هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 7 مرداد 1388 ساعت 09:13
چهارشنبه 7 مرداد 1388 13:43 ساعت
2009-7-29 09:13:42
شناسه خبر : 18027

خبرگزاري فرانسه از بعقوبه گزارش داد‏:‏ ارتش عراق روز سه شنبه كنترل اردوگاه اشرف ‏(پايگاه اصلي منافقین)‏ را برعهده گرفت‏.

يك منبع نظامي گفت‏:‏ پس از شكست مذاكرات با مجاهدين خلق (منافقين) براي ورود به اردوگاه اشرف به نحوي مسالمت آميز، نظاميان عراقي با زور وارد اردوگاه شدند و در حال حاضر بر كل فضايي داخلي و تمامي ورودي هاي آن كنترل دارند‏.

مجاهدين خلق كه بيش از دو دهه در عراق مستقر هستند، با صدور بيانيه اي اعلام كردند كه نيروهاي پليس عراق رأس ساعت ‏15‏ به وقت محلي با شليك گاز فلفل، حمله به اردوگاه را آغاز كردند‏.

اين بيانيه افزود‏:‏ خودروهاي پليس نرده هاي كناري و ديوارها را در هم كوبيدند و ماموران پليس نيز با پاي پياده به زور وارد اردوگاه شدند‏.

بيانيه مزبور خاطر نشان كرد‏:‏ مقاومت ايران (گروهك منافقين)، نيروهاي امریکايي را مسئول حفاظت از سكنه اشرف مي داند و از دبير كل سازمان ملل و كليه سازمان هاي مدافع حقوق بشر مي خواهد تا به منظور توقف حمله نيروهاي عراقي، فورا وارد عمل شوند‏.

در این زمینه، شبكه تلويزيوني تي‌وي‏5‏ فرانسه در گزارش سه شنبه شب خود درباره عمليات ارتش عراق عليه پادگان اشرف، به نقل از يك مقام نظامي اين كشور اعلام كرد كه كنترل اين پادگان توسط عراق نتیجه تصميم واشنگتن و بغداد است‏.

تلويزيون فرانسه افزود‏: ‏كنترل پادگان اشرف توسط ارتش عراق و واگذاري اين مكان به نظاميان عراقي با توافقي كه ميان واشنگتن و بغداد در نوامبر گذشته به امضا رسيد، صورت گرفته است‏.

تلويزيون تي وي ‏5‏ فرانسه در بخش ديگري افزود‏:‏ پادگان اشرف در ‏80‏ كيلومتري مرز ايران در خاك عراق واقع است و بيش از سه هزار و ‏500‏ تن از اعضاي نيروي مقاومت در اين مكان به‌سر مي برند و اين نيروها در سال ‏2003‏ از سوي نيروهاي امریکايي خلع سلاح شده بودند‏.

شبكه تلويزيوني فرانسه همچنين گزارش داد كه نوري المالكي نخست وزير عراق بارها اعلام كرده بود كه شماري از نيروهاي مقاومت در زمان حكومت صدام حسين دست به جنايت زده اند و اميدوار است كه از دست اين گروهك نجات یابد‏.‏

از سوی دیگر بنا بر گزارش خبرگزاري فرانسه، حمله نيروهاي امنيتي عراق به اردوگاه اشرف متعلق به مجاهدين خلق (منافقين) دستكم ‏260‏ زخمي بر جا گذاشت‏.

نيروهاي پليس عراق روز سه شنبه اعلام كردند‏:‏ درگيري ها چندين ساعت به طول انجاميد تا نيروهاي امنيتي كنترل كامل اردوگاه اشرف را در اختيار گرفتند‏.

به گفته افسران پليس دياله، ‏200‏ عضو مجاهدين و همچنين ‏60‏ مأمور امنيتي عراق در اين درگيري زخمي شدند كه حال ‏20‏ نفر از آنان وخيم است‏.‏ حدود ‏50‏ نفر از ساكنان اردوگاه نيز دستگير شده اند‏.

شهريار كيا سخنگوي منافقین در تماسي تلفني از اردوگاه اشرف با خبرگزاري فرانسه گفت‏:‏ ‏150‏ نفر از ساكنان اردوگاه در شمال عراق زخمي شده اند‏.

وي با اشاره به اينكه نيروهاي عراقي كنترل كامل اردوگاه را بدست گرفته اند ، ادعا کرد‏:‏ ما مي ترسيم كه آنان افراد دستگير شده را به حكومت ايران تحويل دهند‏.

عبدالحسين الشماري سرهنگ پليس عراق براي گفت وگو با مقامات اردوگاه و رسيدن به يك راه حل مسالمت آميز به اين اردوگاه رفته است‏.‏

سازمان مجاهدين خلق (منافقين) در عراق روز سه شنبه و پس از تصرف اردوگاه از سوی ارتش عراق در بیانیه‌ای از موضع ضعف شروط جالبی برای بازگشت منافقین به ایران بیان کرد.

در این بیانیه با تأکید بر اینکه "در صورتي كه رژيم حاكم در ايران با شرايطي كه مريم رجوي رهبر اين گروه تعيين كرده موافقت كند، آماده بازگشت به ايران است‏"، افزوده شده است: اما اگر ايران اين شرايط را نپذيرد، دولت عراق بايد از اصرار بر لزوم خروج ساكنين اردوگاه اشرف در عراق و عزيمت به ايران يا كشور سوم دست بردارد‏.

در بخش دیگری از بیانیه، مهمترين اين شروط بازگشت اين است كه رژيم ايران در نامه اي خطاب به سازمان ملل، صليب سرخ جهاني و دو دولت امریکا و عراق متعهد شود در صورت بازگشت ساكنين اشرف به ايران از نظر بازداشت، تعقيب، شكنجه، اعدام و هرگونه تعقيب قضایي مصون و از آزادي بيان برخوردار خواهند بود‏.

در این بیانیه بدون توضیح درباره اینکه چرا نباید جنایت‌کاران مورد تعقیب قضایی قرار گیرند، خواسته شده است كه صليب سرخ و سازمان ملل در داخل ايران بر بازگشت اولين گروه نظارت كند اما بازگشت گروه دوم و گروه هاي بعدي پس از گذشت مدت زماني مشخص و قابل قبول و پايبندي به انجام تعهدات از سوي رژيم ايران، انجام خواهد گرفت‏. همچنين از كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل خواسته شود كساني كه مايل به بازگشت به ايران نيستند، به كشوري سوم منتقل شوند‏.

در اين بيانيه از جامعه بين المللي به ويژه امریکا خواسته شده است از بغداد بخواهند به محاصره اردوگاه اشرف پايان دهد تا ايران با اين شروط موافقت كند در غير اين صورت دولت امریکا از ساكنين اين اردوگاه حمايت كند.

اتحاديه اروپا در اواخر ژانويه گذشته نام مجاهدین خلق (منافقین) را از ليست سازمان هاي تروريستي حذف كرد و دولت ايران اين اقدام را به شدت محكوم كرد.