هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 مهر 1400
ساعت 07:49
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 فروردين 1391 ساعت 16:31
سه شنبه 15 فروردين 1391 21:01 ساعت
2012-4-3 16:31:19
شناسه خبر : 104671
هاشمي در اين مصاحبه از ضرورت رابطه با امريكا سخن گفته بود و اينكه بايد در دوره امام تكليف رابطه با امريكا و مصر مشخص مي‌شود و وي نيز اين مسئله را در يك نامه دست‌نويس در اواخر حيات مبارك امام به ايشان عنوان كرده است.

اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل در نامه‌اي خطاب به آقاي اكبر هاشمي رفسنجاني از اظهارات او در مورد دفاع مقدس، رابطه با امريكا و مصر، روابط ايران با عربستان، حادثه رستوران ميكونوس انتقاد كرد.

به گزارش رجانيوز، اين نامه در حالي خطاب به رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام منتشر شده است كه روز گذشته مصاحبه‌اي از آقاي هاشمي بر روي خروجي رسانه‌ها قرار گرفت كه وي در اين مصاحبه اظهارات بعضاً بي‌سابقه‌اي در مورد رابطه با امريكا و مصر و حادثه ميكونوس عنوان كرده بود.

هاشمي در اين مصاحبه از ضرورت رابطه با امريكا سخن گفته بود و اينكه بايد در دوره امام تكليف رابطه با امريكا و مصر مشخص مي‌شود و وي نيز اين مسئله را در يك نامه دست‌نويس در اواخر حيات مبارك امام به ايشان عنوان كرده است.

هاشمي همچنين به‌عنوان اولين بار در سطح يك مقام ارشد كشورمان، به‌نحوي ادعاي غربي‌ها مبني بر دست داشتن عواملي از ايران در ماجراي رستوران ميكونوس را كه منجر به فضاسازي‌هاي گسترده رسانه‌اي و سياسي عليه ايران شد، تأييد كرده كه اين بخش از اظهارات او با استقبال گسترده رسانه‌هاي بيگانه مواجه شده است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام كه روابط خوبي با خاندان ملك عبدالله و سران سعودي از گذشته دارد، در بخش ديگري از اظهاراتش در مورد رابطه ايران و عربستان نيز بدون اينكه اشاره‌اي به آلت دست بودن عربستان براي امريكا داشته باشد، فاصله گرفتن رژيم سعودي از جمهوري اسلامي را ناشي از سياست‌هاي نادرست خارجي كشور عنوان كرده است.

در نامه اتحاديه انجمن‌هاي مستقل دانشجويان سراسر كشور خطاب به هاشمي تصريح شده است:

«به نظر می رسد این روزها که برخی ها اصرار دارند افرادی را منتسب به "نخست وزیر امام"، "رئیس مجلس دوران امام" و... کنند بیش از پیش این فراز از وصیت نامه سیاسی الهی امام روح اللَّه الموسوی الخمینى باید مورد تاکید قرار بگیرد که فرمودند: "من در طول مدت نهضت و انقلاب به واسطه سالوسى و اسلام‏نمایى بعضى افراد ذکرى از آنان کرده و تمجیدى نموده‏ام، که بعد فهمیدم از دغل‌بازى آنان اغفال شده‏ام. آن تمجیدها در حالى بود که خود را به جمهورى اسلامى متعهد و وفادار مى ‏نمایاندند، و نباید از آن مسائل سوء استفاده شود. و میزان در هر کس حال فعلى او است."

قصد مطول کردن این وجیزه نیست اما آقای هاشمی مصاحبه شما با یکی از نشریات ما را بر آن داشت تا برخی نکات یادآوری شود.

متاسفانه شما همواره شکست های‌تان را با مباحث مملکتی خلط می کنید و چه توصیفی مناسب تر از این که تنها به دنبال رضایت خود هستید. شکست در انتخابات 84 عاملی بود تا شما پس از آن با فشارها و سخنان‌تان درصدد برخورد قهری و چرکین با رأی مردم برآیید.

از خطبه های نماز جمعه که نباید به تریبون شخصی استفاده شود در راه درد و دل های خود برآمدید و با سخنان ناپخته خود چون "هوشیاری عمومی در قبال انحرافات احتمالی در انتخابات و این که بعضی‌ها درصدد مخدوش کردن اراده مردم هستند و ارایه آمار غلط و فریب افکار عمومی که اطلاع‌رسانی نیست" و سخنان‌تان در همین انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه "ان‌شاء الله نتیجه انتخابات همانی که مردم می‌خواهند و رأیی که مردم به صندوق می اندازند، باشد" نشان دادید حاضر هستید آبروی هزاران هزار ناظر مردمی انتخابات را زیر سئوال ببرید.»

در اين نامه با يادآوري اين بخش از اظهارات هاشمي كه "وقایع دفاع مقدس ثابت کرد که نمی‌توان صرفاً با شعار، کار کرد. بلکه باید همراه عمل‌گرایی وارد سیاست شد"، خاطرنشان شده است: «جنگ هشت ساله ملت ایران با هیچ منطق سیاسی تحلیل نمی شود، جز اینکه آرمان گرایی یاران واقعی امام جنگ را پیش برده است. بد نیست به‌یاد آوریم این جمله از امام خمینی که فرمود: ما تابع امر خداییم، به همین دلیل طالب شهادتیم و تنها به همین دلیل است که زیر بار ذلت و بندگی غیر خدا نمی رویم... ما اگر کشته هم بشویم در راه حق کشته شدیم و پیروزی است و اگر بکشیم هم در راه حق است و پیروزی است."

آقای هاشمی آیا این جمله را هم شعار زدگی می دانید که امام فرمود: «ما انقلاب‌مان را به تمام جهان صادر می کنیم. چرا که انقلاب ما اسلامی است و تا بانگ «لااله الا الله و محمد رسول الله» بر تمام جهان طنین نیفکند، مبارزه هست و تا مبارزه در هر کجای جهان علیه مستکبرین هست، ما هستیم.»

در بخش ديگري از اين بيانيه در مورد اظهارات هاشمي رفسنجاني پيرامون رابطه با امريكا يادآوري شده است:

«اینکه شما گفته‌اید در رابطه با آمریکا باید "مشترکات را بگیریم" درست تر آن بود که در استناد به آیات قرآن کل آیه 64 سوره آل عمران را بیان می کردید که "إِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ" (اگر آنها سر تابند و روى‏گردان شوند بگویید گواه باشید که ما مسلمانیم و تسلیم حق هستیم و شما نیستید)

بنابراین همان‌طوری که در تفسیر این آیه آمده است: دورى از حق در روح ما کمترین اثرى نمى‏گذارد و ما همچون به راه خود یعنى راه اسلام ادامه خواهیم داد تنها خدا را مى‏پرستیم و تنها قوانین او را به رسمیت مى‏شناسیم و بشرپرستى به هر شکل و صورت در میان ما نخواهد بود.

آقای هاشمی شما که "مشترکات" را علت کافی برای رابطه ایران و آمریکا می دانید، لطفا چند موردی از مشترکات نظام جمهوری اسلامی ایران با نظام استکباری آمریکا چند موردی را نام ببرید که کدام وجه از این دو نظام با هم مشترک است؟!

شما گفته اید که "اسلامی را که به آن معتقدم اسلام دگم نیست" که اگر این طور است بر چه اساسی برای انجام فریضه حج مجلس را تعطیل کردید چه اینکه نظر صریح امام چیز دیگری بود؟!

شما گفته اید که "در سال‌های آخر حیات امام(ره)" معتقد بوده اید که عدم رابطه با آمریکا "قابل تداوم نیست"(!) این غرق در توهم قدرت‌مندی آمریکا اگر نباشد (که هست) رویکرد منفعلانه جنابعالی در مواجه با نظام های استکباری را روشن می سازد با این حال بد نیست این روزها به وضعیت اسفناک آمریکا قدری بنگرید که چگونه صدای اضمحلالش گوش فلک را کر کرده است.

آقای هاشمی برای ما جای سوال است که چرا جناب‌تان اصرار دارد که بر "نامه های تایپ نشده به امام" یا پیش از این "خواب دیدن امام" تاکید کند؟! به نظر این گونه تعابیر جفا در حق امام بزرگوارمان نیست؟!»

اين نامه همچنين در مورد بخش ديگري از اظهارات هاشمي درباره روابط ايران و عربستان خاطرنشان كرده است:

«آقای هاشمی شما گفته اید که "اگر عربستان با ما روابط خوبی داشت، مگر غربی‌ها می‌توانستند ما را تحریم کنند؟ فقط عربستان می‌تواند جای ایران پر کند." بد نیست بدانید این ادعای شما همان ادعایی است که روزهای تحریم نفتی ایران سایت های ضد انقلاب بر آن تاکید می کردند و کار به جایی رسید که حتی آمریکا نیز تحریم نفتی 11 کشور را لغو کرد.»

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مورد بخش ديگري از مصاحبه هاشمي كه تأييد دست داشتن عواملي از ايران در حادثه ميكونوس بود، افزوده است:

«شما گفته اید که ماجرای میکونوس توسط "آدم‌های خودسر و افراطی" بوده است اما به نظرتان بازگشت حقیرانه سفرای خارجی خود دلیلی بر اثبات مظلومیت جمهوری اسلامی ایران نیست که شما بار دیگر نظام را متوجه آن اتهام ساخته اید؟!»

اين بيانيه در مورد اظهارات هاشمي پيرامون رابطه با مصر نيز تأكيد مي‌كند:

«آقای هاشمی شما گفته اید که "می‌خواستم با مصر رابطه برقرار کنیم که نتوانستیم. می‌خواستم با آمریکا با شروطی که گذاشته بودم، مذاکره را شروع کنم که نتوانستم" اما نگفته اید که مذاکره با مصر نامبارک و آمریکایی که شما آرزویش را داشته اید، چه توجیهی داشته است؟!

آقای هاشمی شما گفته اید "آمریکا قدرت برتر دنیا است؛ روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟" پس "اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟" اما بد نیست که به فرموده امام بدانید که "ما در جنگ با آمریکا و تفاله های آمریکا هستیم. هر یک از این ها را شناسایی کنید و به دادگاه معرفی کنید. ننشینید تا باز جایی را آتش بزنند. خط این بود که اصلاً آمریکا منسی (فراموش) شود.یک دسته «مرگ بر شوروی» را مطرح کردند تا آمریکا منسی شود."

آیا شما مطلع هستید که ما پنجاه سال در تحت سلطه انگلیس و امریکا تمام هستى‏مان به باد رفت؟ شما توجه دارید به اینکه کشور ما در تحت سلطه‏اى که توسط رضا خان، انگلیس‌ها به ما تحمیل کردند، و توسط محمد رضا که انگلیس‌ها و امریکایى‏ها و شوروى‏ها به ما تحمیل کردند، اینها چه کردند با مملکت ما، با کشور ما؟ شما آیا داد مظلوم‌ها را هیچ وقت بنای‌تان هست که گوش کنید؟ یا همان فریاد ظالم‌ها را به آن ترتیب اثر مى‏دهید؟ [صحیفه امام ج‏13 214 پیام به مسلمین جهان و حجاج ]

به فرموده امام عزیز "این جماعت را ابتدا باید نصیحت و بیدار کرد. به آنها گفت مگر خطر را نمى‏بینید؟ مگر نمى‏بینید که اسرائیلی‌ها دارند مى‏زنند و مى‏کشند و از بین مى‏برند و انگلیس و امریکا هم به آنها کمک مى‏کنند، و شما نشسته‏اید تماشا مى‏کنید. آخر شما باید بیدار شوید؛ به فکر علاج بدبختی‌هاى مردم باشید. مباحثه به تنهایى فایده ندارد؛ مسأله گفتن به تنهایى دردها را دوا نمى‏کند. در شرایطى که دارند اسلام را از بین مى‏برند، بساط اسلام را به هم مى‏زنند، خاموش ننشینید"»