هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 دى 1400
ساعت 05:49
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 30 فروردين 1394 ساعت 14:38
يكشنبه 30 فروردين 1394 14:29 ساعت
2015-4-19 14:38:07
شناسه خبر : 208563
من تلویحا گفتم، اما من نمی توانم چیزهایی را که در پشت درهای بسته مطرح شده است، اینجا فاش کنم. کلینتون هم برای خودش دیدگاه هایی دارد و دیدگاه های کاملا تعریف شده و مشخصی هم دارد. به هر حال، هر چیزی که او درباره آن فکر می کند و هر چیزی که انجام داده است یا در آینده قصد دارد، انجام دهد به نفع اسرائیل است. ما نباید نگران این مسئله باشیم.
رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا گفت: تا وقتی که یک توافق نهایی حاصل شود تحریم ها بر ضد ایران باید به طور کامل و با شدت وجود داشته باشد.

وی افزود: در رابطه با ایران،  سناتورها باب کورکر و بن کاردین به یک سازش عاقلانه رسیدند.

من از ابتدا نگرانی هایی درباره هر گامی که کنگره برمی دارد، داشتم.اولین آنها این بود که این موضوع تضمین شود که اقدامات آنها سبب جلوگیری از رسیدن به بهترین توافق ممکن نشود و جان کری زمانی که در این مذاکرات حضور داشت به واسطه اقدامات کنگره دچار سردرگمی نشود تا آنکه ما حقیقتا به توافق برسیم. 
اوباما در ادامه افزود: حرف من این بود که اجازه بدهید که  به شما  توافقی را که وجود دارد یا نه را نشان دهیم.اگر توافقی وجود دارد شما فرصت هایی در اختیار خواهید داشت که آنرا بررسی کنید اما در حال حاضر ما هنوز هم در حال مذاکره هستیم و باید صبور باشیم.
من تلویحا گفتم، اما من نمی توانم چیزهایی را که در پشت درهای بسته مطرح شده است، اینجا فاش کنم. کلینتون هم برای خودش دیدگاه هایی دارد و دیدگاه های کاملا تعریف شده و مشخصی هم دارد. به هر حال، هر چیزی که او درباره آن فکر می کند و هر چیزی که انجام داده است یا در آینده قصد دارد، انجام دهد به نفع اسرائیل است. ما نباید نگران این مسئله باشیم. رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا گفت: تا وقتی که یک توافق نهایی حاصل شود تحریم ها بر ضد ایران باید به طور کامل و با شدت وجود داشته باشد. وی افزود: در رابطه با ایران، سناتورها باب کورکر و بن کاردین به یک سازش عاقلانه رسیدند. من از ابتدا نگرانی هایی درباره هر گامی که کنگره برمی دارد، داشتم.اولین آنها این بود که این موضوع تضمین شود که اقدامات آنها سبب جلوگیری از رسیدن به بهترین توافق ممکن نشود و جان کری زمانی که در این مذاکرات حضور داشت به واسطه اقدامات کنگره دچار سردرگمی نشود تا آنکه ما حقیقتا به توافق برسیم. اوباما در ادامه افزود: حرف من این بود که اجازه بدهید که به شما توافقی را که وجود دارد یا نه را نشان دهیم.اگر توافقی وجود دارد شما فرصت هایی در اختیار خواهید داشت که آنرا بررسی کنید اما در حال حاضر ما هنوز هم در حال مذاکره هستیم و باید صبور باشیم.
گروه بین الملل – رجانیوز:  در حالی که مراحل مقدماتی انتخاب کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا آغاز شده است، هر دو کاندیدای مطرح این انتخابات از حزب جمهوری خواه و دموکرات بر عدم مصالحه هسته ای با ایران تاکید دارند.
 
به گزارش رجانیوز، هر چند دور جدید مذاکرات کارشناسی از سه شنبه این هفته برای رسیدن به توافق جامع هسته ای آغاز می شود با این حال مقامات آمریکایی تاکید دارند اگر توافق نهایی حاضل شود، تعهدات احتمالی که قرار است دولت آمریکا بپذیرد تنها برای باراک اوباما الزام آور است و رئیس جمهور آینده می تواند با یک امضای تمامی تعهدات کاخ سفید را «ملغی» کند.
 
نکته قابل تامل اینکه هر دو کاندیدای مطرح این انتخابات یعنی هیلاری کیلینتون از حزب دموکرات و جب بوش از حزب جمهوری خواه تمایلی به توافق هسته ای با ایران ندارند.
 
در همین زمینه پایگاه اینترنتی «د هیل» نزدیک به کنگره آمریکا نوشت: هیلاری کلینتون مخالف توافق هسته ای با ایران است.
 
نائومی فریدمن در تحلیلی برای این پایگاه اینترنتی نوشت: تنها چند دقیقه پیش از آنکه هیلاری کلینتون، نامزدی خود رابرای انتخابات ریاست جمهوری 2016 اعلام کند،‌حیم سابان، یک آمریکایی- اسرائیلی و یکی از حامیان کلینتون با شبکه یک تلویزیون اسرائیل مصاحبه کرد. از او پرسیده شد که به نظر شما موضع کلینتون درباره توافق ایران چیست؟
 
سابان با دقت پاسخ داد: او مجبور است که نظر خود را در این مورد روشن کند. ما می دانیم که این مسئله بسیار مهمی است. ضمن این که می دانیم او به امنیت اسرائیل متعهد است. او دوست اسرائیل است و ما در بیست و پنج الی سی سال گذشته شاهد این بوده ایم. به این ترتیب، اگر کلینتون، رئیس جمهور شود، آمریکا و اسرائیل مشکلی نخواهند داشت، بر خلاف اکنون که مشکلاتی میان اوباما و اسرائیل وجود دارد.
 
یاکوک آیالون، مجری برنامه از او پرسید، کلینتون چه موضعی درباره این توافق دارد. سابان گفت، من می دانم که موضع او چیست، اما نمی خواهم درباره آن بحث کنم.
 
آیالون گفت، فقط اشاره ای به آن بکنید.
 
سابان در ادامه اظهار داشت، من تلویحا گفتم، اما من نمی توانم چیزهایی را که در پشت درهای بسته مطرح شده است، اینجا فاش کنم. کلینتون هم برای خودش دیدگاه هایی دارد و دیدگاه های کاملا تعریف شده و مشخصی هم دارد. به هر حال، هر چیزی که او درباره آن فکر می کند و هر چیزی که انجام داده است یا در آینده قصد دارد، انجام دهد به نفع اسرائیل است. ما نباید نگران این مسئله باشیم.
 
در ادامه این گزارش آمده است: «نتیجه تلویحی اظهارات سابان این است که کلینتون، مخالف توافق هسته ای ایران است. چرا؟ به این دلیل که همه طیف های سیاسی اسرائیل،‌مخالف این توافق هستند و سابان هم این را می داند. از چپ ترین عضو گروه اتحادیه صهیونیست تا احزاب راست مخالف توافق هسته ای با ایران هستند. حتی آری شاویت،‌خبرنگار هاآرتص نیز آن را اشتباه بزرگ اوباما توصیف کرد. ایهود باراک، نخست وزیر سابق و رئیس حزب کار از آمریکا خواست به ایران بگوید یا این تاسیسات را برچیند و یا توافقی نشود. »
 
واکنش تند جب بوش به توافق هسته ای لوزان
 
علاوه بر نامزد دموکرات ها، جب بوش سناتور جمهوری‌خواهی که شانس خوبی برای نشستن بر مسند اوباما را دارد در خصوص مذاکرات هسته ای با ایران نظر مثبای ندارد و حتی مذاکرات لوزان که بیشترین امتیازات ممکن که در چارچوب راه حل های پیشنهادی به طرف مقابل داده شده  و نظر موافقت و خوشحالی برخی از صهیونیست ها را هم به دنبال داشته را توافق معیوب برای آمریکا می داند.
 
پس از مذاکرات لوزان سی ان ان گزارش داد: جب بوش فرماندار سابق ایالت فلوریدای آمریکا ضمن ابراز ناراحتی از دستیابی ایران و گروه 1+5 به تفاهم سیاسی مشترک،‌ گفت: این تفاهم تنها فعالیت‌های هسته‌ای ایران را قانونی خواهد کرد.
 
وی که برادر کوچک‌تر جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا و از نامزدهای احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری در این کشور به شمار می‌آید، افزود: هیچ چیز در توافقی که دولت توصیف کرده است لغو تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را توجیه نمی‌کند. چون این تحریم‌ها حاصل سال‌ها تلاش هر دو حزب بوده است.
 
جب بوش تأکید کرد: من نمی‌توانم از چنین توافق پرعیب و نقصی حمایت کنم.
 
اما نکته قابل تامل اینکه اوباما رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز که در نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا تاکید کرده که اگر توافق هسته ای به تایید کنگره نرسد، رئیس جمهور بعدی آمریکا می تواند با یک امضا توافق هسته ای با ایران را لغو کند.
 
اوباما در این باره گفته است: «به نظرم محصول نهایی که از مذاکرات کاردین - کورکر حاصل شد این بود که معتقدیم که ما مذاکرات را از مسیر خود خارج نکنیم.
 
وی افزود: نگرانی دومی که من داشتم این بود که به موضوع قدرت سنتی رئیس جمهور مربوط می شد. شماری از افراد از قانون کورکر حمایت  و  اعلام می کردند که به عنوان یک موضوع عادی رئیس جمهور لازم است که امضاء کنگره را برای  مذاکره درباره یک توافق سیاسی  داشته باشد اما اینگونه نبوده است و هرگز اینگونه هم نخواهد بود. این یک توافق عادی نیست که تحمیل شود و رئیس جمهور آمریکا چه دمکرات باشد و یا جمهوری خواهد همیشه توانسته است که وارد توافق های سیاسی با دیگر کشورها حتی اگر  الزام آور باشند، خارج از تایید کنگره  شود
 
این در حالی است که یکماه پیش ۴۷ سناتور با سابقه سنای امریکا با انتشار نامه‎ای به مسئولان ارشد ایران اعلام کردند، هر گونه توافق ایران با ۱+۵ برای امریکا یه تفاهم نامه سیاسی خواهد بود، و عملا تاثیری قانونی بر رفتار این کشور نخواهد داشت، به نحوی که رئیس جمهوری بعدی امریکا با یک امضاء به راحتی خواهد توانست این توافق سیاسی را لغو کند.
 
سناتورهای آمریکایی در نامه به مقامات ایرانی با اشاره به دو بند قانون اساسی امریکا نوشته بودند: « آنچه که این دو بند از قانون اساسی ما  مقرر می دارد نشان دهنده ی آن است که هر توافقی که مربوط به برنامه تسلیحات هسته ای شما باشد اگر بدون موافق کنگره امضا شده باشد صرفا چیزی بیش از یک توافق اجرایی بین رئیس جمهور اوباما و آیت الله خامنه ای نخواهد بود و  رییس جمهور بعدی خواهد توانست این توافق را صرفا با یک امضا باطل نموده  و کنگره های آینده نیز می توانند مفاد این توافق را هر زمانی که بخواهند تغییر دهند. »
 
عدم پذیرفتن مسئولیت تعهد از سوی رئیس جمهور آمریکا چرا خطرناک است؟
 
هرچند مقامات ایرانی می گویند در صورتی که آمریکا زیر بار تعهدات خود نرود آنها نیز تعهداتی که در توافق نهایی می پذیرند را اجرایی نمی کند ، اما تجربه نشان داده اولا) تیم ایرانی به منظور حفظ توافق هسته ای، از اقدام متقابل خودداری می کند همانند آنچه که در توافق ژنو اتفاق افتاد و آمریکایی ها برخلاف این توافق تعهدات خود را اجرایی نکردند اما وزارت خارجه ایران از اتخاذ رویکرد متناسب و متوازن خودداری کرد.
 
ثانیا) بسیاری از تعهداتی که ایران می پذیرد برگشت پذیری ندارد یا آنکه زمان زیادی طول می کشد تا به حالت قبل از توافق باز گردد. به عنوان مثال بر اساس چارچوب های پیشنهادی مذاکرات لوزان، ذخایر اورانیوم 3 تا 5 درصد ایران از 8 هزار کیلوگرم به 300 کیلوگرم کاهش پیدا می کند ، طبیعی است این امتیازی که تیم ایرانی به طرف مقابل دادهو امتیازات مشابه قابلیت برگشت پذیری ندارد.
 
ثالثا) علاوه بر این زمانی که نهاد داور شورای امنیت سازمان ملل تعیین می شود که کشورهای اصلی آن همان کشورهای 1+5 هستند که طرف مقابل ایران در مذاکرات به حساب می آیند، حساسیت بیشتری نسبت به اقدامات ایران خواهند داشت تا امریکا، به این معنا حتی اگر آمریکا از تعهدات خود شانه خالی کند شورای امنیت سازمان ملل اگر آن را برخلاف توافق هسته ای تشخیص ندهد، عملا دست ایران از انجام اقدامات متقابل خالی می شود چرا که هر اقدام ایران از سوی شورای امنیت برخلاف توافق تشخیص داده شود با مجازات های بین المللی مواجه می شود.