هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 03:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 ساعت 13:46
سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 13:43 ساعت
2015-4-28 13:46:11
شناسه خبر : 209583
 طبق توافق ما بایستی اقداماتی را روی زمین انجام دهیم و آنها اقداماتی قانونی انجام دهند. هر زمان که ما اقدامات خود را انجام دهیم، آمریکا و اروپا اقدامات قانونی را انجام می‌دهند، اقدامات ما روی زمین و اقدامات آنها روی کاغذ، پس از این مرحله تحریم‌های اروپا و ثانویه آمریکا لغو می‌شوند. یعنی زمانی تحریم‌ها لغو می‌شوند که ما تعهدات را روی زمین انجام دهیم و آنها روی کاغذ اقدامات قانونی را انجام دهند.
طبق توافق ما بایستی اقداماتی را روی زمین انجام دهیم و آنها اقداماتی قانونی انجام دهند. هر زمان که ما اقدامات خود را انجام دهیم، آمریکا و اروپا اقدامات قانونی را انجام می‌دهند، اقدامات ما روی زمین و اقدامات آنها روی کاغذ، پس از این مرحله تحریم‌های اروپا و ثانویه آمریکا لغو می‌شوند. یعنی زمانی تحریم‌ها لغو می‌شوند که ما تعهدات را روی زمین انجام دهیم و آنها روی کاغذ اقدامات قانونی را انجام دهند.
گروه بین الملل – رجانیوز: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صراحتا اعلام کرد که در نتیجه توافق جامع هسته ای، رژیم تحریم ها علیه ایران پابرجا باقی می ماند. 
 
علی اکبر صالحی روز گذشته در همایش انرژی هسته ای دیروز امروز و فردا» که در دانشگاه شریف برگزار شد با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: اگر توافقنامه امضا شود، (تا حالا به فهم مشترک رسیده‌ایم) تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت روز امضای توافق لغو می‌شوند، البته تحت یک قطعنامه دیگر که این شش تا قطعنامه را لغو می کند، این قطعنامه جدید «قطعنامه اجرای توافقنامه هسته‌ای ایران» است. 
 
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره تحریم های شورای امنیت گفت: در حال حاضر (درباره تحریم های شورای امنیت) بحث بر سر دو نوع تحریم است، تحریم تسلیحاتی و دیگری مساله تجهیزات و یا کالاهای اشاعه‌ای است که همچنان تحت مذاکره است. این دو نوع تحریم‌ها در حال بحث است که ایران روی چند ماه و آنها روی چند سال نظر دارند، اما قطعنامه تجاری لغو می‌شود.
 
صالحی افزود: ما در مورد تحریم‌های آمریکا دو نوع تحریم داریم، یکی براساس فرمان ریاست جمهوری و برخی تصویب کنگره است که خود آنها دو نوع تحریم اولیه و ثانویه هستند. تحریم ثانویه همان تحریم‌های فرامرزی است، مانند قانون داماتو. در مورد این تحریم‌ها بحث توقف است ؛ اما مورد تحریم اروپا لغو می‌شوند.
 
وی گفت: طبق توافق ما بایستی اقداماتی را روی زمین انجام دهیم و آنها اقداماتی قانونی انجام دهند. هر زمان که ما اقدامات خود را انجام دهیم، آمریکا و اروپا اقدامات قانونی را انجام می‌دهند، اقدامات ما روی زمین و اقدامات آنها روی کاغذ، پس از این مرحله تحریم‌های اروپا و ثانویه آمریکا لغو می‌شوند. یعنی زمانی تحریم‌ها لغو می‌شوند که ما تعهدات را روی زمین انجام دهیم و آنها روی کاغذ اقدامات قانونی را انجام دهند.
 
وی در پایان افزود: اما در مورد اخذ تضمین‌های لازم از طریق عقد قراردادها و اعلامیه‌های دیگر در حال مذاکره است، مساله تضمین اقدامات طرف مقابل جزو دغدغه‌های ماست و مدنظر قرار دارد و بین امضا و اجرای توافقنامه ممکن است یکی دو ماهی فاصله باشد.
 
بر اساس اظهارات صریح علی اکبر صالحی پس از امضای توافق نهایی و پذیرش باززرسی های گسترده و محدودیت های اساسی برای برنامه هسته ای ایران که صعنت هسته ای کشورمان را به یک برنامه دکوری تبدیل می کند، بخش ناچیزی از تحریم ها علیه ایران برداشته می شود. 
 
بر اساس اظهارات صالحی در صورت توافق نهایی تحریم ها موارد زیر است:
 
1)تحریم های تسلیجاتی و مساله تجهیزات  و یا کالاهای اشاعه ای شورای امنیت همچنان پابرجا باقی ماند.  
 
2)تعلیق تحریم های آمریکا شامل «تحریم های مالی و اقتصادی ثانویه» می شود. 
 
3)تحریم های کنگره و فرمان اجرایی رئیس جمهور همچنان باقی می ماند. 
 
4) توقف تحریم های ثانویه آمریکا منوط به راستی آزمایی  تعهدات ایران از سوی آژانس شده است.
 
بنابر اظهارات صالحی، در بهترین شرایط ، ان چه که پس از توافق هسته ای قرار است به صورت همزمان برداشته شود ، تحریم های تجاری و مالی شورای امنیت است که اتفاقا اثرگذاری کمی در اقتصاد ایران دارد و تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا همچنان به قوت خود باقی می ماند.
 
در نتیجه نه تنها همه تحریم ها به صورت یکباره لغو نمی شود بلکه از سه نوع تحریم شورای امنیت ، اتحادیه اروپا و آمریکا ،قسمت تجاری و مالی تحریم های شورای امنیت رفع می شود.
 


دیدگاه کاربران

بنا بود همه تحریمها پس از امضای توافق لغو شود مگر ظریف نگفته بود کلیه تحریم‌ها لغو خواهد شد؟

باسمه تعالی
تازه اینها نقاط قوت توافقنامه است و اون بخش هایی که این آقایان جرات ندارند افشا کنند و فکت شیت کامل منتشر کنند مانده. مشخص نیست چرا اینها اینقدر ذلیلانه دارند مذاکره می کنند. انگار که ما به 5+1 بدهکاریم که اینطوری دارند امتیاز نقدی و غیر قابل برگشت می دهند و آبنبات مشروط قابل بازگشت می گیرند.

هم کتک را خوردیم و هم پیاز

تازه به قول رییسشون این هنوز مرحله اول از تعامل «عزّتمند» با دنیاست!
بااااااش تا صبح دولتت بدمد
کاین هنوز از نتایج سحر است