هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 7 ارديبهشت 1400 ساعت 04:47
سه شنبه 7 ارديبهشت 1400 04:42 ساعت
2021-4-27 04:47:27
شناسه خبر : 346782
آن چه در این میان اهمیت مضاعفی دارد، لزوم مرزبندی روشن قالیباف و اطرافیان او نه با شخص ظریف، که با گفتمانی است که او نمایندگی می‌کند.
آن چه در این میان اهمیت مضاعفی دارد، لزوم مرزبندی روشن قالیباف و اطرافیان او نه با شخص ظریف، که با گفتمانی است که او نمایندگی می‌کند.
گروه سیاسی-رجانیوز: موضوع فایل منتشرشده و مواضع بحث برانگیز جواد ظریف تیتر یک تمام روزنامه‌های امروز بوده اما در این میان مواضع انتقادی محمدباقر قالیباف و روزنامه‌های نزدیک به وی اهمیت ویژه‌ای دارد.
 
به گزارش رجانیوز؛ با توجه به اظهارات شخص ظریف در این گفتگو، او در سال ۹۲ گزینه سکان‌داری سیاست خارجی ستاد انتخاباتی و دولت احتمالی قالیباف بوده است. ظریف روایت کرده که در آن سال دو نفر به نمایندگی از قالیباف از او برای همکاری و قبول مسئولیت در حوزه سیاست خارجی دعوت کرده بودند که البته او پاسخ منفی به این درخواست داده است.
 
این نزدیکی فکری پس از نشستن ظریف بر کرسی وزارت خارجه دولت روحانی نیز ادامه یافت و برخی مشاوران فعلی رییس مجلس، در صفحات شخصی و رسانه‌های خود تعاریف و تمجیدهای متعددی از تیم مذاکره‌کننده و توافق برجام داشتند.
 
با این حال اتخاذ مواضع انتقادی پس از افشای مصاحبه اخیر، نشان از فاصله‌گذاری این جریان با ظریف و احتمالا بخش دیگری از همفکران او از سوی قالیباف و حامیان وی دارد.
 
 
برخی علت این فاصله‌گذاری را نیاز قالیباف به مرزبندی با ظریف به عنوان دو کاندیدای بالقوه انتخابات آتی می‌دانند اما صرف نظر از انگیزه‌های احتمالی، نفس اتخاذ مواضع انتقادی قالیباف و حامیان او در برابر ظریف به بخش مهمی از جریان انقلابی کمک خواهد کرد تا قضاوت بهتری نسبت به عملکرد گذشته این افراد داشته باشند.
 
البته آن چه در این میان اهمیت مضاعفی دارد، لزوم مرزبندی روشن این طیف نه با شخص ظریف، که با گفتمانی است که او نمایندگی می‌کند. به نظر می‌رسد جریانی که تلاش زیادی برای القای برجام به عنوان «تصمیم نظام» داشتند، هنوز نیازمند اصلاحات بیشتر میان نسبت فکری خود با «گفتمان ظریف» هستند که شاید این نقطه آغاز مناسبی برای آن تغییرات باشد.


دیدگاه کاربران

ظریف بهترین و صادق ترین دیپلمات ایرانی تا کنون... درود بر شرفش...

بفرمائید غروب کثیف!

خواهشن ظریف رو با قالیباف مقایسه نکنید.

به گفته ظریف ،قالیباف سال 92 ،بهش پیشنهاد وزیرامورخارجه شدن !!!داده !

بابا همین الان هم میگن به «مدیریت» وزارت خارجه نقد جدی وارده! ببینید صحبت کارگردانه رو.