هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 دى 1393 ساعت 00:00
سه شنبه 23 دى 1393 03:30 ساعت
2015-1-13 00:00:00
شناسه خبر : 202008

گروه سیاسی- رجانیوز: شاید بتوان گفت پنج سال پس از فتنه 88 زمان مناسبی است تا به بازخوانی مواضع علمایی بپردازیم که در آن برهه با شجاعت به میدان آمده و به افشای ماهیت فتنه گران پرداختند، لذا در  پانزدهمین و آخرین گزارش از این سلسه مطالب، گزیده ای از مواضع فراموش نشدنی آیت الله صافی گلپایگانی درباره فتنه 88 را مرور می کنیم: 
تقدیر و تشکر از شورای نگهبان

آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني 31 خرداد در ديدار با تعدادي از فقها و حقوقدانان شوراي نگهبان با تشكر و تقدير از ملت بزرگ ايران اظهار داشتند‌: از حوادثي كه بعد از انتخابات پيش آمده است بسيار متاثر و متاسف هستم و اميدوارم كه به بهترين وجه مشكلات برطرف شود.

وي با اشاره به وقايع آن ایام تصريح كردند: آنچه براي ما به خصوص اهميت دارد حفظ امنيت و آرامش و نظم مملكت و حفظ نظام اسلامي است. اگر اين دعواها ادامه پيدا كند بيم آن مي‌رود كه اصل نظام مورد تضعيف قرار بگيرد. اشخاص مي‌آيند و مي‌روند و آنچه مي‌ماند نظام و در اصل، اسلام و حاكميت آن است. البته من مطالب مهمي را دارم كه الان نمي‌توانم بيان كنم.

آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني با تقدير و تشكر از اعضاي محترم نگهبان، با اشاره به جايگاه اين شورا تصريح كردند: شوراي نگهبان داراي مقام بالايي است و قداست اين شورا بايد محفوظ با‌شد و در مقام قضاوت و داوري وجه المصالحه قرار نگيرد. اين مرجع تقليد تاكيد كردند: در اين جلسه درباره افراد كه غائب هستند و «الغائب علي حجته» حرفي نمي‌گويم. اما بايد اين قضايا به شكلي منطقي و مستدل طوري حل شود كه تمام بحث‌ها و نزاع‌ها در اين باره تمام گردد.

ایشان گفتند: همه بايد با احترام به قانون و عرف جامعه دست به دست هم داده و به بهترين وجه ممكن رفع مشكل كنيم و عقلاي قوم و بزرگان كشور و انقلاب بايد در اين مقطع حساس، با درايت كامل اين نزاع‌ها و خصومت‌ها را رفع كنند و نبايد اختلاف سليقه‌ها موجب تضعيف اصل نظام شود. اين مرجع تقليد در پايان بر حفظ نظم و آرامش و امنيت كشور تاكيد كرد و اظهار داشت: ان‌شاء‌الله دعاي حضرت بقيه‌الله الاعظم ارواح العالمين له الفدا شامل حال مردم متدين و عزيز ما باشد و با دعاي ايشان مشكلات برطرف شود و اين كشور در سايه لطف و عنايات آن بزرگوار هميشه موفق و سرافراز باشد.


دیدار با دیگر مراجع تقلید درباره حوادث بعد از انتخابات

مطابق اعلام دفتر آيت الله العظمي صافي گلپایگانی، اين مرجع تقليد در دو مقطع در 15 شهریور 88 و 9 آبان 88 با حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي در خصوص حوادث رخ داده در فتنه 88 ديدار و گفتگو كرد. در اين ديدار كه به صورت محرمانه برگزار شد دو مرجع تقليد ضمن بررسي مسائل مختلف تصميمات مشتركي اتخاذ كردند. همچنین آیت الله العظمی صافی در 27 شهریور 88 در بيت آيت‌الله العظمي نوري همداني حضور يافته جلسه ای محرمانه در این خصوص برگزار کردند.


آیت الله صافی خطاب به مسئولان نیروی انتظامی:  در راه حفظ نوامیس و جان و مال مردم بکوشید

9 مهر 88 آيت‌الله‌العظمي لطف‌الله صافي‌گلپايگاني در ديدار فرمانده و جمعي از مسئولان انتظامي استان قم با اشاره به اهميت امنيت در پيشرفت يك جامعه افزودند: امنيت پايه تمدن هر جامعه‌اي است، اگر امنيت در جامعه‌اي نباشد مسائل ديگر هم پيشرفت نمي‌كند.

اين مرجع تقليد با اشاره به اينكه بيشتر افراد به خاطر ترس از خدا از انواع معاصي و بي‌نظمي‌ها دوري مي‌كنند اظهار داشتند: عده كمي از افراد هم متدين نيستند، بنابر اين نيروي انتظامي در اين موارد وارد عمل‌ شده و نسبت به ايجاد امنيت اقدام مي‌كند. ایشان خطاب به فرمانده و مسئولان انتظامي استان قم فرمودند: شما بايد در راه حفظ نواميس، جان و مال مردم تلاش كنيد و امنيت را در همه جوانب برقرار كنيد به طوري كه مردم دلشان محكم باشد. شما بايد همه جهات را در نظر بگيريد طوري كه اعتبار نيروي انتظامي حفظ شود و مردم بدانند خط ناجا، خط مستقيم عدالت‌گستري است.


ولايت فقيه جامع‌الشرايط از افتخارات شيعه است

این مرجع تقلید 12 مهر 88 در ديدار با  اعضاي حزب مؤتلفه اسلامي، با اشاره به اينكه ولايت فقيه جامع‌الشرايط از افتخارات شيعه است اظهار داشتند: تقدم بر فقها و علما و دوري از آنها موجب ضلالت و گمراهي است. ایشان افزودند: اگر بخواهيم نظام اسلامي محفوظ باشد بايد دين خود را از آنان بگيريم و بدانيم امروز اين نظام دشمنان زيادي دارد كه همه مي‌خواهند به نظام ضربه بزنند.

آيت‌الله صافي گلپايگاني تاكيد كرد: دلسوزان انقلاب بايد هوشيار باشند و بدانند كه غيرت و سربلندي كشور وابسته به حفظ هويت اسلامي و پيروي واقعي از احكام مي‌باشد. وي در ادامه سخنان خود تصريح كرد: متاسفانه بعد از انتخابات حوادثي پيش آمد كه همه را نگران كرد. همه احزاب و گروه‌ها بايد براي رسيدن به هدف والاي انقلاب اسلامي، روحيه انتقادپذيري داشته باشند و حتي از حقوق مسلم خود براي حفط وحدت و امنيت و آرامش كوتاه بيايند.

وي با تاكيد بر اين كه روحيه تملق و لجبازي بايد كنار گذاشته شود بيان داشتند: در مقابل احكام نوراني اسلام همه حالت تسليم داشته و فقط به فكر سربلندي، عزت و پيشرفت كشور و نظام باشند. ایشان در اين ديدار مطالب مهم ديگري را به صورت خصوصي تذكر داد. 
 

 

ذره‌اي كوتاه نمي‌آييم

اين مرجع تقليد 22 مهر 88 در ديدار جمعي از اعضاي فراكسيون روحانيون مجلس شوراي اسلامي با تشكر و تقدير از روحانيون مجلس فرمودند: اين مملكت، مملكت اسلام و قرآن و امام زمان ارواحنا فداه است. مملكت شهيدان و جانبازان و آزادگان است. افتخار ما در دنيا به همين است و ما ذره‌اي كوتاه نمي‌آييم. البته ما در راه انجام وظيفه شكست نمي‌خوريم؛ ما مأمور به ابلاغ احكام هستيم؛ چه عده‌اي توجه كنند و يا توجه ننموده و فكر خود را تحميل كند. در انتخابات اخير عده‌اي حريم‌ها را شكستند و سوء استفاده كردند، گروهي حريم رهبري را مراعات نكردند، در حالي كه بايد احترام مقام رهبري محفوظ باشد.


آتش فتنه ها را خاموش کنید

آيت‌الله صافي‌گلپايگاني صبح 23 آبان 88 آقايان عسگراولادي، باهنر و ديگر اعضاي جبهه پيروان خط امام و رهبري را به حضور پذيرفتند. در اين ديدار آيت‌الله صافي گلپايگاني ريشه‌يابي و آسيب‌شناسي حوادث اخير را مهم ارزيابي كردند و اظهار داشتند: بايد ببينم چرا اين حوادث ناگوار پيش آمد؟ چه عاملي سبب شد ‌اين وضعيت اسفبار پيش آمد؟ ایشان همه فعالان سياسي را به دوري از اقدامات تنش‌زا فراخواند و افزودند: همه بايد به دنبال اين باشند كه نقاط ضعف و نواقص از بين برود، نه اينكه تحريك كنيم و دوباره جو نامساعد ايجاد كنيم. بايد مقاصد و منافع شخصي را كنار بگذاريم، ما به نواقص ديگران كاري نداريم حتي‌الامكان بايد ببينيم نواقص خودمان چيست و دشمن از همين نقاط ضعف، سوء استفاده مي‌كند. 

آيت‌الله صافي گلپايگاني مرجعيت را مستقل از جريانات سياسي دانست و بيان داشت: ‌ما براي اين و آن نمي‌گوييم و فقط مصلحت كلي نظام اسلامي را در نظر مي‌گيريم؛ هر جا و هر طرف اسلام نباشد ما آنجا نيستيم. ایشان ادامه دادند: حركت شما هم بايد معتدل باشد و با نيت خدايي آتش اين فتنه‌ها را خاموش كنيد و  بيان داشتند: ما با تخريب و براندازي مخالفيم و بايد همه براي حفظ نظام اسلامي تلاش كنند؛ نظامي كه حقوق همه افراد در آن حفظ شود، اگر به حفظ حريم ديگران توجه نشود و هر كس هر كاري را كه بخواهد، انجام بدهد، خطرناك است و دشمن با اين رفتارها به اهداف خود نزديك مي‌شود.


بسیج شجره طیبه است

سردار محمدرضا نقدي رئيس سازمان بسيج كشور 26 آبان به همراه جمعي از اعضاي اين سازمان با حضور در بيت آيت‌الله لطف‌الله صافي گلپايگاني با وي ديدار و گفتگو كرده و  به گزارشي از فعاليت‌هاي بسيج در مقابله با توطئه‌هاي دشمنان پرداخت و مراجع تقليد نيز از خدمات بسيج قدرداني و از آن به عنوان شجره طيبه ياد كردند. 


قوه قضائيه در اجراي قانون بدون ملاحظات سياسي عمل كند

آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني 27 بهمن 88 در ديدار جمعي از كارآموزان و فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي آموزشي قوه‌ قضائيه ضمن گراميداشت ايام پيروزي انقلاب اسلامي گفت: اين انقلاب براي برقراري اسلام و حاكميت احكام قرآن بود و حالا سير ما بايد در همين راستا باشد و بايد اين نعمت الهي را شكرگزار باشيم. وي با بيان اينكه امروز تمام دنيا ما را به نام جمهوري اسلامي مي‌شناسند، افزود: بايد برنامه‌هاي اسلام را در همه جا فراگير كنيم و بتوانيم در دنيا خود را به عنوان كشور نمونه‌ اسلامي معرفي كنيم.

ایشان تصريح كردند: اين گونه افراد كه هر سخني را به نام اسلام بر زبان مي‌آورند و اظهارنظر مي‌كنند فكر مي‌كنند كه در برابر قانون مصونيت دارند اما قوه قضائيه بايد با آنان، بدون ملاحظات سياسي برخورد كند. 

آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی با بيان اينكه بعضي از اشخاص جاهل مسير نظام اسلامي را از مسير اصلي دور كرده‌اند،‌ اظهار داشتند: نمي‌شود عدالت را فقط براي افراد ضعيف اجرا كرد ولي آنان كه با حاكميت اسلام مخالف هستند را آزاد گذاشت تا هر چه مي‌خواهند بگويند، اين وظيفه مدعي‌العموم است كه آنها را مجازات كند و وقتي به احاديث مراجعه مي‌كنيم مي‌‌بينيم كه اين افراد چقدر از اسلام و حاكميت اسلام دور هستند. 
 

مطالب مرتبط:

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش اول/ علامه مصباح: می گویند ولايت فقيه را قبول داريم چون در قانون اساسي آمده، یعنی اگر در قانون نبود آن را قبول نداشتید؟

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه - بخش دوم/ آیت الله نوری خطاب به موسوی: چرا مقابل شعارهای انحرافی حامیان تان و حمایت های دشمن موضع گیری نمی کنید؟/ ماجرای پیام آیت الله به رهبر انقلاب قبل از نماز جمعه تاریخی چه بود؟

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش سوم/آیت الله یزدی: موسوی دارد جوهره اش را نشان می دهد/ هاشمی رفسنجانی چه كاره است كه مي گويد بازداشت ‏شدگان آزاد‏ شوند؟ 

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش چهارم/ آیت الله مکارم: همانطور که رهبر انقلاب گفتند اختلافات را از راه قانون حل کنید/ ماجرای وقت ملاقات ندادن آیت الله مکارم به صانعی چه بود؟

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش پنجم/ آیت الله خوشوقت: فتنه 88 تطهیر نشدنی است، فتنه گران مرتد هستند/ کسی که آیت الله خامنه ای را قبول ندارد، از لحاظ تقوا مشکل دارد

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش ششم/ آیت الله مهدوی کنی: کاش مرده بودم و حرف‏های موسوی را نمی‏شنیدم/ ماجرای رد درخواست موسوی توسط آیت الله: اول تکلیفش را با نظام مشخص کند

 بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش هفتم/آیت الله حائری شیرازی: طرح هاشمی دروغ است/ مقام معظم رهبری اعانت خواهد شد چرا که وعده خداوند حق است

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش هشتم/آیت الله خزعلی: اگر پسرم قابل هدایت نیست انشالله اسلام و انقلاب از شر او مصون بمانند/ سطح فهم کروبی پایین است و مثل منتظری راحت گول می خورد/ پدر خاتمی گفت پسرم غرب زده و خطرناک است

 بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش نهم/ واکنش آیت الله علم الهدی به "موسوی" بعد از خداجو نامیدن اوباش: "عمر سعد" هم متجاوزين را خيل الله ناميد/ آقای هاشمی! چرا مقابل آتش فتنه اطرافیان تان ساکت شده اید؟

 بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه - بخش دهم/ آیت الله سبحانی: همواره مردم بیشتر از خواص از نظام دفاع کرده اند/ جمعیت راهپیمایی 9 دی در تاریخ انقلاب بی سابقه بود/ فريب‌ خوردگان در عواقب اعمال خود بينديشند و به آغوش ملت بازگردند

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه - بخش یازدهم/آیت الله کعبی: هاشمی به اسم اعتدال بارها مومنان را سرزنش اما از ظلم فتنه گران چشم پوشی کرد/ از خدا می خواهیم هاشمی به خودش بیاید/ اقدامات موسوی زمینه ساز اهانت به امام شد

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه - بخش دوازدهم/ علامه جوادی آملی: آیا رهبرانقلاب از این دوستانه تر و مهربانانه تر می توانستند رفتار کنند؟/ کسی که BBC گوش میدهد مرض سیاسی دارد

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه - بخش سیزدهم/ آیت الله جنتی: مردم را کشتند و بعد سر مزارشان فاتحه خواندند/ با زر و زور می خواهند مانع رسیدگی قوه قضاییه به جنایت شان شوند/ باید به آزادی یکی از سران فتنه اعتراض کنند نه حصر دو نفر دیگر/حکم موسوی و کروبی اعدام است

بازخوانی مواضع علمای بصیر در فتنه- بخش چهاردهم/ آیت الله علوی گرگانی: باید مقابل فتنه ها ایستاد و نگذاشت نعمت ولایت از ما گرفته شود/ ملامت ها نباید مردم را از راه حق دور کند 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home