هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 20:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 خرداد 1391 ساعت 10:12
سه شنبه 23 خرداد 1391 14:42 ساعت
2012-6-12 10:12:17
شناسه خبر : 112290
وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد هفت کشور هند، مالزی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سریلانکا، ترکیه و تایوان از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شده‌اند. این در حالی بود که فروردین ماه گذشته نیز 10 کشور اروپایی شامل انگلیس، بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان و اسپانیا و همچنین ژاپن در لیست این معافیت‌ها قرار گرفتند تا با این حساب امریکا میخ آخر را بر تابوت تحریم‌های جنجالی و پر سر و صدای خود بزند و مشخص نشود که قرار است این تحریم‌ها در قبال کدام یک از اقتصادهای مطرح و مشتری ایران اعمال کند.

  رفت و آمدهای آسیایی هیلاری کلینتون به آسیا هم نتوانست به اجرایی شدن نمایش تحریم‌ خرید نفت ایران کمک کند تا تنها دو هفته مانده به اجرای تبلیغاتی قانونی که اوباما شش ماه پیش با سر و صدای زیاد علیه ایران امضاء کرد، هفت کشور دیگر هم به فهرست یازده کشوری که امریکا نتوانسته آنها را نسبت به قطع خرید نفت از ایران مجاب کند اضافه شود.

به گزارش رجانیوز،  وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد هفت کشور هند، مالزی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سریلانکا، ترکیه و تایوان از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شده‌اند. این در حالی بود که فروردین ماه گذشته نیز 10 کشور اروپایی شامل انگلیس، بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان و اسپانیا و همچنین ژاپن در لیست این معافیت‌ها قرار گرفتند تا با این حساب امریکا میخ آخر را بر تابوت تحریم‌های جنجالی و پر سر و صدای خود بزند و مشخص نشود که قرار است این تحریم‌ها در قبال کدام یک از اقتصادهای مطرح و مشتری ایران اعمال کند.
 
این در حالی بود که پیش از این و به دنبال تصمیم امریکا و اروپا برای تحریم خرید نفت ایران،  رهبر معظم انقلاب اسلامی، در بيانات مهمي، دليل اصلي دشمني‌هاي جبهه استكبار با ملت ايران و نظام اسلامي را ذخاير عظيم نفت و گاز در ايران برشمرند و با يادآوري رو به اتمام بودن ذخاير انرژي در غرب، تأكيد كردند كه قدرت‌های استكباری به خاطر تأمین منابع راهبردی‌شان می خواهند كشورهای دارای منابع نفت در دست آنها همچون موم باشند اما جمهوری اسلامی در مقابل خواسته های نامشروع آنها همچون شیر ایستاده است.
 
رهبر معظم انقلاب همچنين، به برآورد و اشتباه محاسباتي غرب در قبال جمهوري اسلامي ايران مبني بر امكان تضعيف يا عقب‌نشيني نظام اسلامي با تهديد و تحريم اشاره كرده و يك بار ديگر پس از نماز جمعه 14 بهمن سال 90، بر راهبرد "تهديد مقابل تهديد" ايران تأكيد كرده بودند.
 
این سخنان و رویکرد ایران در قطع صادرات پیش دستانه نفت به چند کشور اروپایی سبب شد تا بازار انرژی دچار یک بی‌ثباتی معنادار شده و قيمت نفت ايران به 126 دلار برسد و این درحالی بود که بنا به اذعان شبكه بلومبرگ، ميزان صادرات نفت ايران نيز در بالاترين سطح نسبت به سه سال گذشته قرار داشت. به وجود آمدن این شرایط بود که سبب شد امریکا اعلام کند 10 کشور اروپایی که خود مدعی تلاش برای تحریم خرید نفت از ایران بودند به همراه ژاپن را از این تحریم‌های پر سر وصدا معاف کرده است.
 
اما با گذشت نزدیک به سه ماه و در حالی که دولت امریکا با شیو‌ه‌های مختلف تلاش کرد تا مشتریان جدی نفت ایران در منطقه آسیا از جمله هند و کره جنوبی را از خرید نفت ایران منصرف کند، سرانجام مجبور شد ناتوانی خود در مجاب کردن آنها را به این شیوه اعلام کند که "کشورهايی که روابط با ايران را کاهش داده‌اند، از تحريم‌های آمريکا معاف شده‌اند."
 
اما در حالی که کلينتون بهانه اتخاذ این تصمیم از سوی امریکا درباره 18 کشور مذکور را  کاهش خرید نفت از ایران در ماه‌های اخیر اعلام کرده است، اظهارات مقامات سیاسی و اقتصادی این کشورها در ماه‌های اخیر حاوی واقعیت دیگری است.
 
"اس. ام. کریشنا" وزیر خارجه هند در جریان سفر اردیبهشت‌ماه  "هیلاری کلینتون" به دهلی نو در ابراز نظری رسانه‌ای اعلام کرده بود: ایران همچنان یک کشور کلیدی در تامین انرژی ما باقی می ماند. این در حالی بود که با توجه به وابستگی 14 درصد واردات نفت هند به ایران، برخی اقدامات برای عدم پرداخت بدهی نفتی هند به ایران در زمستان گذشته موجب بحران جدی برای هند و یافتن راه‌های جدید پرداخت بدهی به ایران شده بود.
 
 
در همین حال، کوییشیرو گمبا، وزیر امور خارجه ژاپن نیز آذرماه گذشته و همزمان با مطرح شدن این قانون، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با هیلاری کلینتون صراحتا از احتمال افزایش قیمت نفت خام ایران به 200 دلار در هر بشکه، به جای 100 دلار ابراز نگرانی کرده و گفته بود: «ژاپن توجه زیادی به چگونگی اجرای این تحریم ها دارد و نگران تاثیر ان بر قیمت های نفت خام و به طور کلی اقتصاد است. از دیدگاه من در صورتی که واردات نفت خام از ایران متوقف شود این خطر وجود خواهد داشت که تمام اقتصاد جهانی آسیب ببیند».
 
دیماه گذشته وزیر انرژی ترکیه نیز اعلام کرد شرکت نفتی توپراس ترکیه به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد. وی گفت: «با وجود اعمال تحریم های جدید آمریکا بر ضد شرکت ها و نهادهایی که با بانک مرکزی ایران داد و ستد و همکاری می کنند ، شرکت وارد کننده نفتی توپراس ترکیه همچنان از ایران نفت خریداری خواهد کرد».
 
این درحالی بود که دیماه گذشته خبرگزاری رویترز نیز از سئول گزارش داد که کره جنوبی نه فقط قصد ندارد خرید نفت از ایران را متوقف کند بلکه میزان نفت درخواستی اش از ایران در سال 2012 نسبت به سال 2011 را نیز افزایش داده است. بنابر این گزارش، یک منبع دولتی کره جنوبی اعلام کرده بود پالایشگاه های کره –که پنجمین کشور بزرگ وارد کننده نفت جهان است- قراردادهایی سالانه را برای خرید روزانه 200 هزار بشکه از نفت خام ایران در سال 2012 منعقد کرده اند که بیش از توافقات در سال گذشته میلادی است.
 
امنیت بازار انرژی به عنوان پاشنه آشیل شرایط اورژانسی اقتصاد جهانی سبب شده است تا پس از یک بحران یکماهه در این بازار به ازای واکنش ایران به تصمیم اتحادیه اروپا و قطع صادرات نفت به چند کشور اروپایی، امریکا را بر آن دارد تا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، زیر بار قانونی که رئیس جمهورش با سر و صدای فراوان امضاء کرد نرود و به این وسیله شوکی جدید به بازار انرژی جهانی وارد نکند. اما این همه ماجرا نیست و از سوی دیگر، مشتریان ایران حاضر نیستند در ازای پیشنهادات سطح پایین امریکا، ضرر و هزینه تقابل و تحریم ایران را بپردازند. امروز امریکا دیگر آنقدر قدرتمند نیست که حتی نزدیکترین متحدان خود در اروپا و آسیا را مجاب کند که هزینه تصمیمات سیاسی و قدرت طلبانه او را بپردازند، موضوعی که با بیمه کشتی‌های حامل نفت ایران از سوی ژاپن و در جبران تحریم بیمه‌ای اتحادیه اروپا بیش از پیش روشن شده است. و بر مبنای تحلیل رهبر معظم انقلاب، این برگ برنده‌ای غیر قابل انکار برای ایران در هر مذاکره‌ای با طرف غربی خواهد بود.
 
اخبار مرتبط