هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 19 مهر 1400
ساعت 11:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 11 مرداد 1388 ساعت 19:15
يكشنبه 11 مرداد 1388 23:45 ساعت
2009-8-2 19:15:38
شناسه خبر : 18285

مشاور رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها گفت: ‌امروز در جامعه ما اگر تنها 313 سياستمدار با تقوا و درجه یک وجود داشت، حضرت ولي عصر(عج) ظهور مي‌كردند و همين موضوع نشان مي‌دهد كه هنوز ما نتوانسته‌ايم رابطه درستي ميان سياست و تقوا برقرار كنيم.

به گزارش رجانيوز، حجت الاسلام و المسلمين عليرضا پناهيان در اردوي آموزش سياسي دانشجويان دانشگاه‌هاي كشور كه به همت معاونت سياسي نهاد نمايندگي برگزار شد، با اشاره به اولويت نقش سياسي بر كاركردهاي تربيتي، اخلاقي و معنوي گفت: وقتي به تاريخ نگاه مي‌كنيد مي‌بينيد، 3 امام اول ما تمركز خود را در مسئله سياست و ولایت قرار دادند و در ادامه امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) به نقش تربيتي و معنوي پرداختند، چون تا جامعه از سلامت سیاسی برخوردار نباشد، از سلامت فرهنگی و معنوی برخوردار نخواهد بود.

مشاور رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها تصريح كرد: اگر امروز معنويتي در جامعه ما وجود دارد، ثمره و نتيجه سياست ورزي امام(ره) و خون صدها هزار شهيد و سیاست‌مداری صحیح متدینان است، که همیشه در بدنه‌ي نظام کم و بیش بوده اند. همچنان كه اگر مشكلات اخلاقي در سطوح و انواع مختلف در میان مردم وجود دارد، ميوه تلخ حضور سياسيون بي تقوا و یا بی تقوایی های سیاسیون است. باید به رابطه‌ي این دو، هوشمندانه نگاه کرد.

وي در تشريح رابطه تقوا و سياست گفت: ‌امروز در جامعه ما اگر تنها 313 سياستمدار با تقوا و درجه یک وجود داشت، حضرت ولي عصر(عج) ظهور مي‌كردند، همين موضوع نشان مي‌دهد كه هنوز ما نتوانسته‌ايم رابطه درستي ميان سياست و تقوا برقرار كنيم. ممکن است سیاسیون از چنین حرف هایی ناراحت بشوند اما ما از آنها این‌قدر انتظارمان بالاست و باید بدون تعارف بیان کنیم و آنها نیز بدون تکبر بپذیرند و متواضعانه در اندیشه کم کردن فاصله خود با یاران حضرت باشند.

پناهيان با اشاره به ظرايف موجود در امر ديانت گفت: اگر قرار است سياست ما عين ديانت ما باشد، بايد بپذيريم كه همان ظرايف و دقايقي كه در ديانت وجود دارد، در حوزه سياست هم بايد دنبال ‌شود.

مشاور رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها در بخش ديگري از اظهارات خود با انتقاد شديد از تقسيم‌بندي‌هاي سياه و سفيد يا راست و چپ در عرصه سياسي كشور گفت: نفرین خدا بر كساني در عرصه‌ي ژورنالیسم سیاسی، جامعه ما را سياه و سفيد كردند، و بر طبل اختلاف کوبیدند. چنان خفقاني ايجاد کردند كه کسی نتوانست حق را علیه گروهی و یا به نفع گروهی دیگر بیان کند. چنان جوي را به وجود آوردند، که تو یا با مایی یا با آنها و اگر با آنهایی، هیچ سخن‌ات شنیده نمی شود و اگر با مایی، هیج علیه ما حرف نزن. اینجنین خفقان روانی ایجاد کردند.

وی با اشاره به اینکه روزنامه نگاری و عرصه‌ي رسانه یک جایگاه سیاسی است، گفت: اگر بخواهیم اسلامی نگاه کنیم، عدالت روزنامه نگاران بايد مثل عدالت امامان نماز جمعه باشد و هیچ سخن غیر منصفانه از آنها شنیده نشود.

وي از دانشجویان خواست برای بهبود وضع معنوی جامعه سیاسی تلاش كنند، از بینش سیاسی عمیق برخوردار باشند و از شهید دیالمه به عنوان یک دانشگاهی سیاسی نمونه نام برد.

اين استاد اخلاق، با استناد به نوار سخنراني شهيد ديالمه به عنوان نمونه‌اي از هوشمندي سياسي يك جوان در اوايل انقلاب گفت: شهید دیالمه 2، 3 روز پيش از شهادت به خط مشی و دیدگاه‌های مهندس میرحسین موسوي مي‌پردازد و طرز تفکر او را شدیداً زیر سؤال ‌می برد و مخالفت خود را به عنوان یک نماینده مجلس با وزیر امورخارجه شدن او بیان می کند و حقایقی را مطرح می کند که ما امروز بعد از 27 سال به آن پي برده‌ايم.

پناهيان با بيان اين كه چرا عرصه سياست در نظام جمهوري اسلامي ايران بايد اين‌قدر تشنج زا باشد، گفت: امروز عرصه سياست در كشور ما از معنويت آنچنان که باید پر بهره نیست كه بايد به دست شما جوانان دانشجو به مسير اصلي‌اش باز گردد تا يك ذره غل و غش در سياست نباشد.

وی این انتخابات را با همه مشکلاتی که داشت، مایه‌ي روشنگری هر چه بیشتر خواند و اظهار داشت: این روشنگری ها همچنان ادامه خواهد داشت منتها هر چه شما دانشجویان به عنوان گروه پیشتاز در فضایی آکنده از عقلانیت و انصاف روشنگری کنید، هزینه ها کمتر خواهد بود.

وي در ادامه سخنراني خود با تشريح ويژگي‌ها و ماهيت تفكر كوفي گفت: كوفه، 3 امام ما را به شهادت رساند. کوفه محل رسالت و درگیری اصلی 3 امام اولین ما بود. كوفه كجاست كه بزرگترين امامان ما را به گرفتار خود می کند و به مسلخ مي‌برد. كوفه یعنی شهر جمعي از نخبگان و خواص جامعه‌ اسلامی آن زمان كه اگر بد باشند، ولایت پذیر نیستند و استعداد جنايتكاري در وجودشان موج مي‌زند. اگر خوب باشند، عمار، مالک اشتر و حبیب‌ابن مظاهر می شوند.

پناهيان افزود: بعد از مطالعه شهر كوفه ديگر به نخبگان جامعه اسلامي به طور مطلق مهربان نگاه نمي‌كنم، چرا كه همان خوب هاي كوفه حسين(ع) را كشتند. امروز هم دور از انتظار نيست كه از برخی خواص، بدترين رفتارها را ببینیم، از اين رو، هيچ كس نبايد خود را در حاشيه امن ببيند. همه باید از عاقبت بخیری خود بترسند و مردم هم نباید تعجب کنند چون تجربه کوفه مقابل چشمان ماست.

پناهيان با تشريح ابعاد و وجوه پديده "تحميل به ولايت" گفت: بعد از تحميل آتش بس نبرد صفین به امیرالمؤمنین و تحمیل حکمیت به حضرت و حتی تحمیل نماینده ابوموسی اشعری به حضرت، فرمودند من امير بودم اما الآن مأمور شده‌ام و فقط به حرف هاي شما گوش مي‌دهم. در وقايع اخير هم برخی می خواستند همان جریان تحمیل را به گونه ای مشابه تکرار کنند اما این امتیاز برجسته‌ي جامعه ماست که ولایت با پشتوانه معرفت و ایمان مردم این قدرت را داشت که بایستد.

وي افزود: آقا بعد از وقايع 18 تير 78 در جمع پرشور جوانان در مصلي فرمودند اگر كسي بخواهد چيزي را بر نظام تحميل كند، انتظار صلح امام حسن(ع) را نداشته باشد، ما مثل امام حسين(ع) رفتار مي‌كنيم. آن روز موضع نظام روشن شد که دیگر راه تحمیل بسته است و باید هر روز بسته تر شود تا ظهور محقق گردد.

مشاور رئيس نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه‌ها گفت: امام حسین(ع) جلوی تحمیل ایستاد و به شهادت رسید، اگر امروز ما بتوانيم جلوي تحميل ها بايستيم، انشاءالله به فرج آقا امام زمان(عج) مي‌رسیم؛ تردید نکنید.

وي با اشاره به تحميل هايي كه از جانب برخي افراد و جريان ها طي انقلاب به امام(ره) صورت گرفت، اظهار داشت:‌ امام(ره) فرمودند والله من به بني صدر راضي نبودم، از اين جا معلوم مي‌شود بني صدر به امام(ره) تحميل شده است. امام(ره) جاي ديگري فرمودند از اول مخالف منتظري بودم، معلوم می‌شود این هم تحمیلی بوده که امام بالاخره برطرف کردند. به خاطرات آقای ري‌شهري مراجعه کنید، جزيیات را ببینید. در جريان پذيرش قطعنامه هم معلوم است که تحمیل داخلی در کار بوده. در حالي كه امام(ره) 10 روز پيش از پذيرش قطعنامه با صدور بيانيه‌اي مي‌فرمايند امروز ما بايد توجه بيشتري به جنگ كنيم و در جبهه ها تحول ايجاد كنيم. امام(ره) همان جا مي‌فرمايند كوتاهي كردن درباره جنگ خيانت به رسول الله است. مقام معظم رهبری نیز یک بار در مرقد امام فرمودند، پذیرش قطعنامه یک امر داخلی بوده است.

وي در پایان به روش‌های تحمیل و انواع آن اشاره کرده و گفت اگر خط تحمیل پایان پذیرد و در اوج شفافیت ما شاهد اقتدار ولایت باشیم، مردم سالاری در نهایت درجه رخ داده است و از خیانت‌های خواص بد در جامعه جلوگیری می شود و مهمتر از آن، راه نفوذ بیگانگان مسدود خواهد شد.