هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 07:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 10 تير 1393 ساعت 12:57
سه شنبه 10 تير 1393 17:27 ساعت
2014-7-1 12:57:20
شناسه خبر : 177137
«پرویز شیخ‌طادی» پیرامون دلایل کم‌کاری خود توضیح داد: «متاسفانه فضا برای ساخت آثار ارزشمند اصلا مهیا نیست و فضای سینما به گونه‌ای شده که تهیه‌کنندگان، روی کارهای سمبل شده سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سینما، سینمایی است که مولفه‌های فروش یک فیلم را همان مولفه‌هایی می‌داند که سرمایه‌گذاری تعریف کرده. برای همین، اثری که فکر و اندیشه داشته باشد و به فرهنگ و تاریخ کشور بپردازد خوشایند نیست و کسی بر روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کند.»

محمدرضا تاجداری - گروه فرهنگی رجانیوز: برای آنهایی که در بیست و شش هفته‌ی گذشته‌ی پیگیر سه‌شنبه‌گردی‌های رجانیوز بوده‌اند، دیگر نیازی به ذکر مقدمه و معرفی‌ نیست. برای آنهایی هم که برای اولین بار مشتری این مجموعه مطالب می‌شوند، باید گفت این قطار به راه افتاد تا مخاطبان از آخرین فعالیت‌های هنرمندان جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی مطلع شوند و این مجموعه مطالب پلی شود میان مردم و هنرمندان متعهد. اگر این توضیح کافی است، پس این شما و این سری بیست و هفتم از مجموعه مطالب «سه‏‌‏شنبه گردی با هنرمندان انقلاب»:

 پرویز شیخ‌طادی؛ فاصله بین نقطه نظرات رهبری و تصمیمات مدیران سینمایی زیاد است

«پرویز شیخ‌طادی» پیرامون دلایل کم‌کاری خود در این چند سال اخیر توضیحاتی را ارئه کرد.
 
«پرویز شیخ‌طادی» –کارگردان فیلم سیمرغ گرفته‌ی «روزهای زندگی»- در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون دلایل کم‌کاری خود توضیح داد: «متاسفانه فضا برای ساخت آثار ارزشمند اصلا مهیا نیست و فضای سینما به گونه‌ای شده که تهیه‌کنندگان، روی کارهای سمبل شده سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سینما، سینمایی است که مولفه‌های فروش یک فیلم را همان مولفه‌هایی می‌داند که سرمایه‌گذاری تعریف کرده. برای همین، اثری که فکر و اندیشه داشته باشد و به فرهنگ و تاریخ کشور بپردازد خوشایند نیست و کسی بر روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کند.»
 
 
کارگردان «شکارچی شنبه» در مورد فیلم‌نامه‌ی آماده‌ی خود با عنوان «امپراطور جهنم» گفت: «ما از مسئولان انتظار نداریم که سالانه ده فیلم راجع به جنگ نرم بسازند، اما ما باید حداقل یک تیر در سال در این جنگ شلیک کنیم و پاسخی به اهانت‌های غرب بدهیم. اما من 4 سال تلاش کردم که بودجه‌ی ساخت یک فیلم در این حوزه را تامین کنم که موفق نشدم. درست است که پول در حوزه‌ی فرهنگ کمتر شده، اما متاسفانه هیچ اولویت‌بندی در خرج این بودجه‌ی اندک هم، چه در گذشته و چه در حال وجود نداشته و ندارد. حتی زمانیکه «شکارچی شنبه» را هم ساختیم، مدیران وقت گفتند که این فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد. عده‌ای هم در مورد «روزهای زندگی» گفتند که این فیلم مولفه‌های فروش را ندارد.»
 
کارگردان «پشت پرده مه» در مورد تفاوت نگاه رهبری با مسئولان سینمایی اظهار داشت: « فاصله بین نقطه نظرات رهبری و تصمیمات مدیران سینمایی زیاد است. من به این نتیجه رسیدم که 90 درصد مشکلات به خاطر جهل داخلی و کم‌کاری و کج‌اندیشی مسئولان کشور است و فقط 10 درصد مشکلات ما به خاطر رفتار غربی‌هاست.»
 
سعید بیابانکی؛ پخش نیایش‌های دکلمه شده از بارگاه حرم رضوی
 
«سعید بیبانکی» از پایان آماده‌سازی یک مجموعه‌ی نیایش‌نامه و همچنین گردآوری شعرهایی با موضوع امام رضا(ع) خبرداد.
 
 
«سعید بیابانکی» –خالق مجموعه شعر «نامه‌های کوفی»- در گفتگو با خبرنگار رجانیوز پیرامون آخرین فعالیتهای خود در حوزه‌ی شعر عنوان کرد :«نگارش مجموعه «نیایش‌نامه» شامل نیایش‌هایی منظوم از ادبیات فارسی به پایان رسید. گردآوری این مجموعه به کمک دوست شاعرم آقای «قربان ولی‌ای» و به سفارش «آستان قدس رضوی» صورت گرفت. همچنین صد قطعه از این کتاب را به صورت دکلمه درآوردم که قرار است در زمان‌های مناسب از حرم رضوی پخش شود.»
 
شاعر کتاب «سنگچین» و برنده‌ی جایزه‌ی کتاب فصل در مورد دیگر اثر خود افزود: «در حال گردآوری مجموعه غزل‌هایی با موضوع امام رضا(ع) از شاعران گذشته و معاصر هستم. قرار است 300 غزل انتخاب شود وتمام آن‌ها به صورت خوشنویسی درآید و در قالب یک مجموعه‌ی نفیس منتشر گردد.»
 
منیژه آرمین؛ نگارش آخرین اثر از یک مجموعه‌ی چهارگانه‌ی رمان با موضوع تاریخ معاصر
 
چهارمین اثر از چهارگانه‌ی رمان‌های تاریخی «منیژه آرمین» به حکومت پهلوی دوم می‌پردازد.
 
 
«منیژه آرمین» –نویسنده‌ی رمان مشهور «ای کاش گل سرخ نبود»- در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون آخرین رمان در دست نگارش خود گفت: «درحال نگارش آخرین کتاب از مجموعه رمان‌های تاریخی خود هستم. رمان اول با  نام «شب و قلندر» به اواخر دوره‌ی قاجار تا استقرار مشروطه می‌پرداخت. رمان بعدی با نام «شباویز» از مشروطه تا به قدرت رسیدن رضاشاه را مورد بررسی قرار داد. اثر سوم که به 16 سال حکومت رضاشاه می‌پرداخت «16 سال» نام دارد که البته هنوز منتشر نشده. هم‌اکنون هم مشغول کار بر روی رمان چهارم که مربوط به حکومت پهلوی دوم است هستم. این کتاب مراحل تحقیقاتی بسیار سنگینی دارد.»
 
قاسم بخشی؛ ساخت یک مجموعه مستند با موضوع چگونگی آغاز و پایان جنگ در غرب کشور
 
مجموعه مستند 13 قسمتی با موضوع جنگ در غرب کشور و به کارگردانی «قاسم بخشی»، در مرحله‌ی تحیقات قرار دارد.
 
 
«قاسم بخشی» – مستندساز پیشکسوت دفاع‌مقدس و کارگردان مستند «ترور حقیقت»- در گفتگو با خبرنگار رجانیوز پیرامون آخرین فعالیت‌های خود در حوزه‌ی ساخت مستند اظهار داشت: «در حال تحقیق بر روی یک مجموعه مستند 13 قسمتی با موضوع چگونگی آغاز و پایان جنگ در غرب کشور هستیم. این تحقیقات به سفارش «سازمان حفظ و نشر آثار دفاع‌مقدس» انجام گرفته است. در ساخت این مستند بازسازی خاصی نداریم، اما ماجراهای جنگ در غرب کشور به صورت یک داستان روایت می‌شود.» 
 
محمدرضا شرفی خبوشان؛ به توپ بستن مجلس دست‌مایه‌ی نگارش یک رمان تاریخی
 
محمدرضا شرفی خبوشان از نگارش دو رمان تاریخی با موضوع انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه خبرداد.
 
 
«محمدرضا شرفی خبوشان» –نویسنده‌ی رمان «موهای تو خانه ماهی‌‌هاست»- در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون آخرین رمانی که از وی منشر شده است عنوان کرد: «رمان «عاشقی به سبک ونگوک» به زندگی دو نقاش در زمان مشروطه و اوایل انفلاب اسلامی می‌پردازد و بواسطه‌ی این دو نقاش فضای روشنفکری آن زمان را ترسیم می‌کند. این اثر توسط انتشارات «شهرستان ادب» در نمایشگاه کتاب امسال عرضه شد و مورد استقبال خوب مخاطبان قرار گرفت. همچنین یک جلسه‌ی نقد در شهر شاهرود پیرامون این اثر برگزار شد.»
 
خالق مجموعه شعر دفاع‌مقدس «پوتین من کجاست» در مورد دیگر رمان در حال نگارش خود اظهار داشت: «نزدیک به دو سال است که بر روی یک رمان تاریخی که موضوع به توپ بستن مجلس را توصیف می‌کند، کار می‌کنم. نگارش این کتاب تا آخر این ماه به پایان می‌رسد و انشاءالله به زودی توسط انتشارات «عصر داستان» منتشر می‌شود.»
 

مطلب مرتبط: