هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 8 خرداد 1402
ساعت 06:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 مرداد 1392 ساعت 15:10
شنبه 12 مرداد 1392 19:40 ساعت
2013-8-3 15:10:36
شناسه خبر : 146840

محمد علی نجفی گزینه نهایی حسن روحانی برای وزارت آموزش و پرورش معتقد است که تربیت غربی بهتر از تربیت حال حاضر کشور خواهد بود.

به گزارش "ندای انقلاب"، محمدعلی نجفی متولد ۱۳۳۰در تهران به دنیا آمد و تحصیلات دوران متوسطه خود رادر تهران گذراند و سپس در رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف مدرک کارشناسی خودرا دریافت کرد. وی مدرک کارشناسی ارشد خودرا نیز در موسسه فناوری ماساچوست (اِم آی تی)در آمریکا دریافت کرد.
 
وی در دولت شهید محمدجواد باهنر و محمدرضا مهدوی‌کنی مسئولیت وزارت فرهنگ و آموزش عالی را بر عهده داشت و پس از آن نیز در دولت میرحسین موسوی در همین مسئولیت ابقا می‌شود. نجفی دردولت اول و دوم سازندگی نیز وزیر آموزش و پرورش بود و در دولت اصلاحت نیز با حکم سیدمحمد خاتمی به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه منصوب شد.
 
نجفی برای شرکت در سومین دوره انتخابات شورای شهر تهران در لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان قرار گرفت و توانست به شورای شهر تهران راه یابد.
 
وی به عنوان چهره حزبی نیز شناخته می‌شود، زیرا وی یکی از موسسان حزب کارگزارن سازندگی است. در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز محمدعلی نجفی اعلام کاندیداتوری کرد ولی در نهایت برای شرکت در رقابت انتخاباتی ثبت‌‌نام نکرد.
 
حال وزیر آموزش و پرورش سال ۶۸ تا ۷۶ دولت هاشمی بار دیگر قصد دارد از نیاوران به سمت قرنی با اتوبوس اعتدال برود، اتوبوسی که شاید تنها افراد مسن با تجربه را سوار کند.
 
محمد علی نجفی با توجه به سابقه ای علمی و تخصصی اش در مسند وزارت آموزش و پروش شاید بتواند مباحث اقتصادی این وزارتخانه ومعیشت کارمندان آن را به گونه ای حل کند به دلیل آنکه در دوران وزارت طولاني و ۹ ساله ايشان اقدامات رفاهي مثبتي نظيرصندوق ذخيره فرهنگيان يا گسترش باشگاه‌هاي فرهنگيان و امثال آن را ایجاد کرد.
 
از طرفی آیا صندوق ذخیره فرهنگیان و کارهایی از این قبیل می‌تواند جای خالی وضعیت مستقیم معیشتی معلمان را پر کند؟ امروز با وجود تورم و گرانی روز افزون، معلمان نیاز دارند تا وضعیت حقوقی و دریافتی آنها سر و سامان بهتری پیدا کند؛ زیرا مبالغ ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار تومانی که در فیش حقوقی معلمان جای خوش کرده نمی‌توان توقع تحولات در وضعیت معیشتی آنها داشت.
 
در زمان تصدی وزارت آموزش و پرورش آقای نجفی در سالهای دور، معلمان همواره دارای جایگاه ضعیف اجتماعی بودند و جامعه معلم را به عنوان فردی ضعیف از نظر اجتماع و اقتصاد می پنداشت در صورتی که امروز اگر معلمان از وضعیت معیشتی خوبی برخوردار نیستند اما جایگاه اجتماعی بدست آوردند که هرکسی آرزوی معلم شدن دارد.
 
اما باید در نظر داشته باشیم که درست است مباحث اقتصادی آموزش و پرورش در اولويت قرار دارد اما هدف نهایی این وزارتخانه حل مشكلات اقتصادی معلمان نيست بلكه مسئوليت‌ اصلی عظيم‌ترين نهاد اجرايي نظام اسلامي در عرصه فرهنگ و تعليم و تربيت ، تربیت انسان های آزاده و اسلامی است.
 
در حقیقت با استنادبه سخنان و اعلام نظرهای نجفی می توان این گونه استنباط کرد که دیدگاه های ایشان در عرصه تعلیم و تربیت با دیدگاه رسمی نظام و اسناد بالادستی کمی متفاوت است.
 
در باب عملكرد، روشن‌‌ترين شاهد، نظام جديد متوسطه است، نظامی که در زمان اجرای آن باعث ایجاد بسیاری از مشکلات اخلاقی در بین جوانان شد. نظام جدید متوسطه به دلیل الگو برداری از مدل های غربی نتوانست هیچ فعالیت خاصی برای ارتقای فعالیت دینی انجام دهد و اکثر معلمان پرورشی در آن زمان خواستار خروج از این حوزه بودند.
 
نظام جديد متوسطه‌‌‌،‌ نظام آموزش دقيقا سكولار غيرديني بلكه دين زدايانه بود و نه تنها در كتابچه آن هيچ اشاره‌اي به جايگاه تربيت ديني و فعاليت‌هاي پرورشي نشده بود بلكه پيش بيني نظام واحدي و پنجره‌هاي باز در آن، فرياد مسئول ستاد مبارزه با منكرات را درآورد چندان كه به وزير نامه نوشت كه اين چه نظام جديد متوسطه‌اي است كه عامل گسترش روابط نامشروع دختران و پسران دانش‌آموز و رها شدن آنان در بوستانهاي شهري شده است.
 
وی همچنین در خصوص مراکز تربیت معلم که میراث شهیدان رجایی و باهنر بود الگوي وارداتي دانشگاه را بر الگوي بومي تربيت معلم ترجيح داد با اين استدلال كه چون دانشگاه نيرو تربيت مي‌كند چرا آموزش و پرورش بايد براي تامين نيرو در مراكز تربيت معلم، سرمايه‌گذاري كند این اظهارات در حالی مطرح شده که تمام کشورهای جهان برای بحث آموزش و پرورش خود اهمیتی قائل می شوند.
 
 
اما تفاوت يا تضاد ديدگاه‌هاي نجفي در عرصه تعليم و تربيت با ديدگاه‌هاي رسمي نظام را علاوه بر عملكرد ، در اظهار نظرهاي ايشان نيز مي‌توان مشاهده كرد، وی در گفتگويي با شماره ۳۲ و ۳۳ ماهنامه آيين در اظهاراتی تاسف بار می گوید که چرا برخی ها می گویند آموزش و پرورش ما غرب زده است يعني چه ؟ كجاي كار آموزش و پرورش ،‌ حاكي از غربزدگي است... يا مثلا اينكه انسان ترازغربي تربيت مي‌كند اي كاش اين كار را مي‌كرد چون از نظر اخلاقي و تربيتي ، انسان تراز غربي بالاتر از چيزي است كه ما در جوامع خودمان تربيت مي‌كنيم!
 
حتی موضوع سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و قانونمند شدن این وزارتخانه عریض و طویل که با حدود ۱۴ میلیون دانش آموز طرف است، نیاز به فردی با اطلاعات کامل از تحولات کنونی و روز دارد تا بتواند ادامه تحولات در این وزارتخانه را دنبال کند. حال با این وجود فردی که حدود ۱۶ سال از حوزه آموزش و پرورش دور بوده است و تفکرات او مربوط به سالهایی می شود که آموزش و پرورش به شکل سنتی اداره می شد برای این وزارتخانه مفید خواهد بود.
 
نجفی همچنين اخيرا در جمع عده‌اي تحت عنوان نشست تشكل‌هاي كشوري معلمان در تاريخ ۱۵/۴/۹۲ اظهار داشته است كه:برخي آموزش و پرورش را قسمتي از حاكميت مي‌دانند در حالي كه آموزش و پرورش ، بخشي از جامعه است، عده‌اي آموزش و پرورش را صرفا ايدئولوژيك مي‌پندارند درحالي كه بخش اعظمي از آن غير ايدئولوژيك است. 
 
با توجه به اين اظهارات به نظر نمي‌رسد ايشان به ضرورت تحول بنيادين براساس فلسفه تعليم و تربيت اسلامي باور داشته باشد يا حداقل بيم آن مي‌رود كه همانند گذشته ، در مقام اجرا، برون داد تحول بنيادين دقيقا نقطه مقابل اهداف آن بشود.
 
وی از سوی در حالی به دنبال حذف معاونت پرورشی است که مقام معظم رهبری در خصوص تصویب قانون احیای معاونت پرورشی فرمودند :يكي از كارهاي بسيار خوبي هم كه شد در اين دوره احياي معاونت پرورشي است كه بر اثر سوء سليقه بعضي از گذشتگان ازبين رفته بود .
 
موضوع پرورشی هم یکی از مناقشات سالهای گذشته بوده که امروز هم گویی سر باز کرده است. موضوع فرهنگ و پرورشی در کشورمان از موارد و مسائل بسیار مهم و مورد توجه سازمانها و تمامی دولتها بوده است. حال با این تفاسیر می توان معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش که باید توسعه بیشتری پیدا کند را حذف کرد؟ با حذف پرورشی چه نهادی در آموزش و پرورش به موضوعات فرهنگی در مدارس توجه می کند؟
 
واقعيت آن است كه نجفي بيش از آنكه يك معلم باشد يك شخصيت كاملاً سياسي است وی یکی از موسسین حزب کارگزارن بوده و حضور فعال ايشان در انتخابات سال ۸۸ و همراهي با آقاي كروبي ، دليل روشني بر اين گفته است. 
 
علاوه بر آن طي اين سالها، ايشان مستمراً با تشكل‌هايي كه به دليل تحريك معلمان به اعتصاب يا به دليل اقداماتشان در فتنه ۸۸ ، غير قانوني اعلام شدند، ارتباط داشته است و طبيعي است كه اين ارتباط در دوران وزارت ايشان نيز تقويت خواهد شد.
 
آنچه امروز باعث ایجاد نگرانی روی کار آمدن چنین فردی در آموزش و پرورش است اظهارت و پیام های برخی از سردمداران فتنه ۸۸ است که اعلام کردند براي دستيابي به قدرت بايد از مدارس شروع كنيم تا بتوانند از نوجوانان و جوانان يارگيري كنند تا پس از چهار سال ، خود به قدرت برسند.
 
در پایان وزارت آموزش و پرورش نیاز به فردی دارد که از تحولات درونی و بیرونی آن و همچنین دغدغه های مقام عظمای ولایت با خبر بوده و بتواند این موارد را پاسخگو باشد. فردی که در نظام تعلیم و تربیت کشور بتواند انسانهایی ولایی برای رسیدن به حیات طیبه تربیت کند. فردی که تحول در آموزش و پرورش را پذیرفته و بتواند در ادامه روند تحولی این نهاد بسیار مهم گام های ارزشمندی بردارد.