هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 21 فروردين 1392 ساعت 16:07
چهارشنبه 21 فروردين 1392 20:37 ساعت
2013-4-10 16:07:03
شناسه خبر : 137605
متأسفانه افرادی که از همه جا شکست می‌خورند و هیچ جایی آنها را راه نمی‌دهند حتی در نمازجمعه، دم از وحدت می‌زنند و می‌گویند وحدت آن چیزی است که ما می‌گوییم. سعی کنیم نظرات را به هم نزدیک کنیم نه این‌که هرکسی تصمیمی بگیرد و بعد بگوید وحدت؛ این امر نه عقلا صحیح است و نه شرعاً و هیچگاه در چنین حالتی وحدت حاصل نمی‌شود.

گروه سیاسی: پس از دیدار اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری با علامه مصباح، اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نیز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به دیدار وی رفتند. 

در این دیدار آیت الله مصباح یزدی به صراحت فضای سیاسی کشور را مناسب برای "رقابت میان اصولگرایان" دانستند. 

رئیس موسسه پژوهشی امام خمینی (ره) همچنین با اشاره به دیدگاه کسانی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، دم از وحدت می زنند، شکست خوردگان سیاسی را منادیان وحدت در شرایط فعلی خواندند و تاکید کردند: سعی کنیم نظرات را به هم نزدیک کنیم نه این‌که هرکسی تصمیمی بگیرد و بعد بگوید وحدت؛ این امر نه عقلا صحیح است و نه شرعاً و هیچگاه در چنین حالتی وحدت حاصل نمی‌شود.

در ادامه، سخنان علامه مصباح یزدی در این دیدار که توسط روابط عمومی حزب موتلفه منتشر شده است، می‌آید:
آیت‌الله مصباح‌یزدی در دیدار با محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی و برخی از اعضای شورای مرکزی این حزب اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های حزب مؤتلفه این است که اعتقاد به تبعیت از روحانیانی دارند که راه صحیح اسلام را شناخته و از نواب عام امام زمان تبعیت می‌کنند.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود تبعیت از مراجع معنایش آن نیست که هر کس رساله داد و مقلد داشت همه از او تبعیت کنند و ملاک‌هایی باید داشته باشند که انسان بفهمد راه صحیح کدام است.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی(ره) افزود: وقتی قبل از انقلاب امام را انتخاب کردید ایشان از لحاظ داشتن مقلد در درجه سوم و چهارم بود و افراد فراوانی از ایشان بالاتر بودند اما در مسائل سیاسی مقلدان آنها از امام تبعیت می‌کردند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با بیان این‌که گذر زمان در رفتار، کردار و موضع گیری‌های افراد اثر می‌گذارد، ‌افزود:‌ برای یک گروه نیز چنین اتفاقی می‌افتد؛ گروهی با نیت خالص تشکیل می‌شود اما شرایط زمان و یا شناخت فرد تغییراتی را در آن ایجاد می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: تجربه‌های فراوانی در این مورد همچون حزب جمهوری وجود دارد که بعد از گذشت چندی به دستور امام این حزب منحل شد چون شرایط جدید در داخل و خارج حزب به وجود آمد و شرایط اجتماعی تغییر کرد.

وی با تأکید بر این‌که اگر در زمانی با یک روش و یا افرادی هم فکر بودیم دلیل نمی‌شود تا آخر نیز با آنها باشیم، گفت: تغییر همیشه حاصل می شود و باید این روحیه را داشته باشیم که رفتاری که در آن زمان درست بوده امروز یا قابل اجرا نیست یا باید تغییر کرد.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، با بیان این‌که انسان همیشه باید حالت انتقاد پذیری داشته باشد، تصریح کرد: در روایت آمده علامت مؤمن این است که هر صبح و شام خود را متهم می کند؛ همیشه هر مشکلی که پیش می‌آید باید نخست خود را متهم کنیم.

آیت‌الله مصباح یزدی گفت: کسانی که به این انقلاب و صحت مشی امام خمینی(ره) ایمان دارند باید سعی کنند مطالب مورد اختلاف را دوستانه با هم مطرح کنند تا حل شود نه این‌که اول تصمیم بگیرند و بعد بگویند باید با هم متحد شویم؛ این حرف معقولی نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از کسانی که دم از وحدت می‌زنند، اظهار داشت: متأسفانه افرادی که از همه جا شکست می‌خورند و هیچ جایی آنها را راه نمی‌دهند حتی در نمازجمعه، دم از وحدت می‌زنند و می‌گویند وحدت آن چیزی است که ما می‌گوییم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، گفت: سعی کنیم نظرات را به هم نزدیک کنیم نه این‌که هرکسی تصمیمی بگیرد و بعد بگوید وحدت؛ این امر نه عقلا صحیح است و نه شرعاً و هیچگاه در چنین حالتی وحدت حاصل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: اگر همه اصولگرایان کابینه تشکیل می‌دادند و همه می‌دانستند که این کابینه اصولگرایان است وحدت اصولگرایان در مقابل رقبا حفظ می‌شد، این ایده آل است این که همه اصولگرایان بنشینند و نفر واحدی را انتخاب کنند هرچند شدنی نیست، حتی همان سه نفری که ابتدا با هم ائتلاف کردند بنده معتقدم که در عمل هیچ کدام از آنها با هم نمی‌سازند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با اشاره به انتخابات هشتم ریاست جمهوری، گفت: در آن دوره قدرت، امکانات، صدا و سیما و حتی ثروت کارگزاران در اختیار اصلاح‌طلبان بود، در چنین شرایطی جا دارد که از همه چیز صرف نظر کنیم و توافق امری عقلایی است.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امروز اصلاح‌طلبان چنین وضعیتی ندارند و شانس برنده شدن با آنها نیست آنها در موقعیتی هستند که چه کسی را انتخاب کنند که رد صلاحیت نشود، سران آنها که قطعاً رد صلاحیت می‌شوند از این رو به دنبال فردی هستند که سابقه نسبتا خوبی داشته و رأی بیاورد اما بعید است که مردم به آنها اقبال داشته باشند.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، تصریح کرد: اگر در انتخابات امر دایر شد بر اصولگرا و اصلاح‌طلب، همه باید بر روی اصولگرا اتفاق کنند و نظرات دیگر خود را کنار بگذارند و بر روی شخصی اجماع کنند که در مقابل آنها رأی داشته باشد.

آیت‌الله مصباح‌یزدی خاطرنشان کرد: اما امروز رقابت در میان اصولگرایان است چون اصلاح‌طلبان بعد از فتنه 88 دیگر در میان مردم جایی ندارند.