هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 02:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 22 بهمن 1391 ساعت 10:19
يكشنبه 22 بهمن 1391 13:49 ساعت
2013-2-10 10:19:21
شناسه خبر : 133115

بانک مقالات انقلاب اسلامی ایران به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری قائمیه اصفهان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رسا، بانک مقالات انقلاب اسلامی ایران از سوی مرکز تحقیقات کامپیوتری قائمیه اصفهان در فرمت کتابخانه‌ای، جاوا، اندروید و پی‌دی‌اف برای استفاده در رایانه، ‌انواع تبلت و گوشی‌های تلفن همراه در دسترس عموم قرار گرفته است.

 

مقالات این بانک جامع به موضوعات مختلفی چون: «ویژگی ها و امتیازات انقلاب اسلامی، تاریخ انقلاب قبل از پیروزی، تاریخ انقلاب بعد از پیروزی، دکترین انقلاب اسلامی، شخصیتهای انقلاب اسلامی، ارکان نظام جمهوری اسلامی، دستاوردهای انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی در کلام دیگران، چشم اندازهای انقلاب اسلامی، تأثیر انقلاب اسلامی در دنیای پیرامونی و آسیب شناسی انقلاب اسلامی»، اختصاص دارد.

 

در این بانک هر یک از موضوعات ذکر شده دارای مقالات مختلفی است که به چند نمونه اشاره می شود: «علل پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم منحوس پهلوی، علما و پیروزی انقلاب اسلامی، نقش ویژه و برجسته امام خمینی در ایجاد انقلاب اسلامی، حضور یکپارچه مردم در انقلاب اسلامی، مردمی و همگانی بودن انقلاب اسلامی، اسلامی بودن، جامعیت اسلام، نقش مذهب در انقلاب اسلامی، سه دست خط منتشر نشده از حضرت امام خمینی (رحمةالله‌علیه) در اولین روزهای هجرت و اعترافات یک دیپلمات آمریکائی»

 

در مقاله «عوامل پیروزی انقلاب از نظر امام خمینی رحمة الله علیه» به این عناوین پرداخته شده است: «رمز پیروزی ایمان بود، نترسیدن از مرگ، اتکا به خدا و معنوی بودن نهضت، تحول روحی – معنوی، غلبه قوت ایمان بر جنود شیطانی، اراده خدا و پیوستن همه گروهها به ملت، وحدت کلمه و اسلامی بودن مقصد، الهی بودن مقصد، ایمان و وحدت».

 

در بخشی از مقدمه‌ای که در ابتدای این بانک جامع نوشته شده آمده است: «انقلاب اسلامی ایران با سطح وسیع و ریشه های عمیق و تمام ویژگیهای خود بعنوان یک پدیده اجتماعی، معلول و محصول عوامل بسیاری است.هر گروهی با توجه به ملاکات فکری و منافع تشکیلاتی خویش، علتی را برجسته تر می نماید و سعی می کند سلسله علل را به آن علت اصلی برگرداند، با توجه به این مطلب است که تبیین زمینه ها و عوامل انقلاب اسلامی مبحث بنیادی و پر مجادله این نوشتار می باشد. مارکسیست ها شرایط اقتصادی و مرحله تاریخی هر جامعه را زمینه و علت انقلاب می دانند و بطور کلی اینها هستند که نظریات مدونی در باب انقلاب دارند که به انحاء مختلف این تیوریها تاثیر خود را بر تحلیل اغلب نظریه پردازان انقلابها گذارده است. علل انسانی بر دو دسته علل فردی و علل اجتماعی تقسیم می شوند:
1. علل فردی (نقش رهبری در انقلاب) در اینجا باید بررسی شود که انسانها با خصیصه های فردی و به عنوان اشخاص معین چه سهمی در دگرگون کردن قالبهای فکری و رفتاری داشته اند و چگونه موجد انقلاب شده اند.اینجاست که باید روی شخصیتهای تاریخ انقلاب اسلامی متمرکز شویم و سران و نخبگان را مورد تحقیق قرار بدهیم قدم اول توجه روی شخص امام به عنوان رهبر انقلاب می باشد.ایشان چه افکار و رفتاری از اسلام ارایه دادند؟ این مسایل در شکل گیری و پیروزی انقلاب ایران چقدر موثر بود؟ قدم بعدی اینست که لیستی از دیگر افراد شخصیتهایی که در انقلاب اسلامی موثر بوده اند را در بیاوریم سپس افکار و رفتارشان را مورد شرح و ارزیاب قرار دهیم. پیشینیان امام: برای اینکه اهمیت و کاربرد این بخش از بحث ما روشنتر شود نگاهی به نقش شخصیتها در تاریخ معاصر ایران می افکنیم و آندسته از افراد را که در پرورش و تداوم اسلام در بعد نظری و عملی موثر بوده اند را مورد بررسی قرار می دهیم. 2. عناصر فرهنگی شاه محمد رضا شاه از سالهای 39 و 40 و با طرح لوایح ششگانه آمریکایی انقلاب سفید در 19 دی و برگزاری رفراندوم ششم بهمن سال 1341 در تایید آن و بمدد حامیان خارجیش بطور حسابشده تر و ظریفتری مبارزه را آغاز و به دنبال آن، تلاش کرد تا فرهنگ جدیدی هماهنگ و همساز با حکوما و سیاستش خلق کند.فرهنگ شاه ملقمه ای از دو عنصر بود. 1- فرهنگ غربی 2- فرهنگ ایران باستان.»

 

در مقاله ای که انقلاب اسلامی ایران را در کلام شهیدان مورد بررسی قرار داده آمده است: «انقلاب اسلامی ایران نتیجه 1400 سال رنج و زحمت و مشقت و تبعید و زندان و شکنجه‌ها و جنگها و شهادتها می‌باشد. افرادی چون مطهری‌ها و... جان عزیز خود را فدا کرده‌اند تا این انقلاب به اینجارسیده است و ما امروز وارث چنین انقلابی هستیم. شما می‌دانید حفظ هر چیزی از به‌دست آوردن آن دشوارتر است.»

 

در این مقاله به نقل از شهیدان آمده است:

آموزگار شهید محمد خالویی: «شجره انقلاب‌اسلامی احتیاج مبرمی به خون جوانان عاشق و خدمتگزار به خداوند سبحان دارد. از آن‌طرف، خداوند متعال هم جوانان برومند و شایسته و باتقوا را به وسیله (شهادت) گلچین می‌کند.»

 

دانش آموز شهید داود سهرابی: «در اول وصیتنامه به‌امام عزیز سلام عرض می‌کنم که ما را یاری و رهبری کرد که از نظام کثیف طاغوت خارج‌شویم و در فضای سالم انقلاب اسلامی زندگی کنیم. نمی‌دانم شکر این نعمت را چگونه‌بجا آورم که اگر انقلاب نمی‌شد، حالا در این مکان مقدس که خداوند عنایت کامل داردنبودم بلکه در بدترین و کثیف‌ترین جاها مشغول معصیت‌خداوند بودم و از خدا آنقدردور بودم که هیچ فکرش را هم نمی‌توان کرد.»

 

دانش آموز شهید احسان کشاورز محمدی: «وقتی انقلاب کردیم و آمریکا را که مظهر شیطان است‌به رهبری امام ازخاک اسلامی خود بیرون کردیم باید پذیرای مصایب و دشواریها نیز باشیم. وقتی‌خواستیم که سربلند باشیم و حق بگوییم و به حق دعوت کنیم باید رنج و مشقت‌فراوانی را تحمل و مبارزه کنیم.»

 

برای دریافت بانک جامع  انقلاب اسلامی ایران با فرمت های مختلف جهت استفاده در رایانه،‌ تبلت و تلفن همراهاینجا کلیک کنید.