هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 4 بهمن 1400
ساعت 14:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 17 مهر 1393 ساعت 19:10
پنجشنبه 17 مهر 1393 22:40 ساعت
2014-10-9 19:10:13
شناسه خبر : 189895
در بند قابل اجرای 9 ، قطعنامه 1929 شورای امنیت که علیه ایران به تصویب رسیده نیز آمده است: « ایران به هیچ گونه فعالیتی که به موشک های بالستیک با قابلیت پرتاب سلاح های هسته ای مربوط باشد، و از جمله پرتاب با فناوری موشک های بالستیک دست نخواهد زد، و کشورها تمامی اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد تا از انتقال فناوری یا کمک های فنی به ایران که در ارتباط با چنین فعالیت هایی باشند جلوگیری کنند.»

گروه بین الملل – رجانیوز: پیشنهادات کشورهای 1+5 به ایران در جریان مذاکرات نهایی هر چند تمام حقوق هسته ای ایران را نادیده می‌گیرد با این حال تیم مذاکره کننده طرف غربی معتقد است که این پیشنهادات بر مبنای تعهدات طرفین در توافقنامه ژنو مطرح شده است.

رجانیوز در نظر دارد در سلسله گزارش هایی به بررسی آن بخش از متن توافقنامه ژنو بپردازد که در جریان مذاکرات اخیر مورد استناد مقامات کشورهای غربی قرار گرفته است.

در این گزارش آن بخش از توافقنامه ژنو مورد توجه قرار گرفته است که مذاکره کنندگان طرف مقابل با استناد به آن به دنبال متوقف کردن برنامه موشکی ایران هستند.

موضوع موشکی ایران هر چند بارها به عنوان خط قرمز جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته ای عنوان شده است اما طرف غربی به دنبال آن است در جریان این مذاکرات محدودیت های جدی برای توان موشکی ایران اعمال کند.

سوم شهریور ماه سال جاری بود که مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته ای صراحتا اعلام کرد که موضوع موشک های جمهوری اسلامی در دستور کار مذاکرات قرار گرفته است.

سید عباس عراقچی در گفتگو با خبرگزاری مهر در پاسخ به سوالی درباره مذاکره درباره موضوع موشکی ایران بر اساس قطعنامه های شورای امنیت گفته بود: بر اساس توافق ژنو در طول مذاکرات به موضوع موشکی که در بند 9 قطعنامه 1929 شورای امنیت به آن اشاره شده است، پرداخته خواهد شد اما این به هیچ وجه به معنای اجرای قطعنامه نیست.

معاون وزیر امور خارجه گفت: به اعتقاد ما زمانیکه این اطمینان ایجاد شود که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است، خود به خود به این معنا است که کلاهک های هسته ای هم برای موشک ها وجود ندارد و به این ترتیب فکر می کنیم نظر قطعنامه 1929 تأمین خواهد شد.

در واقع عراقچی با تفکیک موضوع دفاعی ایران و با آنچه که موشک های با کلاهک هسته ای می خواند، درصدد القای این مطلب است که در مذاکرات هسته ای درباره توان دفاعی ایران مذاکره ای صورت نخواهد گرفت بلکه به ابهامات طرف مقابل درباره قابلیت حمل کلاهک های هسته ای توسط موشک های ایران آن هم بر مبنای درخواست قطعنامه شورای امنیت، پاسخ داده می شود.

اما برای بررسی این گزاره باید دو سند بین المللی درباره موضوع موشک های ایرانی، یعنی توافق ژنو و همچنین قطعنامه های شورای امنیت و همچنین اظهارات مقامات ایرانی و آمریکایی مورد بررسی قرار بگیرد، تا مشخص شود همانگونه که آقای عراقچی می گوید بحث نمایندگان ایران و 1+5 در مذاکرات هسته ای فقط محدود به کلاهک های هسته ای موشک های ایرانی می شود یا توان موشکی ایران را مدنظر دارد؟

در توافقنامه ژنو درباره قطعنامه های شورای امنیت آمده است:

گام های اضافی در میان اقدام های اولیه و گام نهایی، از جمله، در میان موارد دیگر، پرداختن به قطعنامه های شورای امنیت با نظر به اینکه ملاحظه شورای امنیت سازمان ملل در این موضوع به صورت «رضایت بخش» به نتیجه برسد.

There would be additional steps in between the initial measures and the final step, including, among other things, addressing the UN Security Council resolutions, with a view toward bringing to a satisfactory conclusion the UN Security Council's consideration of this matter

در واقع واژه addressing به معنای پرداختن (به قطعنامه های شورای امنیت) این مسیر را برای تیم مذاکره کننده کشورهای غربی به ویژه آمریکا باز می کند تا با روی میز آوردن قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران ادعاهای مطرح شده در این قطعنامه ها علیه جمهوری اسلامی را بار دیگر مطرح کنند و خواستار پاسخگویی «رضایت بخش» طرف ایرانی باشند.

حال در قطعنامه شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران چه آمده است؟

در بند قابل اجرای 9 ، قطعنامه 1929 شورای امنیت که علیه ایران به تصویب رسیده نیز آمده است:

«ایران به هیچ گونه فعالیتی که به موشک های بالستیک با قابلیت پرتاب سلاح های هسته ای مربوط باشد، و از جمله پرتاب با فناوری موشک های بالستیک دست نخواهد زد، و کشورها تمامی اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد تا از انتقال فناوری یا کمک های فنی به ایران که در ارتباط با چنین فعالیت هایی باشند جلوگیری کنند

بر اساس این بند برخلاف اظهارات آقای عراقچی موضوع موشکی ایران تنها به موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای محدود نشده بلکه صراحتا موضوع تاکید شده است که ایران مجاز به استفاده لانچر یا سیستم پرتاب موشک بالستیک نیست .

در واقع قطعنامه 1929 نه تنها موشک های بالستیک که تنها بر روی سیستم پرتاب بالستیک قابلیت شلیک دارند را غیرمجاز می داند بلکه استفاده از دیگر موشک های بر روی لانچر بالستیک را نیز ممنوع کرده است.   

هر چند قطعنامه شورای امینت درباره موضوع هسته ای ایران بر مبنای حقوق بین الملل غیرقانونی است با این حال تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در جریان مذاکرات ژنو با عقب نشینی از مواضع پیشین و با تایید مرجعیت شورای امنیت در حل و فصل اختلافات هسته ای، در عمل ایران را در موضع انفعال قرار دادند.

به همین دلیل است که  مقامات غربی معتقدند که اگر قرار است به تمامی قطعنامه های شورای امنیت رسیدگی شود، لاجرم باید موضوع موشکی ایران مورد رسیدگی قرار گیرد.