هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 خرداد 1403
ساعت 10:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 بهمن 1392 ساعت 15:09
يكشنبه 27 بهمن 1392 18:39 ساعت
2014-2-16 15:09:05
شناسه خبر : 164665
اثر برگزيده هيئت داوران جشنواره فيلم فجر، جز اشتباهات ساختاري و اشتباهات محتوايي و تاريخي فراوانش كه در تناقض با مقاتل مورد تائيد است و فيلم را تبديل به «عاشورا به روايت احمدرضا درويش!» كرده است، اشكالي دارد كه مراجع تقليد بارها انجام آن را نهي كرده بودند. در اكثريت فتاوا، نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) جایز نبوده است

گروه فرهنگي – رجانيوز: در چند روزي كه از پايان جشنواره فيلم فجر گذشته است مانند سنت هر ساله همچنان اعتراض‌ها به برگزيدگان جشنواره ادامه دارد، اما در اين ميان ظاهرا اعتراض به فيلم برگزيده جشنواره، «رستاخيز»، با سال‌هاي قبل متفاوت است و با توجه به موضوع حساس و اشتباهات تاريخي فاحش‌ش هر روز بر حجم انتقادات به اين فيلم افزوده مي‌شود. فيلمي كه به جز اشكالات عديده‌ي تاريخي، برخلاف برگزيدگان سال‌هاي قبل تمام طيف‌هاي سينمايي آن را فيلمي ضعيف مي‌دانستند كه در حد بردن تمايز جوايز اصلي جشنواره نبود.

به گزارش "رجانيوز"، در همين زمينه در آخرين مورد از سير اعتراضات به اشتباهات تاريخي فيلم و همچنين نشان دادن چهره‌‌ي ذوات مقدسه از جمله حضرت عباس(ع) حضرت آيت‌الله مكارم شيرازي در نامه‌اي به حجت‌الله ايوبي رئيس سازمان سينمايي اعتراض خود را به اين فيلم نشان داده است.

در اين نامه آمده است كه: «عدّه قابل توجهی به دفتر ما شکایت کرده اند که چرا در فیلم رستاخیز چهره حضرت قمر بنی هاشم و جمعی دیگر از شهدای کربلا علیهم السلام به طور مشخص نشان داده شده و می دانیم این کار آثار نامطلوبی دارد و نیز به بعضی از وقایع تاریخی آن ایراد کرده اند. آیا بنا بر این است که سازمان سینمایی قداست مقدّسات را بشکند و از خطوط قرمز بگذرد؟!»

اما پیش از این نیز عده زیادی از علما، مراجع و همچنین مداحان اهل بیت علیهم السلام به انتقاد از این فیلم پرداخته بودند. از جمله در آخرین مورد از انتقاد مداحان به این فیلم عبدالرضا هلالي انتقادات تندي را به اين فيلم و سازندگان آن وارد كرده است و گفته است كه: «شما می خواهید مثال بزنید و از تخیلتان استفاده کنید، خب این همه سوژه تاریخی! اما شما حق ندارید در مورد مبدا تاریخی و تعامل و تعالی بشر نظر بدهید.  سر سلسه انقلاب های عالم امام حسین (ع) است. حتی کسانی که منش امام حسین (ع) را قبول ندارند؛ رهبر انقلاب های خودشان را امام حسین (ع) می دانند همچون گاندی! برای این جریان به این مهمی خیلی بیجا می کنید به بهانه کار هنری انحراف ایجاد می کنید. چرا گیر دادید به امام حسین(ع)؟ آنقدر قشنگ به این مسائل وارد می شوند و تحریف می کنند! آقای درویش مبنای تاریخی ساخت این فیلم کجاست؟ و از کجا در آمده است؟ شما اگر یک سند آوردی که پسر حر در شام و کوفه بوده من دست شما را می بوسم!»

عبدالرضا هلالي با اشاره به نمايش چهره معصومين در اين فيلم گفته است كه: «نکته بعد هم نشان دادن چهره شخصیت هایی است که آرمان های ما هستند! چهره ایی که همه جوانمردان و شهدای عالم به جایگاهش غبطه می خورند.  نشان دادن چهره ای که امام حسین(ع) به آن می فرمایند به نفسی انت! ما برای کوچکترین بی حرمتی که می خواستند به حرم حضرت زینب(س) کنند، این همه شهید دادیم. این درست است که هیبت ناموس خدا را نشان دهند؟ این توهین نیست؟ 

این شوخی نیست. نمی دانم متولی کیست، کمیسیون فرهنگی مجلس یا دولت. ما از شما می خواهیم که یک گروهی تشکیل دهند، هم جلوی این فیلم را بگیرند و هم ریشه ساخت این فیلم را دربیاورند. در محکم ترین مقتل ها 2-3 جمله بیشتر در مورد بکر بن حر نداریم. در لهوف که مستند است نوشته است "و اما پسر حر بود که به شهادت رسید و وی جزو اولین شهدای کربلا بود". حالا داستان را عشقی می کنند! این را چه کنیم!؟ می دانی در مورد که حرف می زنیم؟ این حرف ها وهن است و سخیف است!»

اما پيش از اين نيز حاج‌منصور ارضي و مجيد بني‌فاطمه از مداحان اهل بيت به اشتباهات فراوان تاريخي «رستاخيز» و همچنين نمايش چهره‌ي حضرت ابالفضل‌العباس(ع) در آن اعتراض كرده بودند.

حاج منصور ارضي با انتقاد از اين فيلم گفته بود كه: «در این جشنواره فیلم اخیر، فیلمی را درباره امام حسین(ع) پخش کردند که صدای خود مسئولان هم در آمده است و آنهایی که درد را شناختند فریادشان بلند است...مراجع تقلید درباره حرام بودن نشان دادن تصویر معصومان(ع) فتوا داده اند. اما نشان دادن عکس و صورت اینها تنها بخشی از مشکلات این فیلم است؛ حالا هر چقدر هم می خواهند به طراح و سازنده و هنرپیشه های داخلی و رقاصان خارجی آن جایزه بدهند.»

سیدمجید بنی‌فاطمه نيز با انتشار يادداشتي در انتقاد از اين فيلم گفته بود كه: «حال سوال این جاست که سازندگان فیلم «رستاخیز» با چه کسانی برای ساخت این فیلم مشورت کرده اند و از چه مشاوران و متخصصان دینی و تاریخی استفاده کرده اند که خروجی این اثر تا این اندازه با اصل تاریخ در تضاد است و در بسیاری از موارد به سمت تحریف واقعه عاشورا رفته است؟ آیا نباید برای هرکاری به سراغ متخصص آن رفت؟ آقای درویش و دوستانشان تا به حال ارباب مقاتل حضرت سیدالشهدا(ع) را خوانده‌اند؟ اگر خوانده‌اند این چه برداشتی است که در «رستاخیز» ارائه داده‌اند؟ اگر هم نخوانده‌اند که کار بسیار اشتباهی کرده‌اند که بدون مطالعه به سراغ ساخت چنین فیلمی آمده اند...»

بني‌فاطمه در ادامه اين يادداشت نوشته است: «مثلاً آیا هیچ عقل سلیمی به این موضوع رای می دهد که در آن معرکه و میدان جنگ بساط عشق زمینی یک مرد به یک زن پهن شود که در این فیلم شاهد آن هستیم؟ کجای تاریخ نوشته شده که عشق پسر حضرت حر(ع) به یکی از زنان کاروان سیدالشهدا (ع) باعث پیوستن او به سپاه حق شده است؟ (این موضوع نوعی توهین نیز به حضرت حر(ع) می باشد. در جایی که وهب مسیحی که یکی- دو شب از ازدواجش نگذشته، با دیدن امام حسین (ع) دین خود را تغییر می دهد و همراه با همسر و مادرش با حضرت عازم کربلا می شود)... متاسفانه در این فیلم سینمایی آنطور نشان داده شده که بیشتر از آنکه پسر حر (ع) جذب عشق اباعبدالله (ع) شود به خاطر عشق زمینی خود به سمت سپاه آل الله (ع) کشیده شده که جای تامل و تاسف دارد!

وي در انتها با انتقاد از سازندگان فيلم «رستاخيز» آورده است كه: «وقتی نمی توانیم اثری در خور ِ شان واقعه عاشورا بسازیم، بیاییم و برای امام حسین (ع) فیلم نسازیم! چه اصراری داریم تصورات مردمی که از کودکی با امام حسین (ع) خو گرفته اند را با تخیلات خود تخریب کنیم؟ اجازه دهیم مردم در خلوت خود، با مطالعه تاریخ و پای منبرها حادثه کربلا را برای خود تصویر کنند و معرفت خود را با مطالعه زندگینامه و کتب خاصی که در مورد ائمه (ع) به رشته تحریر در آمده بالا ببرند نه با فیلم‌های شما!»

حسين سازور از ديگر مداحان اهل بيت نيز در مصاحبه‌اي به ساخت اين فيلم اعتراض كرده و گفت كه: «وقتی علمای ما و بزرگان ما به تمثال خیالی حضرت ابوالفضل (ع) ایراد گرفتند و گفتند که بهتر است که چنین تمثال‌هایی نصب نشود، چطور در برابر فیلمی که می‌خواهد چهره حضرت ابوالفضل را نشان بدهد سکوت کنیم؟»

اعتراض مراجع؛ از «مختارنامه» تا «رستاخيز»

اما جز مداحان اهل بيت كه واكنش‌هاي تند و صريحي نسبت به نمايش چهره معصومين در «رستاخيز» داشتند. اين‌بار نيز مراجع، مرجع اصلي دريافت نظر صحيح در مورد فيلم «رستاخيز» بودند و اتفاقا ايشان نيز به اين موضوع ورود كردند و واكنش‌هاي انتقادآميزي نسبت به اين موضوع داشتند. واكنش‌هايي كه البته سابقه آن در سريال مختارنامه نيز وجود داشت و دور از انتظار هم نبود.

در همين زمينه در اولين اعتراض‌ها به فيلم «رستاخيز» دفتر آیت‌الله وحید خراسانی ضمن ابراز ناراحتی از نشان دادن تمثال و تصاویر مربوط به چهره حضرت عباس (ع) و تکرار آن، اعلام كرد كه دیدن این فیلم توسط مقلدان ايشان جایز نيست.

آیت‌الله وحید خراسانی پيش از اين در زمان پخش سريال مختارنامه نيز واكنش تندي نسبت به نمايش چهره حضرت ابالفضل‌العباس(ع) نشان داده بودند و همين واكنش نيز منجر به عدم نمايش قسمت‌هايي از سريال مختارنامه شد. ايشان در آن زمان در اعتراض به سريال مختارنامه گفته بودند كه: « شنیده‌‏ام می‏خواهند قمر بنی هاشم را به نقش هنرپیشه‏‌ها درآورند. قمر بنی هاشم کسی است که حجت خدا مقابل قبر او می‌ایستد و می‌گوید: «سلام خدا، سلام تمام انبیا، سلام تمام اوصیا، سلام تمام شهدا بر تو یا بن امیرالمومنین». قمر بنی هاشم کسی است که 124 هزار پیغمبر، هر صبح و شب به او سلام می‏کنند. حال این شخصیت را می‌ خواهند به نقش هنرپیشه‏‌ها درآورند ... خدا نکند که چنین کاری را انجام دهند، که اگر بکنند، آن وقت هر چه پیش ‏آید و هر چه ما بگوییم، معذوریم.»

اما جز دفتر آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله علوی گرگانی از مراجع عظام قم نيز با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام تأکید کردند که اینگونه رفتارها در سایه سهل‌انگاری وزارت ارشاد محقق شده است که باعث سوء استفاده برخی فیلمسازان شده است.

ایشان در بيانيه‌اي كه در اعتراض به فيلم «رستاخيز» منتشر كرده‌اند آورده‌اند كه: «متأسفانه در آستانه سی و پنجمین بهار انقلاب که با اعتقاد و ایمان مردم و رهبری مراجع عظام مخصوصا امام خمینی رحمه الله به بار نشست، بر خلاف نظر عموم مراجع مبنی‌بر عدم جواز نشان دادن تصویر ذوات مقدسه در فیلم‌ها، در فیلمی در جشنواره فجر این ذوات نشان داده شد. لذا این موضوع نوعی بی‌احترامی و بی‌توجهی به نظر دینی مراجع تقلید می‌باشد و باعث حرمت شکنی عظمت امام‌زادگان بزرگوار خواهد شد و لذا اینجانب این عمل را محکوم می‌کنم.»

در ادامه اين بيانيه آمده است: «شکی نیست که اینگونه رفتارها در سایه سهل انگاری وزارت ارشاد محقق شده است که باعث سوءاستفاده برخی فیلم‌سازان شده است و لذا توصیه می‌شود وزارت محترم ارشاد در نظارت‌های خود دقت بیشتری به خرج داده و شرایط و نکات شرعی را رعایت کنند. طبیعی است عدم توجه به نصایح علما موجب کم‌رنگ شدن اعتماد قشر متدین به دستگاه‌های فرهنگی شده و کم‌رنگ شدن عظمت امامزادگان موجب توبیخ و بلکه عقاب الهی در قیامت خواهد شد و همه مسئولین باید خود را برای جوابگویی در روز حساب آماده کنند.»

در ادامه روند اعتراض به «رستاخيز» اما آیت‌الله مقتدایی نيز با تاکید بر اینکه نمایش چهره ذوات مقدسه بی‌اشکال نیست، گفته‌ است كه: این بزرگواران قداست بالایی در بین شیعیان و افراد متدین دارند، لذا نباید چهره آنان به صورت شفاف نشان داده شود...آنچه در فیلم رستاخیز رخ داده است کار خوبی نیست و ما باید حرمت اهل بیت (ع) را نگه داریم. اگر خودمان به دست خودمان حرمت اهل بیت (ع) و فرزندانشان را حفظ نکنیم، چه توقعی از تکفیریون و سلفیون خواهیم داشت؟.. من به عوامل فیلم رستاخیز توصیه می‎کنم که از نمایش چهره فرزندان معصومین (ع) همچون حضرت ابوالفضل العباس (ع) خودداری کنند تا عاقبتشان ختم به خیر گردد.»

با اين همه و با وجود اعتراض مراجع پس از نمايش «رستاخيز» در جشنواره، بايد به اين نكته اشاره كرد كه اين مسئله موضوع تازه‌اي نيست و پيش از اين علما و مراجع به کارگردان فیلم مختارنامه و مديران صداوسيما که قصد به تصویر کشیدن چهره حضرت عباس (ع) را داشتند توصیه کردند كه از اين كار امتناع كنند و در نهایت صحنه‌هاي مورد اعتراض از سريال حذف شد. موضوعي كه احمدرضا درويش، كارگردان فيلم «رستاخيز»، بي‌توجه به آن‌ها دست به نمايش چهره‌ي حضرت عباس(ع)، حضرت علي اكبر(ع)، حضرت قاسم(ع) و .. زد و با توجه به مشكلات تاريخي و ساختاري فيلمش حاشيه‌هاي فعلي را در سينماي ايران به وجود آورد.

اما جز آيت‌الله وحيد خراساني و آيت‌الله علوي گرگاني كه در مورد اخير نيز صريحا موضع گرفته‌اند، تعدادي ديگر از مراجع عظام نيز در زمان پخش سريال مختارنامه در پاسخ به استفتائاتي نمايش چهره ذوات مقدسه را جايز ندانسته بودند كه نظرات ايشان عبارتند از:

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: در مورد حضرت قمر بنی‏هاشم (ع)، نشان دادن چهره آشکار به مصلحت نیست و بهترین راه حل این است که مانند معصومین (ع) چهره ایشان را به صورت مبهم و در هاله‏ای از نور نشان دهند تا مشکلی پیش نیاید.

آیت‌الله مظاهری‌اصفهانی: این کار حرام است و باید نباشد.

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی: به طور کلی هرگونه عملی که موجب وهن و بی‏حرمتی به ساحت مقدس اهل‏بیت (ع) و از آن جمله حضرت ابوالفضل عباس بن امیرالمومنین(ع) شود و یا مستلزم مفسده‏ای باشد جایز نیست. بر مسئولان لازم است که رعایت کنند.

آیت‌الله ملکوتی‌تبریزی: بهتر، بلکه لازم است به نحوی از هاله نور از نشان دادن استفاده شود.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی: چون احتمال می‏رود که نشان ‏دادن چهره مبارک قمر بنی‌هاشم(ع) در فیلم، مستلزم وهن به ساحت مقدس ایشان شود بنابراین نباید نشان داده شود.

آیت‌‌الله صافی‌گلپایگانی: جواب همان است که حضرت آیت‌الله وحید فرموده‌اند.

استفتاء رجانيوز از مراجع

با همه‌ي اين توضيحات و وجود نظر صريح مراجع در اين مورد و همچنين ورود مداحان به موضوع و انتقادات صريح كارشناسان و منتقدان سينمايي به فيلم «رستاخيز» اما براي روشن‌تر شدن موضوع باز هم «رجانيوز» اقدام به انجام استفتاء از مراجع عظام تقليد كرد كه نظر دقيق‌تر مراجع از جمله مراجعي كه هنوز به اين موضوع ورود نكرده‌اند مشخص گردد.

در اين استفاتاء از مراجع عظام پرسيده شد: «با سلام. به استحضار آن مرجع گرانقدر مي‌رسانم كه اخيرا در يكي از فيلم‌هاي پخش شده در جشنواره فيلم فجر چهره حضرت ابالفضل‌العباس(ع) به نمايش درآمده است و سازندگان فيلم در توجيه اين اقدام خود گفته‌اند كه «با اجازه برخي از مراجع اين كار را انجام داده‌ايم» سوال بنده از محضر مبارك شما اين مي‌باشد كه ايا نمايش چهره حضرت ابالفضل‌العباس(ع) از نظر گرانقدر شما جائز مي‌باشد؟» كه پاسخ صريح مراجع به شرح زير مي‌باشد:

حضرت آيت‌الله‌العظمي شبيري زنجاني: به طور كلي تابع صدق وهن و هتك شخصيت حضرات است. سزاوار است در غير اين مورد هم نهايت حساسيت صورت پذيرد.

حضرت آيت‌الله‌العظمي نوري همداني: در فرض سوال، جايز نيست.

حضرت آيت‌‌الله‌العظمي علوي گرگاني: حضرت ابوالفضل العباس عليه‌السلام از جايگاه ممتاز و ويژه‌اي در ميان عموم مردم برخوردار است و نشان دادن چهره ايشان موجب وهن به مقام شامخ ايشان است و لذا نشان دادن چهره اين بزرگوار و شخصيتهاي مقدس ديگر جايز نيست.

كلام آخر:

«عاشورا» سوژه‌اي نيست كه هركسي، با هر سطح از دغدغه و سواد تاريخي و همچنين توانايي‌هاي تكنيكي بتواند به آن نزديك شود و از آن فيلم سينمايي بسازد. آن‌هم فيلمي كه قرار است كل واقعه را عينا بازسازي كند. اين موضوعي‌ست كه نزديك نشدن به آن، بهتر از بد نزديك شدن و توليد اثر ضعيف راجع به آن است و متاسفانه «رستاخيز» اثر ضعيفي‌ست.

اثر برگزيده هيئت داوران جشنواره فيلم فجر، جز اشتباهات ساختاري و اشتباهات محتوايي و تاريخي فراوانش كه در تناقض با مقاتل مورد تائيد است و فيلم را تبديل به «عاشورا به روايت احمدرضا درويش!» كرده است، اشكالي دارد كه مراجع تقليد بارها انجام آن را نهي كرده بودند. در اكثريت فتاوا، نشان دادن چهره حضرت عباس(ع) جایز نبوده است که کارگردان این فیلم با نادیده گرفتن نظر مراجع و علمای دین برای جذابیت بیشتر فیلم و بدون توجه به تقدس‌زدایی از این الگوی دینی کار را خود را به پایان برده است و همين هم در همين چند روز اعتراضات بسياري را برانگيخته است. حال بايد صبر كرد و ديد مسئولان براي اكران عمومي فيلم برگزيده‌شان فكري براي حل مشكلاتش خواهند كرد يا تن به اعتراضات بيشتر خواهند داد.