هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 21 مرداد 1401
ساعت 18:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت 14:00
چهارشنبه 6 آذر 1392 17:30 ساعت
2013-11-27 14:00:51
شناسه خبر : 157681
اتفاقات رسانه‌اي و هنري چند روز گذشته با محوريت رسيدن صدمين روز شروع به كار دولت تدبير و اميد نشان مي‌دهد كه روشنفكران حامي دولت يازدهم از قبل تدارك گسترده‌اي را براي برگزاري اين روز تدارك ديده بودند. تداركي كه اتفاقا چندتاي آن‌ها بازخورد فراواني داشت و مي‌شود نكات فراواني را راجع به آن‌ها بيان داشت.

گروه فرهنگی - رجانیوز: اتفاقات رسانه‌اي و هنري چند روز گذشته با محوريت رسيدن صدمين روز شروع به كار دولت تدبير و اميد نشان مي‌دهد كه روشنفكران حامي دولت يازدهم از قبل تدارك گسترده‌اي را براي برگزاري اين روز تدارك ديده بودند؛ تداركي كه اتفاقا چندتاي آن‌ها بازخورد فراواني داشت و مي‌شود نكات فراواني را راجع به آن‌ها بيان داشت؛ از گزارش صدروزه‌ي رئيس‌جمهور در رسانه‌ي ملي بگيريد تا كليپ «نوسفر» كه با محوريت سخنراني حسن روحاني در مراسم تنفيذ ساخته شده بود و موراد ديگر. 

وقتي كليپ شبه‌روشنفكران هم كپي‌برداري از آمريكايي‌هاست!
 
نكته‌ي مهمي‌ست؛ اينكه شبه‌روشنفكران غرب‌زده حتي براي ساخت يك كليپ تبليغاتي سياسي ساده هم مجبور به تقليد عين به عين از تجربيات پيشين آمريكايي‌ها هستند.
 
در يكي دو روز گذشته كليپي در فضاي مجازي به‌طور گسترده منتشر شد كه توسط «حسين دهباشي» به مناسبت صدمين روز شروع كار دولت يازدهم و با محوريت سخنراني رئيس‌جمهور در مراسم تنفيذ ساخته شده بود؛ كليپي كه در همين مدت كوتاه توسط منتقدان شبه‌روشنفكر وطني بسيار ستايش شد و مورد تقدير قرار گرفت، بي‌اشاره به آنكه دوستان هنرمند حامي دولت حتي براي ساخت اين كليپ كوتاه هم دست به تقليد عين به عين از دوستان آمريكايي‌شان زده‌اند.
 
خودتان ببينيد و قضاوت كنيد:
 
Get the Flash Player to see this player.
 
گزارش صدروزه؛ وقتي مجري شيفته‌ي مهمان است
 
شب گذشته رئيس‌جمهور براي ارائه گزارش عملكرد صدروزه‌ي دولت به مردم،در گفت‌گويي تلويزيوني شركت كرد كه براي اولين بار با سه مجري برگزار شد. به نقد محتواي بحث‌هاي مطرح شده بايد در مطالب ديگري پرداخته شود، اما موضوعي كه امروز حتي صداي رسانه‌هاي حامي دولت را هم درآورده اجراي غيرحرفه‌اي برنامه و شيفتگي عجيب مجريان به مهمان برنامه و گريز آن‌ها از هرنوع سوال جدي و چالش‌برانگيز بود. 
 
اين اتفاق تا آنجايي پيش رفت كه خبرگزاري ايسنا هم در مطلبي به اين نكته اشاره كرد كه: «در اجرای شب گذشته شهیدی‌فرد کاملا مشخص بود که وی تحت تاثیر فضا قرار گرفته بود. در این زمینه لازم است که صداوسیما کارشناسان و مجریان قدری را وارد عمل کند و شاید بهتر بود که برای گفت‌وگو با رییس جمهور یکی از مدیران صداوسیما که توانمندی‌های اجرا دارند وارد عمل شوند.»
 
اما جز نقاظ ضعف پررنگ اجراي گفت‌و‌گويي تلويزيوني گزارش صدروزه‌ي دولت، نكته‌ي مهمي كه در اين برنامه بسيار جلب توجه مي‌كرد پخش مستندي ده دقيقه‌اي در ابتداي گفت‌و‌گو بود كه اصلا هيچ نشانه‌اي از عملكرد دولت در چهار ماه گذشته در آن نبود و اساسا معلوم نبود چرا بايد در ابتداي چنين گفت‌و‌گويي به روي آنتن برود. مستندي كه ظاهرا از سوي دفتر رئيس‌جمهور توليد شده بود و هيچ تفاوتي با يك مستند تبليغاتي پيش از انتخابات نداشت و به همين دليل هم ربطش با موضوع اصلي چنين برنامه‌اي معلوم نبود. برنامه‌اي كه قرار بود گزارشي باشد از عملكرد دولت، نه يك برنامه‌ي تبليغاتي درباره‌ي دولت یازدهم.
 
نكته‌ي مهم اين است كه اين رويكرد در برنامه‌هاي مختلف توليدشده براي صدمين روز آغاز به كار دولت درحالي انجام مي‌گيرد كه حاميان دولت يازدهم بعد از تمام گزارش‌هاي تلويزيوني رئيس‌جمهور دهم انتقادات فراواني را به مسامحه مجري و عدم به چالش كشيدن رئيس‌جمهور توسط وي انجام مي‌دادند و حالا خود به حاميان اولين گزارش عملكرد رئيس‌جمهور يازدهم تبديل شده‌اند در حالي كه ذوق‌زدگي و عدم چالش برنامه صداي برخي از حاميان دولت را هم دراورده است.