هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 1 مهر 1400
ساعت 22:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 ساعت 23:18
چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 23:14 ساعت
2021-4-28 23:18:59
شناسه خبر : 346709
کتاب «امواج اراده‌ها» اخیرا به همت انتشارات «راه یار» منتشر شد. این کتاب روایت پیشرفت‌هایی‌ست که به دست فرزندان برومند این سرزمین در عرصه‌های مختلف به دست آمده است؛ پیشرفت‌هایی شگرف و تحسین‌برانگیز.
کتاب «امواج اراده‌ها» اخیرا به همت انتشارات «راه یار» منتشر شد. این کتاب روایت پیشرفت‌هایی‌ست که به دست فرزندان برومند این سرزمین در عرصه‌های مختلف به دست آمده است؛ پیشرفت‌هایی شگرف و تحسین‌برانگیز.
گروه فرهنگ-رجانیوز: روزگاری نه چندان دور تصور عمومی این بود که ما (این ما یعنی ملت ایران) حتی آفتابه هم نمی‌تواند بسازد! به برکت انقلاب اسلامی و اعتماد به جوان‌ها و استعدادهای این سرزمین این تصور تا حد قابل ملاحظه‌ای تغییر کرد و در عرصه‌های مختلف، پیشرفت‌های شگرفی به دست آمد و گره‌های بسیاری باز شد. با این حال همچنان در بخشی از فضای عمومی جامعه عدم اعتماد به توانمندی‌های جوانان ایرانی وجود دارد. در واقع نوعی «خود تحقیری» در بخشی‌هایی از جامعه وجود دارد. فارغ از اینکه دلیل این عدم اعتماد و خود تحقیری چیست، روایت پیشرفت‌هایی که به دست فرزندان برومند این سرزمین به دست آمده تا حد قابل قبولی می‌تواند این تصور عمومی را تغییر دهد. کتاب «امواج اراده‌ها» که اخیرا به همت انتشارات نوپای «راه یار» چاپ شده است در همین مسیر قدم برمی‌دارد.
 
همچین روایت پیشرفت‌های کشور در عرصه‌های مختلف از منظر تاریخ‌نگاری نیز اهمیت بسیاری دارد. یکی از آسیب‌های تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی محدود شدن آن به مبارزات قبل از انقلاب و وقایع سیاسی-امنیتی سال‌های ۵۷ تا ۶۸ و دفاع مقدس است. «امواج اراده‌ها» از این منظر نیز کتاب ارزشمندی محسوب می‌شود؛ کتابی که پیشرفت‌های چهار دهه اخیر را روایت می‌کند.
 
«صنایع نظامی» (صنعت موشکی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، جنگ الکترونیک)، «صنعت هسته ای»، «علوم پزشکی» (پژوهشگاه رویان، پیشرفت‌های پزشکی، «دیپلماسی و مدیریت» (دیپلماسی پیشرفت، مدیریت پیشرفت)، «فناوری و صنعت» (مهندسی رزمی، نانو، دانش بنیان، فناوری فضایی) از جمله عرصه‌های مهم و قابل اعتنایی‌ست که کتاب «امواج اراده‌ها» به آن‌ها پرداخته است.
 
به گزارش رجانیوز؛ کتاب «امواج اراده‌ها» خاطراتی از توان و اراده ایرانی به سمت خودکفایی و پیشرفت، به همت انتشارات «راه یار» اسفندماه سال گذشته منتشر و راهی بازار نشر شد.
 
در مقدمه این کتاب که اولین عنوان از مجموعه کتاب‌های ناشر در رده تاریخ شفاهی «ایران پیشرفته» به شمار می آید، آمده است: «امواجِ اراده‌ها دستچینی از خاطرات است که به کالبدشکافی گوشه‌ای از دستاوردها و پیشرفت‌های درخشان انقلاب اسلامی می‌پردازد و می‌خواهد به ما بگوید از چه راهی آمده‌ایم و کجا ایستاده‌ایم و به کدام سو باید برویم؛ تمام خاطرات مستندی که پیشرفت‌ها و دستاوردها را اثبات می‌کردند، لابه‌لای خبرها و تحلیل‌های روزمره و کلیشه‌ای گم شده بودند و پیدا کردن و بیرون کشیدن آن‌ها کار سخت و البته مهمی [بود].
 
خاطرات فراوان و متنوع بودند. گاهی جنسشان نظامی بود و گاهی هسته‌ای، گاهی پزشکی و گاهی صنعتی، گاهی حرف از فناوری‌های دانش‌بنیان به میان می‌آمد و گاهی هم مدیریت و دیپلماسی. هرچند خاطرات گردآوری شده تمام آنچه باید نیست؛ اما به قدر وسع، تلاش کردیم تا مجموعه متنوعی از خاطرات را جمع‌آوری و بازنویسی کنیم تا با مرور آن‌ها، اندک حسی به اراده و توانمندی مردان و زنان این سرزمین پیدا کنیم و راه رسیدن به حقایق برایمان هموارتر شود.
 
خاطرات بر اساس موضوع، در پنج فصل شامل «صنایع نظامی»، «صنعت هسته‌ای»، «علوم پزشکی»، «دیپلماسی و مدیریت» و «فناوری و صنعت» گردآوری شده است. در این میان موضوعاتی وجود دارد که پیشرفت‌های حاصل شده در آن بخش، به صورت ویژه با شخصیت‌های دانشمند و با اراده فعال در آن حوزه گره خورده؛ بنابراین، بعضی از خاطرات به بررسی ابعاد شخصیتی آن‌ها اختصاص یافته است. با وجود این، محور بخشی از خاطرات اشخاص هستند؛ اما برای حفظ وحدت و نظم ساختاری کتاب، ترجیح دادیم چینش خاطرات بر اساس موضوع باشد.»
 
 
در ابتدای فصل سوم کتاب که به بخشی از سخنان رهبر انقلاب درباره عدم خودباوری در خصوص پیشرفت‌های کشور در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ اختصاص دارد، آمده است: «بنده چندبار پیشرفت‌های سلول‌های بنیادی را در چند سخنرانی بر زبان آورده بودم. از دانشمندان کشور و از بعضی از دانشگاه‌ها به من نامه نوشتند که «آقا، این قضیه را شما این قدر نگویید، این واقعیت ندارد. این جور نیست. این که می‌گویید در سلول‌های بنیادی پیشرفت کرده‌اند و در شبیه‌سازی، کلونینگ، دارند تمرین و کار می‌کنند، باور نکنید. چنین چیزی اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد.» بعد که گوسفند شبیه‌سازی شده را جلوی چشم همه قرار دادند، بعد که در سمیناری که تشکیل دادند، دانشمندان معروف دنیا، زیست‌شناس‌های درجه یک دنیا آمدند مصاحبه کردند و تصدیق کردند که پیشرفت‌ها، پیشرفت‌های محیرالعقولی است، آن وقت یک عده از دیرباورها، باور کردند.»
 
کتاب «امواج اراده ها» که گردآوری و تحقیق آن بر عهده میلاد حبیبی و پژمان عرب و نگارش آن هم توسط راضیه عزیزی صورت گرفته، در ۲۷۸ صفحه، شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان از طرف انتشارات «راه یار» منتشر شده است. علاقه‌مندان علاوه بر کتاب فروشی‌ها می توانند از طریق صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub و یا سایت vaketab.ir نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند.