هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 23 خرداد 1400
ساعت 19:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 24 فروردين 1400 ساعت 14:40
سه شنبه 24 فروردين 1400 14:11 ساعت
2021-4-13 14:40:37
شناسه خبر : 346345
وزیر امور خارجه روسیه، جدیدترین تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه نهادها و شخصیت‌های ایرانی در آستانه مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین را غیرقابل قبول خواند.
وزیر امور خارجه روسیه، جدیدترین تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه نهادها و شخصیت‌های ایرانی در آستانه مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین را غیرقابل قبول خواند.
 
به گزارش رجانيوز، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) در کنفرانس خبری مشترک با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران در آستانه مذاکرات کمیسیون مشترک برجام را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.
 
بر اساس گزارش فارس، اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه) هشت فرد و سه نهاد را به بهانه نقض حقوق بشر به لیست تحریم‌های خود افزود.
 
وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به این تحریم‌ها تأکید کرد: «امیدواریم اتحادیه اروپا غیرقابل قبول بودن اقدام به اعمال تحریم‌ علیه ایران در شرایط مذاکرات را درک کند و مسکو هرگونه تلاش برای تضعیف مذاکرات درباره برجام در وین را محکوم می‌کند».
 
از طرف دیگر، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز با انتقاد از جدیدترین اقدامات ضدایرانی اتحادیه اروپا تأکید کرد: « این فقط باعث می‌شود که اتحادیه اروپا به دنیا ثابت کند که در دنیا جایگاهی ندارد. ثابت کند که اتحادیه اروپا نه تنها دنباله رو سیاست‌های آمریکاست، بلکه دنباله رو تندروترین گروه‌های داخل آمریکا و رژیم صهیونیستی است». 
 
لاوروف همچنین با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده علیه ایران تأکید کرد که واشنگتن باید تمامی تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را بردارد.
 
این دیپلمات روس در این خصوص ادامه داد: «موضع ما روشن است، موضع ما کاملاً در راستای موضع دوستان ایرانی ما است. تمامی تحریم‌های یکجانبه‌ای که واشنگتن در تناقض با برجام تحمیل کرده است، بدون شک باید لغو شود».
 
طبق گزارش‌های منتشر شده، اظهارات وزیر خارجه روسیه در خصوص لزوم برداشته شدن تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه ایران در شرایطی مطرح شده است که هفته گذشته، یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد که درخواست ایران برای لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال ۲۰۱۷ علیه جمهوری اسلامی تحمیل شده است، برای واشنگتن غیرقابل قبول است.
 
دومین جلسه حضوری نشست کمیسیون مشترک‌ برجام که از روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه در وین از سر گرفته شده بود، روز جمعه ۲۰ فروردین برگزار شد و بعد از حدود یک ساعت و نیم پایان یافت و قرار است فردا (چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه)، دور بعدی نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار شود.
 
مقام‌های ایران از جمله «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران بارها تأکید کرده‌اند که لغو کلیه تحریم‌های آمریکا که در دوران رئیس‌جمهور گذشته آن کشور وضع شده‌اند، گام ضروری‌ برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی آزمایی لغو این تحریم‌ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف کرده و به اجرای کامل برجام بازگردد.