هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 20 تير 1388 ساعت 14:58
شنبه 20 تير 1388 19:28 ساعت
2009-7-11 14:58:21
شناسه خبر : 17211
فصلنامه خيال، ويژه‌نامه‌هاي نق

ميرحسين موسوي از سال 1377 تاكنون رياست فرهنگستان هنر را با حكم رؤساي جمهور اين 11 سال بر عهده دارد. بررسي فعاليت‌هاي فرهنگستان هنر در دوره رياست موسوي بيانگر آن است كه در عناوين اين فعاليت‌ها عنوان "خيال " و "تخيل " بيش از هر واژه ديگري كاربرد داشته است.

به گزارش رجانیوز، در حالی برخی ناظران سیاسی معتقدند اتفاقات رخداده پس از انتخابات دهم، ناشی از توهم ناکامان پس از انتخابات، به‌ویژه میرحسین موسوی بوده است، روزنامه جوان در شماره امروز خود با اشاره پژوهش‌ها، آثار منتشر شده و هم‌اندیشی‌های برگزار شده در فرهنگستان هنر نشان داد بیشترین فعالیت این فرهنگستان متمرکز بر مقوله‌ی "خیال" بوده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه فعاليت‌هاي فرهنگستان هنر در عمر 11 ساله‌اش را مي‌توان در چند محور برگزاري همايش، هم انديشي، نمايشگاه، دوسالانه، انتشار فصلنامه، ماهنامه و كتاب‌هاي تخصصي خلاصه كرد، عناوین برخي از اين فعاليت‌ها را برشمرده است.

فصلنامه خيال، ويژه‌نامه‌هاي نقش خيال، طرح خيال، نواي خيال،‌ سايه خيال، تصوير خيال، تنديس خيال، معراج خيال، اقليم خيال، جوانه خيال، آواي خيال، صور خيال، فصلنامه خيال شرقي، ماهنامه آيينه خيال و... از آثار منتشر شده در فرهنگستان هنر است که در اين مجله‌ها موضوع‌هاي مختلفي بررسي مي‌شود.

از جمله در فصلنامه خيال، مقاله‌هاي مكان مخيل، باغ حسن، طبيعت گياهي و صور خيال، خيال به روايت مولانا جلال‌الدين محمد بلخي، عالم خيال به روايت شيخ اشراق، هنر ديني در آيينه متون كهن هنر و آراي كومارا سوامي و بررسي نماد درخت در آثار عباس كيارستمي به چاپ رسيده است.

در زمينه انتشار كتاب هم فرهنگستان هنر در حوزه‌هاي تخصصي هنر كتاب‌هايي را منتشر كرده است. "عكس رويان، خيال عارفان"، "فراسوي ايمان، هنر مدرن و تخيل مذهبي"،‌ "صور خيال در شعر سبك اصفهاني"، "مقالات اولين هم‌انديشي تخيل هنري"، "خيال ايراني"، "بهزاد در خاطر و خيال من"،‌ "متافيزيك خيال در گلشن راز شبستري"، "خليل و خيال، يادنامه استاد خليل درودچي"، "ديالكتيك برون و درون، پديدار شناسي خيال"‌، "ترمه‌هاي سلطنتي ايران و كشمير"،‌ "كليساهاي ارامنه جلفاي نو اصفهان"، "حضور طبيعت در مجموعه چيني‌هاي آبي و سفيد" و "پژوهشي در زيلوي يزد" عنوان برخي از كتاب‌هاي منتشر شده توسط فرهنگستان هنر است.

هم‌انديشي تخيل هنري (8/10/87)، اولين هم‌انديشي تخيل هنري (8/7/83)، دومين هم‌انديشي تخيل هنري (23/8/84)، سومين هم‌انديشي تخيل هنري (15/8/85)، هم‌انديشي تخيل و مهاجرت (8/10/87)، نمايشگاه تجلي عاشورا در آيينه خيال (10/12/84)، نمايشگاه خيال ايراني (17/2/84)، نمايشگاه بهزاد در خاطر و خيال من (23/9/82)، نمايشگاه و كارگاه تخصصي "حماسه خرمشهر به روايت نقاشان خيالي‌ساز" (7/3/87) و... از سوي اين فرهنگستان در دوره 11 ساله ریاست موسوی برپا شده است.

فرهنگستان هنر، گروه‌هاي پژوهشي در زمينه‌هاي مختلف هنري دارد. يكي از اين گروه‌ها، گروه پژوهشي "تخيل هنري" است. اين گروه تا كنون 3 هم‌انديشي تخيل هنري و سخنراني‌هايي با موضوع: "تخيل ادبي و هنري از منظر گاستون باشلار"، "تخيل‌ هنري از منظر ژاك لاكان"، "مولانا، تخيل و هنر"، "تخيل هنري از منظر ژيلبه دوران"، "تخيل هنري از منظر ابن‌عربي" و "تخيل هنري از منظر شيخ اشراق" برگزار كرده است.