هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 05:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 بهمن 1393 ساعت 17:16
چهارشنبه 29 بهمن 1393 17:15 ساعت
2015-2-18 17:16:59
شناسه خبر : 199016
یک کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه اگر شورای امنیت علیه یمن قطعنامه‌ای صادر کند حتما با وتوی روسیه و چین مواجه می‌شود،‌ گفت:‌ شورای همکاری خلیج فارس به دنبال این است که حکومت شاهنشاهی همچنان پابرجا باشد.
 
حسین شیخ‌الاسلام کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌و‌گو با فارس، با اشاره به دخالت شورای همکاری خلیج‌فارس در امور یمن و درخواست برای دخالت نظامی در این کشور بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل اظهار داشت: آنها باید اجازه دهند که ملت یمن خودشان برای سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند.
 
شیخ‌الاسلام ضمن محکوم کردن دخالت شورای همکاری خلیج‌فارس در امور یمن،‌ادامه داد: این کشورها شاهنشاهی هستند و از این رو از هر نوع دموکراسی و مردم‌سالاری می‌ترسند و مَثَل آنها مَثَل جن و بسم‌الله است که هرکجا حضور مردمی باشد نمی‌توانند تحمل کنند.
 
این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: شورای همکاری خلیج فارس به دنبال این است که حکومت شاهنشاهی همچنان پابرجا باشد اما با دخالت این شورا، یمن تحت فشار قرار نمی‌گیرد.
 
وی با تاکید بر اینکه اگر شورای امنیت علیه یمن قطعنامه‌ای صادر کند حتما با وتوی روسیه و چین مواجه می‌شود،‌ تصریح کرد:‌ همکاری ملت سوریه، ایران و گروه‌های مردمی مقاومت در جهت استقلال، آزادی و مردمسالاری در سوریه موثر بود.
 
شیخ‌الاسلام با بیان اینکه انقلابیون یمن در مقابل داعش می‌جنگند، ادامه داد: هدف اصلی سلطه‌گران از جمله آمریکا، اسرائیل و حکومت‌های شاهنشاهی عربی این بود که می‌خواستند بدون رقیب سرنوشت دریای استراتژیک مدیراترانه را در دست بگیرند که موفق نشدند لذا این همکاری در تعیین نقش مردم در حق سرنوشت‌شان موثر است.
 
این کارشناس مسائل خاورمیانه در تشریح علل مخالفت روسیه و چین با قطعنامه ضد یمنی گفت: این درسی بود که روسیه و چین در عدم مقابله با قطعنامه‌ای بدست آوردند که به آمریکا و ناتو در لیبی اجازه دخالت نظامی داد و آنها این بار ارزش استراتژیک باب‌المندب و علت مخالفت شورای همکاری خلیج‌فارس را می‌دانند و متوجه‌اند که این شورا به خاطر اهداف پست با حرکت مردمی مخالفت می‌کنند.