هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 6 خرداد 1401
ساعت 04:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394 ساعت 12:57
پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394 12:35 ساعت
2015-5-14 12:57:08
شناسه خبر : 211415
باید همیشه با خود بیندیشیم که چه عاملی سبب شد فلان مطلب و سخن فلان شخص را بپذیریم؟ آیا حق‌طلبی ما بود یا از آن که رفیق ما و هم حزبی ماست، سخنش را قبول کردیم؟! چه عاملی سبب شد که فلان کار را انجام دهیم؟ آیا خواست نفسانی ما در آن نقش داشته یا خیر؟
باید همیشه با خود بیندیشیم که چه عاملی سبب شد فلان مطلب و سخن فلان شخص را بپذیریم؟ آیا حق‌طلبی ما بود یا از آن که رفیق ما و هم حزبی ماست، سخنش را قبول کردیم؟! چه عاملی سبب شد که فلان کار را انجام دهیم؟ آیا خواست نفسانی ما در آن نقش داشته یا خیر؟

گروه سیاسی - رجانیوز: رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در جمع اساتيد مدرسه علميه رشد، ضمن گراميداشت سالروز شهادت علامه مطهري و روز استاد، خاطر نشان کرد: امروز به برکت پيشرفت‌هايي که حاصل شده است، تحقيق و تفحص و انجام امور علمي در زمان کم و با هزينه اندک مي‌تواند صورت گيرد؛ به عبارت بهتر، امروز با استفاده از نرم‌افزار‌هاي موجود مي‌توان کاري را که در گذشته يک فقيه در طول مدت يک ماه انجام مي‌داد، در ظرف چند دقيقه به انجام رساند.

به گزارش رجانیوز آيت الله محمد تقي مصباح يزدي با اشاره به نمونه‌هاي متعددي از کاربرد تکنولوژي و پيشرفت‌ها اظهار داشت: اين پيشرفت‌ها مايه برکت عمر آدمي و انجام سريع‌تر امور علمي شده است. در هيچ برهه‌اي از تاريخ، زمينه پيشرفت علم و تحقيق تا اين حد، براي انسان فراهم نبوده است. البته بايد توجه داشت که همين طور که راه ترقي باز است، سقوط و انحطاط نيز بسيار سريع صورت مي‌پذيرد و دسترسي به اموري که سبب انحطاط مي‌شوند، به راحتي امکان‌پذير است.

وي ادامه داد: اکثر انسان‌ها در زندگي در فکر ازدواج، درآمد، شغل و به مرور، به فکر آينده فرزندان هستند و به همين امور در دنيا مشغول مي‌شوند. البته برخي نيز که از معارف اهل بيت (ع) استفاده کرده و قدر عمر را بيشتر مي‌دانند، به دنبال انجام اوامر الهي و تقرب به خداي متعال هستند. البته از قشر روحاني که کارش تعلم علوم اهل بيت (ع) است و از اوائل جواني دائما با قرآن و روايات سر و کار دارند، بيشتر انتظار مي‌رود تا اين گونه باشند و از عمرشان بيشتر استفاده کنند؛ نه اين که آن‌ها نيز خود را به اين دنيا مشغول کنند.

وي با طرح اين سؤال که براي استفاده بهتر از عمر و تقرب به خدا چه بايد کرد، خاطر نشان کرد: جواب اين سؤال ساده به نظر مي‌رسد و آن جواب، عمل به دستورات اهل بيت (ع) است؛ اما در همين جا هم خطري وجود دارد و شيطان انسان را فريب مي‌دهد.

اين استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به روايتي اظهار داشت: همين علمي که تا اين اندازه در روايات مورد سفارش قرار گرفته است و حتي در روايات، بال‌هاي ملائکه فرش قدوم طالب علم بر شمرده شده است، اما اگر فردي به دنبال اين علم باشد براي اين که با آن بر ديگران افتخار کند يا مورد توجه مردم قرار گيرد، جايگاهش در آتش خواهد بود. لذا بايد توجه داشت که نقش اساسي در اعمال، نيت آدمي است و خود اعمال، ابزار هستند که به خودي خود ارزش ندارند و بر اساس نيت آدمي داراي ارزش مثبت يا منفي مي‌شوند.

علامه مصباح يزدي افزود: اين در جايي است که درسي که مي‌خواند، حق و صحيح و براي شناخت دين خداوند باشد که نيت فخر فروشي و جلب توجه مردم در کسب آن علم، سبب شقاوت مي‌شود، چه برسد به علومي که محتوايش هم جاي مناقشه داشته باشد و سبب بروز شبهات و گمراهي مردم شود.

وي با اشاره به روايتي اظهار داشت: هر کسي عبارت حقي بگويد، تا روز قيامت به گوش هر کس برسد، منشأ ثواب براي او خواهد بود و هر کس عبارت باطلي بگويد تا روز قيامت هر شخصي، از اين کلام تأثير بپذيرد و يا از آن سوء استفاده کند، گناهش بر عهده آن فرد نيز هست.

علامه مصباح يزدي در ادامه با بيان اين که امروز با توجه به اين امکانات موجود مي‌توان به خوبي از وقت، نهايت استفاده را برد، خاطر نشان کرد: البته کار هم بايد حسن فعلي داشته باشد و هم حسن فاعلي. يعني هم کار خوبي باشد و هم با اخلاص انجام شود.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين که شيطان قصد دارد تا هم در حسن فعلي و هم حسن فاعلي خللي وارد کند، خاطر نشان کرد: گاه شيطان چيزي را تزيين مي‌کند تا قبح آن به چشم نيايد. چه بسا مواردي اتفاق افتاده که فردي به خاطر يک تشبيه و استعاره و به کار بردن متن ادبي ـ بدون قصد واقعي محتواي آن ـ مطلبي را بيان کرده است، اما عده‌اي همان را جدي گرفته و گاه به ايجاد يک فرقه انحرافي انجاميده است. لذا تا شبهه‌اي براي خودمان حل نشده، سخني بيان نکنيم تا سوء برداشتي از آن حاصل نشود.

وي با بيان اين که رعايت اخلاص بسيار دشوار است و شيطان در اين زمينه بسيار فعال است، خاطر نشان کرد: در اين راه بايد از توسل به اهل بيت (ع) و اولياي الهي بهره برد.