین تو استقلال و خون شهیدانمون رفت!

این قضیه برای ملت روشن نیست که اگر دولت خطوط قرمز نظام را زیر پا گذاشت و اقدامات خودسرانه انجام داد چه سازوکاری برای موآخذه خاطیان وجود دارد چون اکثریت مجلس که مبارکباد میگوید وتعداد معدودی از نمایندگان دلسوز که مخالف اقدامات خودسرانه وغیرقانونی دولت هستند هم به انواع تهمتها و تهدیدها صدایشان به جایی نمیرسد و قوه قضاییه هم که چون شاکی وجود ندارد اقدامی انجام نمیدهد پس تکلیف ملت با وجود این همه دشمن خارجی چیست آیا باید منتظر ماند و دعاکرد که خدای ناکرده بلایی که سر کشورهای همسایه آمده سر ما نیاید و دولت فقط باید از تعامل و تنش زدایی حرف بزند کافیست !و اجانب اجازه داشته باشند که در عمق خطوط امنیتی و دفاعی کشور نفوذ کنند و بنابر دستور دولت کلیددار مردم هم برایشان هورا بکشند؟!!

بایدبدانیم تمام کارمندهای آژانس دست پرورده های آمریکاهستندمگه میشه بدون اجازه آمربکاکاری بکنند

من نمیدانم خنده رییس جمهور محترم در کنار قیافیه جدی اومانو چه معنایی دارد همیشه ما در برابر بیگانگان قب از او برگ برنده رومیکنیم حتی اگر حریفمان نخندد ما میخندیم که طرف بفهمد که ما اهل مفاهمه ایم ومیخواهیم تشنج زدایی کنیم وانها بدانند که ما اهل جنگ وجدل نیستیم وصح طلب وودارای اسلام رحمانی هستیم .ا

پس سرب داغ چی شد؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نقض خط قرمز رهبری علناً و در روز روشن و در مقابل سکوت خواص : مرگ بر این خواص وظن فروش.نوکران امریکا و اسراییل .

کاش میشد در این فرصت محدود باقیمانده ، کمپین مردمی مطالبه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت رعایت خطوط قرمز ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری در جریان بررسی و تصویب برجام تشکیل شود

بابا این نشست ها و کمیسیون برجام و بگو مگو ها همش جنگ زرگریه. مجلس مجبوره توافق را تایید کنه . اصلا نمی توانند و جرات ندارند آنرا رد کنند . چون این دولت و تیم هسته ای یک سنگی داخل چاه انداخته اند که صد عاقل هم نمی توانند انرا بیرون بیاورند. اینها با کارهای قلدر مابانه خودشان عملا ایران را در مقابل یک عمل انجام گرفته در پیش چشمان دنیا قرار داده اند.اگر ایران برجام را رد کند در دنیا بد می شود .نه راه پیش و نه راه پس برای ایران باقی گذاشته اند. این است تدبیر.!!!!!!!

ببخشید من که نفهمیدم این نوشته بالا یعنی چی؟؟ میشه یکی واسم ترجمه کنه

بازدید تشریفاتی از مراکز نظامی

مصاحبه های دوستانه با دانشمندان

اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی

اجرای داوطلبانه برجامی که نه امضا شده و نه توافق هست .

فردا پس فردا نکنه داوطلبانه موشکهامون رو نابود کنیم و یه چندتایی رو فقط تشریفاتی نگاهشون بداریم.

نکنه همه برنامه فضایی رو داوطلبانه از بین ببریم و ...