هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 دى 1400
ساعت 06:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 ساعت 18:56
سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 18:54 ساعت
2015-4-28 18:56:29
شناسه خبر : 209645
اگر امروز به ‌بیمارستانی بروید و بگویید‌ بیمارید، شما هرگز ‌نمی‌توانید به روال معمول‌ کار خود را پیش ببرید. در بعضی از جا‌ها این کار امکان‌پذیر نخواهد بود و‌ شما را در نوبت خواهند گذاشت، بستری نخواهند کرد، جواب شما را نخواهند داد و به شما خواهند گفت در اینجا این امکان وجود ندارد و به راه‌های گوناگو ‌چیزی را که می‌خواهند، حاکم خواهند کرد.

 

تابناک: نزدیک به یک سال از اجرایی شدن طرح تحول سلامت می‌گذرد؛ طرحی که از نیمه اردیبهشت‌ماه سال گذشته کلید خورد و هر‌چند در بخش‌هایی با افزایش رضایت مردم همراه بود، در مواردی انتقاداتی ‌در پی داشت.

مناقشه‌برانگیز‌ترین بخش طرح تحول سلامت گام سوم و اصلاح کتاب ارزش‌گذاری نسبی تعرفه‌های درمان بود؛ گامی که با هدف واقعی کردن دستمزد پزشکان و برقراری عدالت در سلامت، افزایش ۱۲۰ تا ۳۰۰ درصدی مزد درمان را به دنبال داشت.

اما از‌‌ همان آغاز اجرای گام سوم طرح با صرف ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار، منتقدانی از میان نمایندگان مجلس و حتی گروهی از پزشکان و دانشجویان رشته پزشکی را به همراه داشت و سرانجام وزارت بهداشت با این توجیه که اجرای این طرح می‌تواند زیر‌میزی و دریافت‌های نامتعارف پزشکان را کاهش دهد، گام سوم طرح تحول سلامت را ابلاغ کرد و ‌‌مسئولان وزارت بهداشت، مدعی به صفر رسیدن زیرمیزی شدند.

اما سلیمان عباسی، سخنگوی کمیسیون بهداشت در واکنش به اظهارات مسئولان وزارت بهداشت ـ که می‌گفتند زیرمیزی صفر شده است ـ تأکید می‌کند: اصلاً چنین چیزی واقعیت ندارد که زیرمیزی در بازار سلامت به صفر رسیده باشد.

ناگفته نماند که نمایندگان دیگر این کمیسیون نیز دیدگاه‌های مشابه سلیمانی داشته و بر این باورند‌ هنوز این کار در کشور انجام نشده ‌و کارهای انجام گرفته، ‌فقط یک رانت خاص به پزشکان از سوی وزارت بهداشت بوده است.

حسین علی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان اصلا در این باره صحبت نکرد و دلیل خود ‌برای این کار را لوث شدن این قضیه و عمل نکردن مسئولان به وظایف خود عنوان کرد.

اما مسعود پزشکیان در این باره گفت: این قضیه اصلا اصلاح نخواهد شد. تا هنگامی که بی‌عدالتی وجود دارد و فاصله درآمدی‌ها از همدیگر ‌زیاد است، ایجاد نظم و تعادل غیر ممکن است. تعادل ‌نوعی عدالت است. تا وقتی که فردی می‌تواند به آسانی ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد و عده دیگری به هر دلیل نتوانند و چهارچوب‌های ما هم نتواند کمک کند، این وضعیت اصلاح نخواهد شد.

وی در ادامه گفت: وقتی در جامعه ما کسانی هستند که درآمدشان از نظر سواد و دانش کمتر از دیگران است،‌ نمی‌توانیم برای آنان‌ تعیین تکلیف کرده و بگوییم چه کار‌ کنند یا نکنند، زیرا باعث خواهد شد ‌این افراد به راه‌های دیگری بروند؛ نمونه آن دریافت زیر‌میزی است.

این نماینده مجلس گفت: این روند به راه‌های گوناگون‌ بر هم خواهد خورد تا وضع به‌ تعادل برسد. با زور گفتن و دستور و مواردی از این دست، ‌‌دیگر نمی‌توان این وضع را اصلاح کرد.

وی منظور خود از تعادل را این گونه عنوان کرد: مقایسه پزشک با پزشک، پزشک با هیأت علمی دانشگاه و هیأت علمی‌ها با لیسانس و فوق لیسانس و مدارک دیگر منظور من است. در دنیایی که ‌زندگی می‌کنیم و در کشورهای پیشرفته، فاصله درآمد‌ها بین قشرها مشخص است. این گونه نیست که کسی سی برابر ‌دیگری درآمد داشته باشد؛ بنابراین، تعادل نسبی بین آن‌ها وجود دارد و‌ ممکن است یک استاد و یک پزشک یک درجه در دریافت‌های خود اختلاف داشته باشند.

پزشکیان با بیان اینکه بی‌نظمی، بی‌ ثباتی ایجاد می‌کند، گفت: اگر امروز به ‌بیمارستانی بروید و بگویید‌ بیمارید، شما هرگز ‌نمی‌توانید به روال معمول‌ کار خود را پیش ببرید. در بعضی از جا‌ها این کار امکان‌پذیر نخواهد بود و‌ شما را در نوبت خواهند گذاشت، بستری نخواهند کرد، جواب شما را نخواهند داد و به شما خواهند گفت در اینجا این امکان وجود ندارد و به راه‌های گوناگو ‌چیزی را که می‌خواهند، حاکم خواهند کرد.

وی در‌باره اقدامات وزارت بهداشت برای کنترل زیر میزی نیز گفت: روش‌ این‌ها ‌درست‌ نبود. آیا کشور‌های پیشرفته نمی‌توانستند این کاری را که این‌ها کرده‌اند،‌ انجام دهند؟ هر کشوری که این راه را رفته، اشتباه کرده است. ما باید به فکر چاره باشیم و از تجربه‌های خوب استفاده کنیم.

وی گفت: تنها راه این است که قانون را اجرا کنیم. می‌توانیم و نمی‌توانیم بحث‌های حاشیه‌ای است. باید برگشت به قانون، زیرا همه چیز در قانون ‌ مشخص است؛ در آنجا خرید راهبردی، سطح‌بندی‌های پزشکان، ممنوعیت پرداخت خارج از سطح‌بندی‌ها و مواردی دیگر در قانون وجود دارد و دولت باید قانون را اجرا کند.

وی درباره اینکه چرا نمایندگان کمیسیون بهداشت ـ که ناظران اجرای قانون از سوی دولت هستند ـ کاری نمی‌کنند،‌ گفت: ما ناظر هستیم، ولی ما نیز‌ از همین کانال‌ها سو‌ءاستفاده و خلاف‌کاری که باید، عمل می‌کنیم. ما هم قرارداد بیمه تکمیلی داریم. ما هم خلاف مردم سفره برای خود باز‌کرده‌ایم؛ یعنی ما هم بر خلاف قانون و عدالت عمل می‌کنیم.