هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 14 اسفند 1402
ساعت 21:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 4 اسفند 1393 ساعت 17:59
دوشنبه 4 اسفند 1393 17:54 ساعت
2015-2-23 17:59:52
شناسه خبر : 199453
موضوع واردات بی‌رویه کالاهای غیرضرور و بحث مبارزه با قاچاق کالا دو مقوله جدا از هم است و نمی‌توان به بهانه مبارزه قاچاق کالا مجوز واردات کالاهایی را صادر کنیم که در داخل تولید و واردات آن ضرورتی ندارد.
موضوع واردات بی‌رویه کالاهای غیرضرور و بحث مبارزه با قاچاق کالا دو مقوله جدا از هم است و نمی‌توان به بهانه مبارزه قاچاق کالا مجوز واردات کالاهایی را صادر کنیم که در داخل تولید و واردات آن ضرورتی ندارد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به سخنان مقام‌معظم‌رهبری درباره ممنوعیت واردات برای مبارزه با قاچاق گفت: برای کشوری که در شرایط جنگ اقتصادی است، اختصاص ارز به کالاهایی همچون سیگار منطقی به نظر نمی‌رسد.
 
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد ممنوعیت واردات برای مبارزه با قاچاق گفت: صدور مجوز برای واردات کالاهای غیرضروری که امروز به وفور شاهد آن هستیم نقض قوانین و آسیب به تولید ملی کشور است و موضوع دیگر قاچاق مواد مخدر در کشور است سهم مهلکی برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود.
 
وی اضافه کرد:‌ موضوع واردات بی‌رویه کالاهای غیرضرور و بحث مبارزه با قاچاق کالا دو مقوله جدا از هم است و نمی‌توان به بهانه مبارزه قاچاق کالا مجوز واردات کالاهایی را صادر کنیم که در داخل تولید و واردات آن ضرورتی ندارد.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: آنچه باعث می‌شود تا قاچاق کالا اتفاق نیفتد کددار کردن کالاهای وارداتی است که وزارت صنعت در این زمینه اهتمام جدی ندارد و در چنین شرایطی نمی‌توان کالاهای قاچاق را از کالاهای غیرقاچاق در بازار تشخیص داد.
 
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: دولت نباید اجازه دهد که با نابسامانی در عرصه واردات نظارت بر روی شبکه کدگذاری کالاها زمینه برای قاچاق کالاهای کشور فراهم شود؛ چرا که در این صورت لطمات زیادی را به تولید کنندگان داخلی وارد خواهد شد.
 
وی افزود: در بحث واردات قانونی کالاها نیز باید گفت که آیا صحیح است که ما هر چه ارز در اختیار داریم در این بخش هزینه کنیم؟ در شرایطی که ما با کاهش منابع ارزی روبرو هستیم اختصاص ارز به کالاهای و غیرضرور همچون ماشین‌های لوکس خارجی، اسباب‌بازی، سیگار منطقی به نظر نمی‌رسد.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: کشوری که در شرایط جنگ اقتصادی به سرمی‌برد باید اولویت‌های خود را برای تخصیص ارز مشخص کند و تخصیص بخش قابل توجهی از ارز به موضوع واردات کالاهای غیرضرور تناسبی به اقتصاد مقاومتی و مدیریت منابع داخلی ندارد.
 
پورابراهیمی در پایان گفت: دولت می‌تواند با یک برنامه‌ریزی جامع هم جلوی واردات بی‌رویه کالاها به کشور را بگیرد و از این طریق به دولت داخل کمک کند و هم با این اقدام باعث شود جلوی خروج از کشور گرفته شود.