هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 5 خرداد 1401
ساعت 06:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 ساعت 18:33
سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 18:30 ساعت
2015-4-28 18:33:07
شناسه خبر : 209639

 فرارو: مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی بار دیگر خواستار فراهم شدن امکان بازدید بازرسان از سایت پارچین شد؛ سایتی که مسدود شدن آن به روی بازرسان به مانعی در مسیر مذاکرات فنی و حقوقی ایران و آژانس و مختومه کردن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران تبدیل شده است.

 یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز ضمن ابراز خشنودی نسبت به حصول یک توافق هسته‌ای جامع، میان ایران و گروه ۱+۵، اجرای پروتکل الحاقی برای اطمینان از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را ضروری دانست.

او مدعی شد که یکی از مشکلات یا دلایلی که آژانس نمی‌تواند اطمینان دهد برنامه هسته‌ای ایران دارای اهداف صلح‌آمیز است این است که نمی‌تواند یک ابزار راستی آزمایی قوی را بکار ببرد.

آمانو در ادامه مدعی شد یکی دیگر از مسائل سخت میان آژانس و ایران مسأله سایت نظامی پارچین است. او افزود: «ما از آن‌ها می‌خواهیم که امکان دسترسی به این مرکز را برای ما فراهم کنند چون بخشی از تحقیقات در خصوص ابعاد احتمالی نظامی است.»

آمانو در این‌باره گفت: ما درخواست برای دسترسی به پارچین را مدت‌ها پیش اعلام کردیم. اما هنوز موافقت ایران برای این دسترسی را دریافت نکرده‌ایم. ما خواهان ورود به این سایت و بازرسی آن هستیم.

 کلیدواژه ها »